додому Соціум 5 ознак культури дорослості

5 ознак культури дорослості

80

Сьогодні даватиму черговий ефір. І згадав одну тезу з екопоселень, яка стосується очікувань дитячих і дорослих.

Фраза звучить так: «Ви коли йдете до нашого вогнища, ви ідете просто погрітись чи підкинути дрів?»

Чим більше викликів навколо, тим важливіша доросла поведінка кожного учасника. Що вимагає певної зрілості, лідерства та як мінімум позбавлення інфантильності. Дитячий запит на рятівників чи підлітковий — на анархію аж ніяк не сприятиме стійкості в таких випадках.

Дорослішання дорослих, як спосіб світосприйняття, більдунг, як кажуть скандинави. Філософія Просвітництва, особистого, так і культурного дозрівання.

Зараз до друку готується цікава книга про культуру дорослішання суспільства «Нордичний секрет. Європейська історія краси та свободи».

До дня Конституції цитую тези Kateryna Shynkaruk про дорослішання дорослих і суспільства в цілому:

Не секрет, що дітьми можна залишатись і в дорослому віці. Йдеться насамперед про дитяче уявлення про себе, як центр світу, який існує лише як джерело забезпечення потреб «дитини»; відсутність самостійного бачення свого розвитку і майбутнього та невміння брати за нього відповідальність, перекладаючи її на дорослих.

Що означає – доросла поведінка?

Окремої людини, спільноти, суспільства чи цілої держави. Тут справа не в ресурсах, доросла відповідальність можлива із невеликими ресурсами, дітьми можна залишатися і в старшому віці, навіть із чималими ресурсами. 

Дитячість – це коли твереза оцінка та прагматичність підміняються так званими віктимними крайнощами: від недооціненної світом величі до заламування рук щодо власної немічності.

Поляризація – поділ на своїх і чужих. Привілейоване ставлення до ображених «своїх», що стали жертвами поганих «чужих» – так зване іншування. Це теж про дитячість. 

Дорослість – це здатність до формування та досягнення власних цілей у конструктивній взаємодії із соціальним середовищем, зовнішнім світом.

Так само ознакою дорослості є договороздатність. Прийняття думки інших. Здатність на послідовні дії.

5 ознак культури дорослості:

1. Відповідальність за власні дії і досягнення цілей. Готовність брати відповідальність не лише за себе дозволяє говорити про лідерство у певних регіональних чи глобальних проектах.

2. Реалістичність і усвідомленість: критичне мислення замість магічного, без ілюзій і крайнощів — як щодо власної немічності, так і щодо всемогутності.

3. Здатність до довгострокового планування та відкладеного отримання результатів. Приміром, ознакою політичної зрілості є здатність інвестувати в проекти для наступних поколінь без прив’язки до тимчасових вигод.

4. Навички соціальної взаємодії: визнання права на існування, власні інтереси та порядок денний інших як рівноправних суб’єктів. Це дозволяє бути реалістичними, без перекладання на інших відповідальності за себе — і, відповідно, надмірних очікувань чи побоювань.

5. Культура діалогу: простір для іншої думки як профілактика іншування і поляризації та формування можливостей для співпраці у спільних інтересах. Попри її катастрофічний занепад під впливом культури віктимності, саме ця навичка є невід’ємною ознакою зрілості будь-якого суспільства чи держави.

Культура суспільного дорослішання – це культура, якої можна навчитись.

Про культуру дорослішання ми також поговоримо на Літній З’їзд Екоспільнот 2021

#дорослішання #суспільство #культура #спвльноти #більдунг #простежиття

Автор: Максим ЗАЛЕВСЬКИЙ

Джерело: Facebook

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я