додому Топ Новини ЗЕЛЕНІ ДИТЯЧІ ІГРИ ПІД ДЗВІНОЧКИ ТА НАБАТИ КРИЗИ

ЗЕЛЕНІ ДИТЯЧІ ІГРИ ПІД ДЗВІНОЧКИ ТА НАБАТИ КРИЗИ

130

Влада “зелених” все більше нагадує дитячий садок. Милованов побився з Данилюком, НАБУ з СБУ не поділили Чауса, Банкова вперто не хоче мити руки (прибирати токсичних чиновників), а в цей час населенню підвищують тарифи за газ, тепло і світло, крадуть останні гроші з кишені і позбавляють землі. Дитячі ігри влади відбуваються на фоні насування “ідеального шторму” економічної кризи. Експерти та політики з дорослим мисленням б’ють на сполох, але ці дзвіночки та набати на Банковій вперто ігноруються. 

ЗЕМЕЛЬНИЙ ПЕРЕДІЛ

Мінагропром звітує, що за 30 днів від моменту запуску ринку землі (1 липня) в Україні уклали 2901 угоду, загальна площа проданих ділянок становить 5324 га на суму 210 млн грн. Середня ціна за 1 га землі становила 40 тис. грн.Найбільше землі придбали у Полтавській, Тернопільській та Кіровоградській областях. Одним словом, фіксуєтьсявідсутність ажіотажу на ринку землі сільськогосподарського призначення.

У той же час, повсюдно фіксується захоплення земель, які раніше знаходилися у фактичному спільному користуванні громади. Фермера не пускають селян на випас худоби. Розорюються пасовиська, яри та луки, куди плуги не заходили з часів колективізації. Відбувається огородження земель, лісових масивів, водних ресурсів. 

За останні кілька місяці зросла кількість рейдерських захоплень земель та фермерських господарств. Достатньо відкрити будь-який фермерський чат Полтавщини, Дніпропетровщини чи Запоріжжя, щоб побачити щоденні алярми – “напад”, “наїзд”, суд, поліція кришує рейдерів, віджимають техніку, забирають врожай…

Приклади: фермер Віталій Желудько звернувся до президента, голови ВР і прем’єр-міністра зі скаргою на земельне рейдерство з боку голови Долинської ОТГ Запорізького району; земельне рейдерство на Прикарпатті – в однієї з родин села Вільшаниця невідомі намагаються відібрати 7 га поля; фермерське господарство “Миролюбне” на Хмельниччині буквально за кілька днів було позбавлене земельних ділянок, на яких фермери сумлінно вели бізнес впродовж 12 років… 

Яскраву картину земельного рейдерства епохи ринку землі наводять розслідувачі “Громадського”. Загалом минулого року в Україні зафіксували 849 випадків рейдерства (земельного зокрема). Цього року вже заявили про 322 випадки — такі дані наводить система аналізу судових справ «Опендатабот». За цими цифрами нерідко стоять убивства, катування, підпали, знищення та «віджимання» врожаю.

Не забули земельні рейдери з числа чиновників і про простих власників паїв. Нещодавно Мінюст дав роз’яснення, щодо нових умов з оформлення документів на землю. Зокрема, кожній ділянці має бути присвоєний кадастровий номер. Це дасть можливість власнику цієї ділянки оформити право власності на землю. Якщо до 1 січня 2025 (це офіційно) право власності не буде оформлено, така земля буде вважатися відмовною, і потенційний власник втратить на неї право.

Без кадастрового номера неможливо ні оформити право власності на землю, ні продати її на ринку землі, ні юридично грамотно оформити договір оренди. Хоча це не зупиняло орендарів-фермерів та агрохолдинги, які укладали угоди про оренду на десятки років. 

В Україні досі багато земельних ділянок, що перебувають у власності пайовиків, не мають привласнених кадастрових номерів. Це, в першу чергу, стосується землі, яка була віддана колишнім колгоспникам на паї під час ліквідації колгоспів – до 2004 року.

Отже, якщо бабця з села не потурбується про присвоєння кадастрового номеру своїй земельній ділянці – паю, то через рік-три вона просто її втратить. Бо орендар “забуде” повідомити їй про наявність цієї юридичної “заковики”. 

Юрій Романенко слушно зазначає, що “земельне питання стане одним з турбодрайверів тисяч конфліктів в найближчий рік. Земельна реформа була розпочата без глибокого опрацювання, як захистити інтереси дрібних фермерів, які не захищені юридично і не мають фінансових ресурсів. Тому земельне питання буде, як і сто років тому, дуже і дуже соціально актуальним”.

ТАРИФНІ ЗАШМОРГИ

Як ми раніше писали, з серпня-вересня влада має намір суттєво підвищити тарифи. 

Національний банк України прогнозує підвищення цін на електроенергію для населення в третьому кварталі 2021 року. При цьому очікується, що в 2022-2023 роках темпи зростання тарифів на світло будуть одними з найвищих серед компонентів інфляції.

Тарифи на опалення і гарячу воду зростуть, оскільки вони не змінювалися в 2020 році. Інші житлово-комунальні послуги також подорожчають через збільшення заробітних плат. 

Цікаві ігри спостерігаються і на газовому ринку. Так, згідно анонсу “Нафтогазу”, “з 1 серпня різниця між тарифами на природний газ у окремих областях України буде двократною і перевищить 7,7 грн. Найдешевший газ буде у областях, які обслуговуються безпосередньо «Нафтогазом України» –Донецькій та Кіровоградській, де ціна складе 7,96 грн за 1 куб м.

«Йе Енергія» (торгова марка – «Твій газзбут», кінцевий бенефіціар – Дмитро Фірташ) постачатиме газ з ресурсів «Нафтогазу України» за ціною 7,99 грн за 1 куб м.

У областях, де облгаззбути не входять до орбіти Д. Фірташа, вартість газу відчутно вища. Жителі Луганської та Тернопільської областей заплатять за місячний продукт 8,99 грн. Мешканці Черкащини та Одещини – по 13 грн за 1 куб м., Полтавщини – 13,47 за кубометр на місячному базисі. Найвища вартість газу на Херсонщині 15,2 грн та у м. Києві – 15,76 гривні за кубометр.» 

Звичайно РНБОУ заявила, що має намір перевірити фірташевські облгаззбути, але то не точно. І ще більш “то не точно”, що та “перевірка” вплине на ситуацію на ринку. 

Газ для населення буде дорожчати, і то вже остаточно. Окрім того, як визнає той же “Нафтогаз” у вересні пільговий газ місцевого видобутку “закінчиться”. Вся справа в тому, що у свій час колишній глава правління НАК “Нафтогазу” Андрій Колобов пішов на угоду з облгазами Фірташа, створивши схему “захищеного тарифу” в 7,8 грн для населення. Насправді, пільги отримали лише облгаззбути Фірташа. Бо вже зараз попри заяви НАКу “про незначне здороження, але збереження пільги для населення”, фахівці говорять про те, що схема нагадує піраміду, яка ось-ось завалиться. 

Наприклад, 13 травня 2021 року «Київтеплоенерго» звернулось до «Укргазвидобування» з пропозицією укласти прямі угоди купівлі-продажу газу українського видобутку для виробництва тепла, щоб уникнути підвищення тарифів в опалювальному сезоні 2021-2022. Однак 24 травня 2021 року газовидобувна компанія надіслала відмову, переадресувавши «Київтеплоенерго» до ГК «Нафтогаз Трейдинг» як посередника з купівлі-продажу газу. 

За таких умов тарифи на тепло в Україні в наступному опалювальному сезоні можуть суттєво зрости – на 15-65%, залежно від міста. А запропонована ціна на газ при холодній зимі, і не достатня кількість пільгового газу для населення, призведе до збільшення тарифу на закупівлю газу не менше ніж 15 тисяч гривень за 1 тисячу кубометрів. Це також може призвести до ще більшого зростання тарифу на опалення.

28 липня народна депутатка від “Слуги народу” Людмила Буймістер заявила про зрив підготовки до опалювального сезону. “Сьогодні рівно 80 днів до початку опалювального сезону. У країні немає ні вугілля, ні можливості, щоб його придбати. Ремонтна кампанія, по суті, зірвана й енергосистема впевнено скочується у прірву. Усе йде до того, що в заголовки медіа повернеться термін “віялові відключення. Уже сьогодні 12 енергоблоків ТЕС і ТЕЦ зупинені через відсутність вугілля і газу. Що буде при перших морозах, страшно й уявити. Кожен третій блок державної “Центренерго” сьогодні не може працювати, бо на скалах немає вугілля і грошей, щоб заплатити за газ”, – пише нардепка.

“Центренерго” звернулася до РНБОУ з проханням виділити з резервного фонду гроші на закупівлю вугілля. Проте віз і нині там…

Тож тричі права голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко, коли критикує рішення РНБОУ в енергетичній сфері: влада спочатку створює проблему, а після того, як її тицьнуть носом, береться героїчно боротися зі своїми ж прорахунками. Юлія Володимирівна порадила владі дослухатися до думки людей, щоб ухвалювати правильні рішення. «Тоді й українцям житиметься краще, і РНБО займатиметься властивими їй функціями, а не працюватиме «пожежною командою», руками якої намагаються рятувати країну від непрофесійності виконавчої влади», – переконана Юлія Тимошенко.

Дитячі ігри влади в “пожежників” та “надзвичайні заходи” не рятують країну, а роблять її беззахисною перед кризою, яка насувається. Шторм вже поряд, а шмигалі ліплять пасочки з піску та розповідають про 25 інвесторів, у яких тепер є “інвест-няні”… Схоже “няня” потрібна вже самому уряду.

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я