додому Поточні новини Верховна Рада направила до Конституційного Суду законопроект щодо посилення гарантій незалежності суддів

Верховна Рада направила до Конституційного Суду законопроект щодо посилення гарантій незалежності суддів

142

10Верховна Рада України направила до Конституційного Суду євроінтеграційний президентський проект закону про внесення змін до Конституції щодо посилення гарантій незалежності суддів.

За включення цього законопроекту до порядку денного сесії та направлення до КС для отримання висновку проголосували 377 народних депутатів із 406, зареєстрованих у сесійній залі 5 вересня.

У свою чергу голова фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк представив у Верховій Раді проект змін до Конституції щодо посилення гарантій незалежності суддів, підготований трьома опозиційними фракціями.

Яценюк поінформував, що під цим проектом стоять підписи 165 депутатів фракцій «Батьківщина», «УДАР» та «Свобода». Яценюк підкреслив, що опозиційний проект закону є комплексним і суттєво відрізняється від внесеного Президентом.

Він наголосив на ключових відмінностях між законопроектами. Зокрема, на переконання опозиції, повинна бути повністю відновлена компетенція Верховного Суду: «Верховний суд України повинен отримати повноваження щодо забезпечення однакового застосування законодавства всіма судами, перегляду різних категорії справ, дачі роз’яснень, які обов’язкові для виконання всіма судами, а також отримати право органу конституційної юрисдикції».

«Конституційний суд повинен бути ліквідований, а повноваження по тлумаченню української Конституції повинні бути передані незалежному Верховному суду України», – сказав Яценюк.

Відмінності стосуються також призначення суддів. Згідно з опозиційним проектом закону, у Президента України залишається «тільки церемоніальна функція призначення суддів»: «Остаточне рішення повинна приймати Вища рада юстиції», наголосив Яценюк.

Опозиція також переконана, що Президент не повинен приймати рішення про реорганізацію і ліквідацію судів. «Це повинна робити Верховна Рада України окремим законом: ми приймаємо закон, відправляємо Президенту України на підпис щодо того, які суди ліквідовуємо і які утворюємо», – сказав він.

Опозиційний проект змін до Конституції також вводить процедуру імпічменту суддів. Зокрема, право на початок процедури імпічменту судді місцевого суду матимуть 20 тисяч громадян місцевої громади або не менш як 150 народних депутатів України.

Що стосується спеціалізованих суддів та суддів Верховного Суду України, за словами Яценюка, процедуру імпічменту можуть ініціювати не менш як 150 народних депутатів.

Яценюк підкреслив, що проект також передбачає припинення функції загального нагляду для органів прокуратури з 1 січня 2014 року.

Також, згідно із проектом закону, кількість членів Вищої ради юстиції скорочується з 20 до 15, десять із яких призначаються з’їздом суддів, а п’ять – парламентом.

Вища рада юстиції позбавляється права призначати голів судів: «Це повинні робити ради суддів на відповідних рівнях. Саме органи суддівського самоврядування повинні призначати на керівні посади», – сказав Яценюк.

Він повідомив, що опозиція направить цей проект конституційних змін до європейських інституцій та внесе його до парламенту, щоб отримати висновок КС, «і пройти повну процедуру змін до Конституції, які внесені опозицією».

У той же час, оппозиція не змогла вчасно внести свій альтернативний законопроект, оскільки фракція „УДАР” не дала підписів. Докладно про ситуацію читайте тут – „Яков ЯЛКОВ: Оппозиция умышленно опоздала с изменениями в Конституцию в части реформы судебной системы” (https://politcom.org.ua/?p=4173).

 

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я