додому Культура Все мине. Нащадки Лева

Все мине. Нащадки Лева

38

Олександр НИКИФОРЧАК

Це теж мине. Минула велич, легендарна історія, походження від древніх царів – перетвориться на сьогодення. Яким воно буде? Важке питання, як і те, чи потрібно жити цим величним минулим, підміняти ним теперішнє, як от… Прикладів багато, а ми краще продовжимо розшукувати Опар – країну коштовностей та золота.

Сьогодні ми не відшукаємо Опар, адже пошуки, які тривають уже століття, легкими не бувають, пройти треба багато стежин. І от одна з них може відповісти на цікаве питання: що поєднує Адама, царя Соломона та царицю Савську, Ефіопію та нас з вами. Як думаєте, що? Чи нічого?

В нашому світі все так переплелось, бурління в котлі історії дало таку суміш, що таке припустити важко, але так і є. Поділюсь тим, що розповіла мені монета (на відміну від персонажу блогу Перстень та портрет наша сьогоднішня героїня має повне право зображати царицю Шеву), та, сподіваюсь, здивує іншим, адже є чим.

Бог створив жінку для Адама з його ребра, але ребер бідолаха недорахувався двох, а отримав одну Єву. Дивно! Нічого дивного, адже Єва, згідно з древніми текстами, що не ввійшли в Біблію (її теж переукладали багато раз, кожен – на свій зиск, теж варіант переписаної історії для сигоди переможців), не була першою.

Першою дружиною Адама була Ліліт. Її можна назвати першою феміністкою, свободолюбива та горда, вона не хотіла коритись Адамові, вони посварились, Ліліт попри наказ янголів до чоловіка не повернулась. Стала Демоном ночі, Царицею ночі, з тих пір мстить за образи Адамові та його нащадкам, як втілення еротизму зваблює їх. Це саме для захисту від її чар та зурочень ми пов’язуємо дітям, самі нерідко носимо на зап’ясті червону нитку чи браслет з багряних стрічок. Не знали? Саме тому, через підступи Ліліт.

В дитинстві цариця Савська приручила шакаленя. Але з якихось невідомих причин юну царицю Шебу оте шакаленя вкусило за ногу, залишився шрам. Саме через оту травму, красу та таємничість стали ходити легенди, що цариця Савська то і є Ліліт, яка своєю незалежністю, вродою та розумом підкорює чоловіків.

Не встояв перед її чарами й мудрий цар Соломон, а плід їх кохання Менелік став першим царем Ефіопії, від якого й велась династія царів Абіссінії, як раніше звали Ефіопію, завершилась вона на негусі (титул імператора) Хайле Селассіє (нащадок кохання древніх легендарних царів у 225-тому поколінні), якого відсторонили від влади революціонери-соціалісти 1974, вбили 1975.

Думки про відновлення влади негусів і зараз ширяться Ефіопією, для підвищення рівня самооцінки та гордості величним історичним минулим, але чи це так потрібно для в більшості злиденного населення, славне минуле не дуже так розвиває економіку, ні?

Лев, зображений на монеті, зветься Левом Юди, цей символ з герба Ефіопії є й символом зниклого коліна (племені) ізраїльського – коліна Юди. З цим іноді пов’язують походження іудеїв Ефіопії, але, думаю, то вже домисли заради красивої історії.

Зову я царицю Савську легендарною та міфічною, це відчасти правильно, але як показують недавні дослідження була вона цілком реальною історичною постаттю: було віднайдено і продовжуються розкопки в її палаці в Аксумі, Опаром ми його звемо, країною коштовностей.

А монета ще й сама по собі має власну таємницю: ті “каракулі” біля портрета негуса – ефіопські літери, гравіювали їх певно з якоюсь метою. Але, думаю, на жаль, звісно, але ця таємниця залишиться нерозгаданою. Хоча..

Ось таким сьогодні було “вариво” історії з неймовірного та неочікуваного, таємниць в світі багато, цікаво з ними знайомитись, але зараз традиційно: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я