додому Поточні новини У третині населених пунктів України незаконно забороняють акції протесту, і лідером є...

У третині населених пунктів України незаконно забороняють акції протесту, і лідером є Харків – дослідження

108

4У третині населених пунктів України незаконно забороняють акції протесту, і лідером є Харків.

Про це повідомила голова правління ГО «Інформаційний центр «Майдан Моніторинг» Наталка Зубар на прес-конференції 22 травня.

За словами Зубар, щонайменше у третині населених пунктів України мирні зібрання обмежуються на підставі нормативного акту неіснуючої держави – СРСР. Так, в основі більшості обмежень лежать так званий указ Президії Верховної Ради СРСР № 9306-XI від 28 липня 1988 року “Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР” та прийняті на його основі або подібні до нього місцеві нормативні акти про порядок організації мирних зібрань.  На переконання експерта, вони прямо суперечать Конституції України, зокрема, 39-й статті, та міжнародним угодам.

Вона повідомила про дослідження, яке провів центр “Майдан Моніторинг”. Досліджувалося обмеження права на мирні зібрання, було опитано ради 567 міст та селищ міського типу. Відповіді надали 492 ради.

199 міст в України досі живуть у СРСР, тобто вони нам відповіли на інформаційний запит, що вони дотримуються указу Президії ВР СРСР від 88-го року, який фактично встановлює дозвільний характер проведення мирних зібрань”, – зауважила Зубар.

За її словами, у 17% населених пунктів мирні зібрання ”регулюються” місцевими ”порядками”, які суперечать Конституції та законам України. Так, є міста, де, наприклад, потрібно брати дозвіл на використання прапорів під час мітингу, узгоджувати транспоранти, узгоджувати користування мегафоном тощо.

Як сказала Зубар, у 85% випадках обмежується право громадян на мирні зібрання за позовом місцевої влади, а міліція й досі сприймає мирні зібрання як щось, що потребує спеціального дозволу.

Дослідження виявило, що у 65 із 492 адміністративних центрів України у 2012 році місцева влада подавала до суду на заборону мирних зібрань. При цьому пальму першості серед найгірших міцно тримає міська рада Харкова, де не лише зафіксовано найбільше судових заборон мирних зібрань (103, наступний за ним іде Миколаїв з 30), але і третій рік поспіль міськрада Харкова відмовляється надавати центру дані про кількість судових подань. 103 заборони – дані із судового реєстру, і ця кількість може бути меншою за реальну, оскільки не всі процеси є у реєстрі, зауважила Зубар.

За словами Зубар, також дослідження виявило, що більш мітингова активність на душу населення – у маленьких містах, а не в обласних центрах, за винятком Луцька. Найбільше мітингів пройшло у Сєвєродонецьку, Дніпродзержинську та Маріуполі.

Всього у 2012 році було проведено 16 тисяч 392 зібрань у 406 містах України. У 86-ти з опитаних міст повідомили, що мирних зібрань не проходило взагалі.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я