додому Економіка ВІДНОВЛЕННЯ ТА ЇЇ ІМІТАЦІЯ?

ВІДНОВЛЕННЯ ТА ЇЇ ІМІТАЦІЯ?

2198

Віцепрем’єр-міністр із відновлення України Олександр Кубраков на зустрічі з представниками Координаційної платформи донорів для відновлення України, презентував план зі створення умов для повернення українців у свої домівки. Для цього в міністерстві разом із донорами планують використовувати 3-ступеневий підхід…

У Брюсселі за участі європейського політикуму, експертів та представників бізнесу відбувся круглий стіл на тему: “Наслідки війни для приватного бізнесу та економіки України – підсумки 2022 року, виклики 2023 року”. Там також багато розповідали, як влада та бізнес в Україні працюють на відбудову…

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль рапортує, що підписав меморандум з Американською корпорацією з фінансування міжнародного розвитку (DFC) і USAID щодо підтримки залучення інвестицій в Україну для реалізації пріоритетних проєктів розвитку та відновлення економіки. 

Уряд просить гроші у Заходу, в міжнародних фінансових організацій, бере кредити. Наша влада розповідає на різних майданчиках, що Україні потрібні не лише допомога, а інвестиції. Презентуються різноманітні стратегії та плани відбудови країни, візії майбутнього нового суспільного договору, пакти між державою та бізнесом, проголошуються зони та простори вільні від корупції тощо.

Проте Захід не поспішає із вкладанням грошей в нашу економіку. Допомагати так, а ось інвестувати в масштабні окупні проєкти… 

Нещодавно міністр торгівлі США Джина Раймондо під час українсько-американського форуму партнерства, організованого Американськими торговими палатами двох країн у Вашингтоні, заявила, що “керівників приватних компаній цікавлять відповіді на низку питань, зокрема, як приватний капітал співвідноситиметься з державним та іншими джерелами змішаного фінансування, і чи можуть вони бути впевнені в тому, що виділені ними кошти не зіткнуться з корупцією”. 

Раймондо не трампістка і її неможливо звинуватити у зраді України. Вона міністр США в уряді демократів. А говорить вона про “дірки” в антикорупційній системі в Україні. Більш прозорих натяків знайти важко. 

Вашингтон вказує, що приватний іноземний бізнес боїться не війни та безпекових ризиків, а української корумпованої системи. В січні 2023 року США навіть утворили Міжвідомчу робочу групу з нагляду в Україні, яка складається з офісів трьох генеральних інспекторів (Міноборони, Держдепартаменту та USAID – “Могутньої трійки”), завданням якої є “визначити сфери найвищого ризику шахрайства, марнотратства або зловживань” з іноземною допомогою Україні.

Чи мають підстави американці для таких заяв? Так. Мають. Мова йде про системні проблеми у відносинах української влади та бізнесу. Силовики та чиновники, прикриваючись війною з росією, вже відверто займаються кошмарингом бізнесу. Найбільше дістається вітчизняним підприємцям. Використовуються різні способи “подоїти”: від банального наїзду та маски-шоу, продажу кримінальних проваджень до торгівлі місцем у санкційних списках. 

Показовим прикладом є історія з українською компанією Паріматч. В США, перед тим як вводити санкції, проводять публічне обговорення, навіть, щодо китайських компаній: таких як Тік-Ток. В Україні – Паріматч внесли у санкційний список лише тому, що впливовому лобісту в силовій конторі потрібно було завести на ігровий ринок свою компанію та прибрати конкурента. 

Наступна історія – сумське підприємство “Шервул”, яке від початку повномасштабного вторгнення частково перепрофілювало виробництво й відшиває спецформу для ЗСУ та Нацгвардії. В січні 2023 року його рахунки було заарештовано через справу 2020-2021 року, яка ґрунтується на припущенні прокурора. Кажуть, що таким чином хтось прибрав конкурента на ринку закупівель Міноборони…

І таких історій можна назвати десятки, якщо не сотні. Що робити? Для початку прибрати надмірні штати “перевіряльників” та скоротити левову частку дозвільних державних службовців, які, за висловом економіста Володимира Дубровського, є всевладними “начальниками”, що постійно відтворюють корупційні схеми. Поки вони мають владу, доти корупція в Україні стримуватиме нашу Перемогу над росією.

Віталій КУЛИК, політолог, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я