додому Екологія ТОП-10 РЕГЕНЕРАТИВНИХ ПОСЕЛЕНЬ

ТОП-10 РЕГЕНЕРАТИВНИХ ПОСЕЛЕНЬ

180

Отже, пропоную вам цікаву підбірку прикладів регенеративних поселень на різній стадії їх реалізації. Від експертки Ніколь Різ. За деякими з цих проектів я теж спостерігаю і розумію, що частина з них мабуть назавжди залишиться лише проектом.

Щось відкладається на етапі вибору та покупки землі, хтось на рівні порозумінь — так як для місцевих громад вони можуть бути аж надто прогресивними. Хтось на рівні пошуку коштів, жильців та інвесторів.

А хтось просунувся вже достатньо вперед, щоби давати приклад іншим.

Отже, Ніколь сподіваюсь вона буде не проти, моєму трактуванню, активно перебрала добру сотню проектів та відвідала з десяток цих поселень. Десь пожила, десь розчарувалась. І склала власний рейтинг, який я вам власне і собі демонструю.

Хтозна, можливо колись і мені відкриється вікно можливостей їх відвідати цей неймовірний мікросвіт екопоселень новоі генерації.

А поки моєю метою є вивчення цього руху та можливо дасть Бог інтеграція якихось компонентів в поселеннях України.

Тож поїхали, топ 10 регенеративних поселень від Ніколь з її інтерпретацією та висновками.

10. Auravana’s Habitat Models, TBD

Тревіс Грант — це ніби Жак Фреско нашого покоління (засновник проекту “Венера”).

Команда Auravana вклала неймовірну кількість досліджень і стандартів у свій емпіричний посібник з моделювання суспільства, і вони створили 3 різні “середовища проживання” — від поселення до міста.

Основна ідея: Створення поселення — це як створення суспільства на мікрорівні, і ви повинні враховувати все: від медицини до правосуддя і виробництва товарів.

9. Next Gen Village, Швейцарія

Технологічний проект екопоселення, який виглядає круто.

Вони розробили обширний інструмент 3D-моделювання поселення, який я хотів би бачити використаним для інших проектів, що буде більш доречним при роботі з фізичною ділянкою землі, а саме цього їм все ще бракує.

Висновок: Члени команди, які розробляють проект, можуть насправді жити в спільноті, а можуть і не жити, тому, хоча це дійсно футуристичний проект, він має більше теоретичної складової.

8. La-tierra, Коста-Ріка

Я прихильник суспільного редизайну, що означає переосмислення та виклик усьому, що ми приймаємо лише тому, що це нормально. Ла тьєрра — одне з найбільш фантазійних, полікультурних та потойбічних бачень поселення.

Це бачення детально сформульоване в операційній системі поселення The Village OS. Їхня початкова земельна угода провалилася, тож якщо у вас є можливість придбати землю в Коста-Ріці, зв’яжіться з Ніко.

Для мене la tierra є чудовим прикладом того, як мультидисциплінарні дизайнерські лінзи об’єднуються в унісон, щоб поставити під сумнів припущення про наше антропогенне середовище.

Він все ще міг би включати більше технологічних і соціальних інновацій, але до того, як я застосував сувору оцінку наземного розташування, він був моїм проектом №1.

Висновок: Я переглянув достатньо концепцій поселень, щоб зрозуміти, що всі вони починають виглядати однаково. Мій виклик для вас, як для будівничого поселення, полягає в тому, щоб зрозуміти, з якого місцевого контексту ви можете почерпнути, і який світовий досвід ви хочете включити. Як ви можете переосмислити суспільство на місцевому рівні? Як зробити своє поселення не схожим на жодне інше місце на землі?

7. Silveira Tech, Португалія

Цей проект передбачає перезасадження 220 гектарів землі навколо села Сілвейра в Серра-да-Луса, Португалія.

Вони мають амбітний план регенерації земель, частину якого — будівництво поселення — розпочинають цього року. Вони заглиблені в екоцентризм і технології 4-х благ, і ви можете бачити, як вони вплітають технології безпосередньо в свій план розвитку громади.

Це кваліфікована команда інженерів, культурних дизайнерів і фахівців з екосистем, і мені цікаво спостерігати, як вони розквітають як центр справді регенеративних систем, як природних, так і технологічних.

Висновок: Візьміть приклад з них і почніть регенерувати вже зараз, почніть з землі, залучіть волонтерську програму і не чекайте.

6. Liminal Village, Італія

Власники проекту Лаура і Роберто дуже активні в різних робочих групах на регенеративній сцені, а також у власному біорегіоні.

Єдиними постійними мешканцями зараз є власники та їхні діти, і вони приймають до 20 осіб одночасно в резиденціях “хакалонг”, експериментуючи з тим, як змусити працювати моделі економіки, засновані на ресурсах.

Вони зосереджені на задоволенні потреб громади — дитячому садку-школі, продовольчому кооперативі та ретрит-центрі — і водночас працюють над розширенням та придбанням сусідніх земельних ділянок.

Це єдине село, яке я знаю, де є фермерський робот (поки що не працює, але він є).

Точка зору: Відновлювані поселення не просто знову перетворюють нас на фермерів, що ведуть натуральне господарство, але й використовують технології, щоб розширити можливості звільнених продовольчих систем.

5. Ковчег, Коста-Ріка

Цей проект забирає 80 гектарів землі, на якій випасали худобу, перезасаджує її та застосовує практики відновлювального сільського господарства. Вони мають дуже сильну прихильність до регенерації і пропонують жителям частку прибутку поселення.

Вони вирощують самодостатню кількість продуктів харчування за допомогою синантропної фермерської системи і вже надали 80 з 88 місць для людей, які можуть називати себе домом.

Точка зору: Як бачите, я надаю перевагу проектам, в яких люди можуть жити вже сьогодні.

4. Future Thinkers, Канада

Ця спільнота є дітищем ведучих подкасту Future Thinkers, Юві Івановоїта Майка Гілліленда, і розташована на 400-акровому полі для гольфу та автофургонів.

Перепрофілювання поля для гольфу в “розумне поселення” — це дуже важливий момент для культурного відродження. Повернення простору, який символічно представляє систему надлишку, здається правильним.

Вони використовують NFT для посадки дерев і фінансування свого поселенського проекту, який буде експериментувати з новими системами суспільства, управління і цивілізації.

Висновок: Ефективним підходом є створення цифрової спільноти для підтримки вашого земельного проекту на етапі його запуску.

3. Traditional Dream Factory, Португалія

TDF — це перша токенізована наземна DAO в Європі, і вони постійно перебувають в епіцентрі ревайлдингу в Європі. На сьогоднішній день вони висадили 3,000+ дерев.

У їхньому земельному проєкті беруть участь лідери думок у сфері ReFi, а їхній засновник Сем Делеск розробив блокчейн-платформу для інших ReFi-поселень, щоб приймати бронювання та збирати кошти.

У лютому-квітні 2024 року вони відкривають ІВС для безкоштовного доступу, запрошуючи мрійників та інноваторів пограти з ними та спроектувати своє майбутнє. Більше інформації тут. Восени вони повністю закриваються і поки що не пропонують довгострокового житла для відновлюваного життя.

Точка зору: Важливо забезпечити житло для безперервної роботи над проектом протягом усього року. Придбання простору з наявною інфраструктурою — це виграш.

2. Regen Villages, Нідерланди + інші заплановані локації

Regen Villages були одними з перших піонерів, які вивели “регенеративне поселення” з контркультури в сучасний мейнстрім.

Масштаб проекту є великим та міжнародним. Вони вже мають величезний лист очікування на всі свої майбутні проекти.

Це завдяки благородній роботі професора Стенфорда Джеймса Ерліха та Жана-Марка Ла Фламма з “Smart villages”.

Їхню операційну систему Village OS називають “програмним забезпеченням для розумного міста”, призначеним для планування міст відповідно до кліматичної стійкості, але точне призначення все ще залишається неясним.

Висновок: Проект вимагає непомірних обсягів фінансування, і вони інтегруються безпосередньо в існуючі міські простори, що супроводжується набагато більшою бюрократичною тяганиною. Ми всі хотіли б, щоб Regen Village були вже всюди.

Додаткові Поселення

(порядок не має значення)

Бо вони не в списку, але в моєму серці.

Kalu Yala, Панама — сучасне пригодницьке поселення в Панамі, що пропонує спільноту біля річки для тих, хто захоплюється пригодами, хорошою їжею, мистецтвом та дружбою. Воно розроблене як ворота до природи, з акцентом на сталий спосіб життя та активності на свіжому повітрі.

Selgars, Великобританія — домівка для “Зачарованих”, ця історична паперова фабрика перетворюється на регенеративне поселення за допомогою чарівних дотиків засновника re:build Антона та Моргани, яка пише про колівінг у книзі “Життя на п’ятому” (Life on Fifth). Вони започаткували сезонне проживання і мають неймовірну ділову кмітливість, що дозволило їм швидко придбати цю приголомшливу, зелену власність і зробити її постійним домом для себе та інших.

Abundacia, Коста-Ріка — проект все ще перебуває на стадії розробки концепції, але вже має той рівень амбіцій, який мені подобається. На чолі з компанією New Earth Development.

Elleville, Данія — частково розроблений плідним інженером Флоріном де Граафом (Florijn de Graaf), це сучасний проект масштабованого села з неймовірно ефективними системами.

Alma do Solo, Португалія — проект площею 200 гектарів на Азорських островах, призначений для регенеративного поселення та освітнього центру в горах для близько 20 осіб. Станом на останнє оновлення у січні 2024 року, проєкт перебуває на стадії реорганізації.

Барабанний дріб… перше місце

1. La Ecovilla Costa Rica

Це 4 сучасні екопоселення в Коста-Ріці, розроблені однією командою, і саме тому вони такі чудові. Вони продали 2 з 3 своїх сімейних локацій, і я надзвичайно вражена тим, що вони знайшли модель, яка працює настільки добре, що змогли її повторити.

Ви чули, що вони збираються відкрити екопоселення в Італії?

Вони підтримують суворий рівень збереження до 95,5% своєї землі, приділяючи особливу увагу продовольчому суверенітету на основі пермакультури, місцевим видам рослин, тропічним розплідникам і лікарським садам.

Вони посадили понад 2 000 дерев і демонструють глибоке розуміння — як екологічної, так і соціальної — регенерації.

Вони створили процес під назвою “Соціальна лабораторія”, заснований на теорії “U” Отто Шармера, який вони використовують як модель залучення громадськості для залучення майбутніх членів громади до процесу створення спільноти.

Поширеною критикою є те, що вони залучають лише заможні міжнародні сім’ї, але вони пропонують значні знижки та фінансування для місцевих жителів, відносно їхніх фінансових потреб.

Підсумок: Вони успішно створили найбільшу кількість постійних будинків у цьому списку, надавши 342+ сім’ям місце для постійного життя в стійкій спільноті (з ще 248 потенційними будинками), що, зрештою, є для мене найважливішим.

Це єдиний існуючий дім, в якому я дійсно бачу себе, живучи… окрім того, який я почала проектувати сама.

Не критикуйте мене, просить Ніколь

Це мій особистий список фаворитів, а не остаточний рейтинг.

Згадана мною база даних проектів, які не увійшли сюди, додається до tribe, ресурсної платформи для людей, які будують регенеративні спільноти. Якщо у вас є проект, який ви хочете продемонструвати, завантажте його туди.

Шукаєте більш ширший список?

Мій друг Такер Волш написав цей чудовий список трансформаційних громад.

Можливо ви запропонуєте власні улюблені регенеративні поселення?

Автор: Максим ЗАЛЕВСЬКИЙ, екоактивіст

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я