додому ПОЛІТИКА ТРАМП І СОЮЗНИКИ ПЛАНУЮТЬ РЕВАНШ, КОНТРОЛЬ НАД МІН’ЮСТОМ НА ДРУГИЙ ТЕРМІН

ТРАМП І СОЮЗНИКИ ПЛАНУЮТЬ РЕВАНШ, КОНТРОЛЬ НАД МІН’ЮСТОМ НА ДРУГИЙ ТЕРМІН

91

Дональд Трамп і його союзники почали розробляти конкретні плани використання федерального уряду для покарання критиків і опонентів у разі його перемоги на другий термін: 

колишній президент називає осіб, яких він хоче розслідувати або притягнути до відповідальності, а його соратники розробляють плани потенційного застосування Закону про повстання в перший день свого перебування на посаді, щоб дозволити йому використовувати військові сили проти громадянських демонстрацій.

У приватних розмовах Трамп говорив радникам і друзям в останні місяці, що він хоче, щоб Міністерство юстиції провело розслідування щодо колишніх чиновників і союзників, які стали критично ставитися до його перебування на посаді, включаючи його колишнього керівника апарату Джона Келлі і колишнього генерального прокурора Вільяма П. Барра, а також його колишнього адвоката Тая Кобба і колишнього голову Об’єднаного комітету начальників штабів генерала Марка А. Міллі, як стверджують люди, які розмовляли з ним, але, як і інші, говорили на умовах анонімності, щоб описати приватні бесіди. Трамп також говорив про переслідування чиновників ФБР і Міністерства юстиції, повідомила людина, знайома з цим питанням.

Публічно Трамп пообіцяв призначити спеціального прокурора, який «займеться» президентом Байденом і його сім’єю. Колишній президент часто висував проти них звинувачення в корупції, які не підкріплені наявними доказами.

Щоб полегшити Трампу можливість керувати діями Міністерства юстиції, його соратники розробляють плани відмови від 50-річної політики і практики, спрямованої на захист кримінальних переслідувань від політичних міркувань. Критики називають такі ідеї небезпечними та неконституційними.

«Це було б схоже на бананову республіку, якби люди прийшли до влади і почали волею-неволею переслідувати своїх опонентів», – сказав Сайкрішна Пракаш, професор конституційного права в Університеті Вірджинії, який вивчає виконавчу владу. «Навряд чи нам варто до цього прагнути».

Значна частина планування другого терміну була неофіційно передана партнерству правих аналітичних центрів у Вашингтоні. Ця група під назвою «Проект 2025» розробляє план, що включає проекти указів президента, які передбачають розгортання військових всередині країни відповідно до Закону про заколот, за словами особи, яка брала участь у цих розмовах і внутрішніх комунікаціях, з якими ознайомилася The Washington Post. Закон, який востаннє оновлювався в 1871 році, уповноважує президента розгортати військові сили для підтримання правопорядку всередині країни.

Ця пропозиція була визначена у внутрішніх дискусіях як першочерговий пріоритет, свідчать повідомлення. В останній рік свого президентства деякі прихильники Трампа закликали його застосувати Закон про заколоти, щоб придушити заворушення після вбивства Джорджа Флойда влітку 2020 року, але він так і не зробив цього. Трамп публічно висловив жаль з приводу того, що не задіяв більше федеральних сил, і сказав, що без вагань зробить це в майбутньому.

Прихильники слухають національний гімн перед тим, як Трамп прибув для виступу на передвиборчому заході в Центрі мистецтв Кінгсвуд 9 жовтня у Вулфборо, штат Нью-Гемпшир. (Джабін Ботсфорд / The Washington Post)

Речник кампанії Трампа Стівен Чунг не відповів на запитання про конкретні дії, які обговорювалися. «Президент Трамп зосереджений на тому, щоб розгромити своїх опонентів на первинних виборах, а потім перемогти нечесного Джо Байдена», – сказав Чунг. «Президент Трамп завжди виступав за закон і порядок та захист Конституції».

Дискусії, що ведуться, відображають рішучість Трампа використати президентську владу для помсти тим, хто кинув йому виклик або критикував його, якщо він повернеться в Білий дім. Колишній президент часто погрожував вжити каральних заходів проти своїх уявних ворогів, стверджуючи, що це буде виправдано нинішніми судовими переслідуваннями проти нього. Трамп бездоказово стверджує, що кримінальні звинувачення, які йому пред’явлені – загалом 91 у чотирьох обвинувальних актах на рівні штатів і на федеральному рівні – були вигадані для того, щоб завдати йому політичної шкоди.

«Це як у країнах третього світу: «заарештуй свого опонента», – сказав Трамп під час 

передвиборчої поїздки в Нью-Гемпширі в жовтні. «І це означає, що я теж можу це зробити».

Спеціальний радник Джек Сміт, генеральний прокурор Меррік Гарланд і Байден заявили, що рішення Сміта про переслідування були прийняті незалежно від Білого дому, відповідно до правил департаменту щодо спеціальних радників.

Трамп, явний лідер перегонів у Республіканській партії, зробив «відплату» центральною темою своєї кампанії, прагнучи переплести власний юридичний захист із закликом до відплати за образи та утиски правих американців. Він неодноразово говорить своїм прихильникам, що його переслідують від їхнього імені, і розглядає перемогу в 2024 році як спільну відплату за рахунок їхніх ворогів.

«Він збирається переслідувати людей, які відвернулися від нього

Незрозуміло, які саме злочини або докази Трамп може висунути, щоб виправдати розслідування проти названих ним мішеней.

Келлі сказав, що очікує, що Трамп проведе розслідування щодо нього, оскільки після закінчення терміну перебування на посаді глави адміністрації він публічно критикував Трампа, в тому числі звинувачуючи його в тому, що він називав загиблих військовослужбовців «лохами». Келлі додав: «У мене немає жодних сумнівів, що він буде переслідувати людей, які виступили проти нього».

Барр, ще один призначенець Трампа, який став критиком, спростував неправдиві заяви колишнього президента про вибори 2020 року і назвав його «дуже дріб’язковою людиною, яка завжди ставитиме свої інтереси вище за інтереси країни». Відповідаючи на питання про зацікавленість Трампа в його судовому переслідуванні, Барр відповів: «Я тремчу в своїх чоботях».

«Сам Трамп, швидше за все, згниє у в’язниці, ніж будь-хто з його передбачуваного списку», – сказав Кобб, який звинуватив Трампа в тому, що він «придушує правду, погрожує і залякує слабаків, змушуючи їх виконувати його волю».

Міллі не став коментувати цю заяву.

Тодішній керівник апарату Білого дому генерал Джон Келлі слухає, як тодішній президент Дональд Трамп проводить робочий ланч з губернаторами в Рузвельтівській кімнаті Білого дому в 2018 році. (Джабін Ботсфорд / The Washington Post)

Інші сучасні президенти після Вотергейтського скандалу, коли Річард Ніксон намагався придушити розслідування ФБР щодо шпигунства і саботажу його кампанії проти демократів, намагалися відокремити політику від правоохоронних органів. Президенти обох партій запровадили політику Білого дому, що обмежує спілкування з прокурорами. Спроба адміністрації Джорджа Буша звільнити прокурорів США з політичних мотивів призвела до відставок на високому рівні і кримінального розслідування.

Род Розенштейн, призначений Трампом заступник генерального прокурора, який здійснював нагляд за розслідуванням спеціального радника Роберта Мюллера III щодо втручання Росії у вибори 2016 року, заявив, що політично замовлене переслідування порушить гарантію 14-ї поправки про рівний захист перед законом і може змусити суддів відкинути звинувачення. За словами Розенштейна, цей конституційний захист рідко піднімався в історії США.

«Ухвалення прокурорських рішень у неупереджений спосіб має важливе значення для демократії, – сказав Розенстайн. «Білий дім не повинен втручатися в окремі справи з політичних міркувань».

Але союзники Трампа, такі як Расс Воут, його колишній бюджетний директор, який зараз очолює Центр за оновлення Америки, активно відкидають сучасну традицію певної незалежності Міністерства юстиції, стверджуючи, що така незалежність не ґрунтується на законі або Конституції. Воут регулярно контактує з Трампом і, як очікується, займатиме важливу посаду під час другого терміну.

«Вам зовсім не потрібні законодавчі зміни, вам потрібна зміна мислення, – сказав Воут в одному з інтерв’ю. – Вам потрібен генеральний прокурор і міністр юстиції. «Вам потрібен генеральний прокурор і юридична служба Білого дому, які не розглядають себе як таких, що намагаються захистити відомство від президента».

ЗАЦИКЛЕНІСТЬ НА ПЕРЕСЛІДУВАННІ ВОРОГІВ

За словами Келлі, будучи президентом, Трамп часто пропонував переслідувати своїх політичних ворогів або, принаймні, доручити ФБР розслідувати їхні справи. Келлі сказав, що він не передавав ці запити до Міністерства юстиції, але попереджав про них Офіс юрисконсульта Білого дому. За його словами, зазвичай вони ігнорують накази і чекають, що Трамп буде робити далі. За його словами, під час другого терміну помічники Трампа могли б реагувати на такі запити по-іншому.

«Урок, який колишній президент виніс зі свого першого терміну, полягає в тому, що не варто призначати таких людей, як я… на ці посади», – сказав Келлі. «Урок, який він засвоїв, полягає в тому, що потрібно знаходити підлабузників».

Хоча помічники працювали над планами для деяких інших відомств, Трамп виявив особливий інтерес до Міністерства юстиції. За словами одного з радників Трампа, в розмовах про можливий другий термін Трамп зробив вибір генерального прокурора своїм пріоритетом номер один.

«З огляду на його нещодавні випробування і негаразди, можна подумати, що він підбере план для Міністерства юстиції, перш ніж побіжно ознайомитися з 500-сторінковим документом про реформування Агентства з охорони навколишнього середовища», – сказав Метт Мауерс, колишній радник Трампа в Білому домі.

Джеффрі Кларк, співробітник аналітичного центру Vought, очолює роботу над Законом про повстання в рамках проекту 2025. The Post повідомляє, що Кларк є одним з шести неназваних співучасників змови, дії яких описані в обвинувальному висновку Трампа у справі про федеральне втручання у вибори.

Джеффрі Кларк під час слухань у юридичному комітеті Сенату щодо кандидатур на посади суддів у 2017 році. 

Кларк також був звинувачений в окрузі Фултон, штат Джорджія, в порушенні закону штату про боротьбу з рекетом і спробі створити неправдиву заяву в рамках справи окружного прокурора, який звинувачує Трампа і змовників у втручанні у вибори 2020 року. Кларк не визнав себе винним. Згідно з обвинувальним висновком, після виборів 2020 року Кларк тиснув на начальство, щоб воно розслідувало неіснуючі злочини на виборах і заохочувало чиновників штатів подавати фальшиві довідки до колегії виборщиків.

В одній із розмов, описаних у федеральному обвинувальному акті, заступник радника Білого дому попередив Кларка, що відмова Трампа залишити посаду призведе до «заворушень у кожному великому місті». Кларк відповів, як зазначено в обвинувальному висновку: «Ось чому існує Закон про повстання».

Кларк вечеряв з Трампом під час візиту до його гольф-клубу в Бедмінстері, штат Нью-Джерсі, цього літа. У середу він також відправився в Мар-а-Лаго на показ нового фільму Дінеша Д’Соузи, який використовує брехню, оманливі інтерв’ю та інсценування, щоб стверджувати про федеральне переслідування учасників заворушень 6 січня і християн. Також були присутні маргінальні союзники, такі як Стівен К. Беннон, Роджер Стоун, Лора Лумер і Майкл Флінн.

«Я думаю, що нібито незалежний Мін’юст – це ілюзія», – сказав Кларк в інтерв’ю. Через прес-секретаря він не відповів на подальші запитання про свою роботу над Законом про заколот.

За словами одного консервативного юриста, який говорив на умовах анонімності про приватні переговори, участь Кларка в «Проекті 2025» занепокоїла деяких інших консервативних юристів, які вважають його некваліфікованим кандидатом на вищу керівну посаду в міністерстві.

Директор «Проекту 2025» Пол Данс у своїй заяві підтримав Кларка. «Ми вдячні Джеффу Кларку за його готовність поділитися своїм досвідом роботи на високому рівні в уряді у важкі часи», – сказав він.

ЧИМ ДРУГИЙ ТЕРМІН ТРАМПА ВІДРІЗНЯТИМЕТЬСЯ ВІД ПЕРШОГО

У консервативних юридичних колах точаться запеклі дебати про те, як взаємодіяти з Трампом як ймовірним номінантом. Багато хто в оточенні Трампа зневажливо ставиться до республіканських юристів-інституціоналістів, особливо до тих, хто пов’язаний з Федералістським товариством. Деякі радники Трампа вважають цих людей занадто м’якими і поступливими, щоб здійснити ті зміни в установах, які вони хотіли б бачити в другій адміністрації Трампа.

Трамп сказав радникам, що шукає лояльних до нього юристів для роботи на другому терміні, скаржачись на небажання Офісу юрисконсультів Білого дому підтримати деякі з його ідей під час першого терміну або допомогти йому в його спробі подолати поразку на виборах 2020 року.

У неодноразових коментарях радникам і юристам з його оточення Трамп говорив, що найбільше шкодує про те, що призначив Джеффа Сешнса і Барра генеральними прокурорами і прислухався до інших – він часто згадує «Товариство федералістів», – які хотіли, щоб він призначив на керівні посади в Міністерстві юстиції юристів з вражаючим послужним списком і дипломами Ліги плюща. За словами людей, знайомих з його коментарями, він сказав кільком юристам, які захищали його на телебаченні або критикували Байдена, що вони були б гарними кандидатами на посаду генерального прокурора.

Загальне бачення, яке зараз обговорюють Трамп, його кампанія та зовнішні союзники щодо другого терміну, відрізнятиметься від першого тим, наскільки швидко і рішуче чиновники виконуватимуть його накази. Випускники, які беруть участь у нинішньому плануванні, зазвичай звинувачують повільний старт, бюрократичний опір і судові розгляди в тому, що вони перешкоджали реалізації порядку денного президента під час його першого терміну, і вони сповнені рішучості уникнути цих перешкод, якщо їм дадуть другий шанс, сконцентрувавши більше влади в Західному крилі і обравши призначенців, які будуть виконувати вимоги Трампа.

Трамп розмовляє зі співробітниками за лаштунками після передвиборчого заходу в Центрі мистецтв Кінгсвуд 9 жовтня у Вольфборо, штат Нью-Гемпшир. (Джабін Ботсфорд / The Washington Post)

За словами людей, знайомих із ситуацією, ці групи ведуть дискусії з радниками кампанії Трампа, а іноді і з самим кандидатом, іноді поширюють політичні документи або проекти виконавчих указів.

«Ніхто не проти того, щоб вони об’єднували ідеї, але це не ми, – сказав один із радників кампанії. «Ці групи кажуть, що вони спланують весь перехід. Я впевнений, що деякі з цих людей хороші, і Трамп їх призначить, але це не те, що зараз у нього на думці. Я впевнений, що він був би не проти деяких їхніх наказів».

Очікується, що до основної групи радників Західного крила Трампа на другий термін увійде Стівен Міллер, архітектор жорсткої імміграційної політики Трампа, включаючи розділення сімей, який оскаржував політику адміністрації Байдена в суді через консервативну організацію під назвою America First Legal. Міллер не відповів на прохання про коментар.

Випускники також зберегли списки попередніх призначенців, яких не хотіли б бачити в другій адміністрації Трампа, а також кадрових офіцерів, які, на їхню думку, не йшли на співпрацю і яких хотіли б звільнити на підставі президентського указу про послаблення захисту державної служби.

Щодо інших призначень, то Трамп зможе спиратися на кадровий склад, підготовлений «Проектом 2025». Данс, колишній керівник апарату Управління кадрового менеджменту, порівняв базу даних з «консервативним LinkedIn», що дозволяє претендентам представляти свої резюме в публічних профілях, а також надає спільний робочий простір для Heritage і партнерських організацій для перевірки кандидатів і надання рекомендацій.

«Нам не потрібні кар’єристи, нам не потрібні тут люди, які є пристосуванцями, – сказав він. «Нам потрібні консервативні воїни».

Автори: Isaac Arnsdorf, Josh Dawsey and Devlin Barrett

джерело

ПерекладПолітКом

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я