додому Екологія ЯКА РІЗНИЦЯ МІЖ ЕКОПОСЕЛЕННЯМИ та РЕГЕНЕРАТИВНИМИ ПОСЕЛЕННЯМИ

ЯКА РІЗНИЦЯ МІЖ ЕКОПОСЕЛЕННЯМИ та РЕГЕНЕРАТИВНИМИ ПОСЕЛЕННЯМИ

6

Отже, давайте розберемось. Наскільки суттєвою є різниця, адже “екопоселення” і “регенеративні поселення” — це різні ітерації однієї і тієї ж концепції.

Ось спроба Ніколь Різ — експертки з регенеративних поселень категоризації цих відмінностей. Хоча й зі слів авторки — це достатньо груба категоризація. І чіткої межі немає, а більшість з поселень будуть знаходитися десь посередині цієї осі.
Я просто залишу цей огляд майже безоціночно і викладу на ваш розгляд.

Тож давайте почнемо. І прослідкуємо за логікою Ніколь:

Так чому ж важливо розуміти відмінності?

  1. Ці терміни відображають реакцію різних поколінь на руйнування довкілля та дисоціативний спосіб життя
  2. Конотації будуть різними для кожного слова, і ми повинні усвідомлювати асоціації та очікування, які приходять з кожним з них
  3. Вони по різному представляють різні методології та техніки

Я вважаю, що корисно думати про відмінності в шарах.

Земля

Для мене все починається зі ставлення до землі та поводження з нею. 
(Україна мабуть має певний контекст власного відношення до землі і власних територій тому це мабуть єдиний розділ, де я дозволю короткий коментар)

Екопоселення

Більшість екопоселень виникають з мрії жити “ближче до землі”. Підхід, який я помітив у багатьох з них, передбачає купівлю цілини, розчищення простору та створення екологічно чистої інфраструктури.

Екопоселення майже завжди є сільськими, оскільки занурення в природу є пріоритетом. Мешканці екопоселень, як правило, мають сильний духовний зв’язок зі світом природи.

Мій коментар буде з посиланням на статтю про приклади відновлення землі нашими поселенцями

Регенеративне поселення

Щоб вважатися регенеративне поселенням, земля, про яку йде мова, повинна бути екологічно деградованою, зазнати втрати біорізноманіття або іншим чином вже не є багатою та родючою.

Земля купується з наміром відновити її за допомогою регенеративних практик і, перш за все, з розумінням складності екосистеми.

Це стосується і проектів міського/районного масштабу.

Минулої п’ятниці хтось сказав мені:

“По-справжньому регенеративне поселення не будують, а відбудовують”, маючи на увазі європейську концепцію “поселення за 1 євро”, згідно з якою занедбані села продаються проектам з планами позитивного соціального впливу.

Фізична інфраструктура

Ми завжди повертаємося до цих стовпів самозабезпечення: їжа, вода, енергія та відходи.

Екопоселення

Екопоселення може ставити або не ставити самодостатність у пріоритет. Часто через обмеженість бюджетів у поселеннях є певна екологічна інфраструктура — сади, сонячні батареї, переробка відходів на місці, але я зазвичай не бачу амбітних проектів.

Очевидно, є винятки. Візьмемо, наприклад, систему утримання води та електропостачання в Тамері.
(Тут мабуть мені варто підготувати статтю про наші приклади автономності, як буде готове дам посилання)

Регенеративне поселення

Я б загалом сказав, що основна увага в регенеративних поселеннях зосереджена на циклічності інфраструктури та інноваціях для повної мінімізації відходів та оптимізації систем.

З тієї причини, що набагато складніше модернізувати системи, які не є циркулярними, ніж почати з такого рівня стійкості.

Наприклад, екопоселення може охоплювати деякі з можливих стійких систем, але не бути повністю інтегрованим, регенеративним поселенням або “розумним капюшоном”.

Відтоді, як я познайомився з Флоріном де Граафом зі Smart Hoods на Тижні відновлюваної енергетики і краще зрозумів, що вони є лідерами думок у цій галузі, я дуже захопився їхніми стійкими інженерними рішеннями. З дозволу, ці графіки взяті з їхнього веб-сайту

Будівництво та архітектура

Стандарти проектування та будівництва архітектури в кожній спільноті можна прирівняти до сталого розвитку проти регенерації. Стала архітектура обмежує використання ресурсів, тоді як регенерація їх поповнює.

Екопоселення

Більшість екопоселень, які я бачив, мають низькотехнологічний підхід до будівництва. Історично склалося так, що будинки і споруди будуються засновниками або самими власниками, в результаті чого створюються унікальні місця.

Ви можете побачити більше ремісничих наземних кораблів Earthship і будинків з глиночурки, індивідуальну органічну архітектуру та будівництво, зроблене своїми руками.

Засновники екопоселень зазвичай виступають в ролі забудовника, архітектора, керівника проекту та садівника в одній особі, щоб задовольнити свої потреби на місцях.

Регенеративне поселення

Регенеративна архітектура передбачає проектування, пошук, обробку та використання будівельних матеріалів за принципом повного циклу. Завдання полягає також у відновленні використаних ресурсів, зокрема людських, які уможливлюють зведення будівлі.

Як зазначено в статті про регенеративну архітектуру Даніели Луян в The Machuca Elements, дизайн призначений для “еволюції, а не застарівання”.

З мого досвіду, у регенеративних поселеннях [архітектурна] експертиза часто передається на аутсорсинг. Бажання полягає в інноваціях та розширенні меж нашого нинішнього забудованого середовища, що вимагає залучення талантів фахівців у галузі забудови.

Соціальні системи

Ці системи — це способи, за допомогою яких члени громади взаємодіють і задовольняють потреби кожного з них. Хоча це також зазвичай охоплює все, що стосується управління, правосуддя, медицини і так далі, це було б занадто складно, щоб описати це тут. Я зосереджуюсь на головній відмінності — різноманітності.

Екопоселення

Екопоселення — це цілеспрямовані спільноти, які надають перевагу однодумцям. Вони формуються навколо певної дієти, духовної практики, професії чи світогляду.

Щоб зберегти цілісність наміру, ці спільноти мають міцну мембрану для того, хто і що приходить до їхньої спільноти, і це зберігає їхню спільноту здоровою і функціонуючою відповідно до її первинних цінностей.

Регенеративне поселення

Регенеративні поселення більше відображають реальність суспільства та його розмаїття. Справжній магічний трюк, який ми хочемо вдосконалити, — це не просто жити з людьми, які вам подобаються і з якими ви згодні (неотрайбалізм), а навчитися співіснувати з усіма.

Різноманітність — це виклик для обох типів громад, але я вважаю, що проекти регенеративних поселень набагато більше усвідомлюють цілісні підходи до позитивного соціального впливу і роблять активні кроки для вирішення питань джентрифікації та неоколоніалізму.

Культурне полотно Terrenity
Цифрова інфраструктура (технології)

Нарешті, хмарний рівень технологій.

Екопоселення

Здебільшого екопоселення, за якими я спостерігав, віддають перевагу природному світу, а не цифровому. Це означає мінімізацію використання технологій.

У такому мисленні можна пожертвувати комфортом чи зручністю заради дотримання екологічно правильних стандартів, що насправді є досить благородною справою. Зрештою, низькотехнологічні рішення можуть бути надзвичайно елегантними.

Регенеративне поселення

Регенеративні поселення, безумовно, дружні до технологій, якщо не керовані ними.

Вони обирають більше технологій, щоб створити рішення для збереження сучасного комфорту.

Акцент робиться на будівельних технологіях, які імітують природу, або плавно інтегруються в неї, не порушуючи і не надто покладаючись на неї.

Тож який з них я використовую?

Я не розглядаю ці жорсткі та швидкі правила. Значна частина людей вважає, що різниця між ними не настільки очевидна, щоб їх розрізняти. Я вважаю інакше.

Хоча іноді я використовую ці слова як взаємозамінні, або модифікую “екопоселення” на “сучасне екопоселення”.

Слова є слова. Це те, як я їх використовую.

Я (не) бунтівна молодь

У цій статті ви можете помітити невеликий ухил у бік регенеративних поселень.

Даніель Крістіан Валь, прочитавши одну з моїх статей, застеріг, що я не повинен забувати всю мудрість, накопичену першими піонерами руху екопоселень.

Вся робота, яку вони виконали, щоб прокласти шлях до створення інструментів, допомагає нам створити наступну хвилю свідомих спільнот.

Я сподіваюся, що ця стаття, як і вся моя робота, не буде сприйнята як викидання старійшин у смітник.

На своєму власному шляху я сподіваюся поважати і шанувати роботу, виконану раніше, і прагну будувати на її основі — тому що, будьмо чесними, є ще багато прогалин, які потрібно заповнити.

Переклад статті Ніколь Різ The Difference Between an Ecovillage and a Regenerative Village

Переклад: Максим ЗАЛЕВСЬКИЙ

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я