додому ПОЛІТИКА Том КУПЕР: ВІЙНА В УКРАЇНІ, 29 КВІТНЯ 2024

Том КУПЕР: ВІЙНА В УКРАЇНІ, 29 КВІТНЯ 2024

336

Кінець місяця наближається, але сьогодні ще й понеділок, а отже, час для огляду Дона за минулий тиждень.

***

ЗАХІДНИЙ ЛУГАНСЬК

Поблизу Куп’янська Росія втратила ЗРК «Бук», 3 танки, БМП, СПГ та вантажівку. Жодна українська техніка не постраждала, але російські авіаудари та артилерійські обстріли були потужними.

Росія перекинула новий полк до Тернів. Підтверджено, що два танки і дві БМП були знищені протягом тижня, коли в цьому секторі було відносно мало обстрілів.

Російський танк зупинили задовго до Тернів. БМП, що їхала за ним, знищена через 250 метрів…

Безпілотник зафіксував «Хімарс»…

Дезерткросс атакував безпілотник…

***

БАХМУТ

Минулого тижня російська розвідувальна група дісталася до каналу, але була знищена. З того часу бригада, яка захищала цей важливий сектор, була замінена, а російські обстріли та авіаудари свідчать про те, що російський контроль закінчується на західній околиці Богданівки. Російські авіаудари в лісі на схід від району каналу означають, що російських військ там немає, або вони бомбардують свої власні війська. Тим не менш, російські бомбардування, артилерійські обстріли та удари з РСЗВ по району каналу і лісах на північ і схід були дуже інтенсивними.

Обмежені російські атаки в Іванівському ні до чого не призвели. На південний схід від села Україна відновила лінію фронту.

Атаки російської техніки в Андріївці та Курдюмівці призвели до того, що 16 одиниць бронетехніки було підбито ще до того, як вони досягли лінії фронту.

Українська 67-ма бригада розпочинала свою діяльність як праве політичне ополчення, а потім розширилася і була інтегрована до складу Збройних Сил України. Політики не мали військового досвіду, необхідного для командування бригадою, до того ж вони надавали перевагу своїм членам, відправляючи на фронт … погано навчених людей. Це призвело до більших втрат і низької ефективності. Залужний дозволив цьому продовжуватися, але Сірський наполягав на підзвітності. У лютому розбіжності в командному складі призвели до того, що значна частина «Вовків Да Вінчі» була переведена з 67-ї бригади до 59-ї бригади. Тепер, в середині квітня, Сірський розігнав бойове ядро 67-ї бригади по різних бригадах на заміну, розбивши Добровольчий український корпус «Правого сектору» на частини. Армія розслідує дії лідерів, які вважають, що їх політично переслідують… 

(РЕДАКЦІЙНЕ ЗАУВАЖЕННЯ: В цьому питанні редакція “ПолітКОМУ” з Томом КУПЕРОМ НЕ погоджується. ми вважаємо, що ГШ фактично ліквідував останній осередок добровольчого підрозділу ДУК. Попри те, що ми маємо відмінні відьхлопців з ПС політичні погляди, але вважаєм, що це справді політичні переслідування!, – “ПолітКом”)

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2024/04/14/7451183

Російські бомбардування в районі каналу Часів Яр і лісу на схід від нього були інтенсивними…

https://t.me/Ratnik2nd/5274

***

АВДІЇВКА

9 квітня Росія щойно провела велику автомобільну атаку на захід від Тоненького, що за 4 км на південь від Орлівки. Вони також форсували невелику річку Дурна, намагаючись захопити Семонівку, і зайняли східну частину Бердича. Того ж дня вони пройшли 700 метрів вгору по лісосмузі в напрямку Новокалинового. Протягом наступних чотирьох днів українці відійдуть на 4 км від своїх ізольованих позицій у відкритих полях на південь від Тоненького, а росіяни просунуться вперед, але росіяни вже вирішили перенести свої зусилля на північ.

Вона почалася зі спроб просунутися на північ від Бердича в обхід річки Дурна. Росіяни не змогли обійти річку, але протягом наступних чотирьох днів, за допомогою важких бомбардувань та авіаударів, вони змогли прорвати лінію фронту в напрямку Очеретиного. З 12 по 15 квітня вони просунулися на 2800 метрів вздовж залізничної лінії і на 2000 метрів на захід вздовж іншої лінії.

Українська 115-та бригада обороняла територію на схід від Очеретиного в напрямку Новокалинового. Вони щойно замінили іншу українську бригаду, яка була ротована в тил для заміни та відпочинку. 47-ма бригада перебувала на півдні, захищаючи Бердичі та район на північ. Також був окремий батальйон у Новобахмутівці та один батальйон бригади територіальної оборони в Очеретиному. Жоден з цих батальйонів не мав танкової підтримки або підтримки органічної артилерії.

Організована артилерія означає, що за певним підрозділом постійно закріплений артилерійський підрозділ, так само, як і за піхотними підрозділами. Звичайно, вони отримують артилерійську підтримку від сусідніх бригад або незалежних артилерійських бригад, які підтримують весь сектор, але організована артилерія забезпечує більш високий рівень координації та комунікації.

Коли бригада організовує оборону, вона часто розміщує два батальйони на передовій і тримає один батальйон в тилу. Це дозволяє їй ротувати війська між фронтом і тилом для забезпечення відпочинку і заміни, а також дає їй резерв, який командування може задіяти в разі надзвичайної ситуації. Немає жодних ознак того, що будь-який з цих батальйонів мав якісь підрозділи в цьому районі, які вони могли б задіяти в якості резерву. Звичайно, в цьому районі були й інші підрозділи, такі як 100-та бригада, але, знову ж таки, це вже інший рівень координації та комунікації.

Зрозуміло, що Україна намагається стандартизувати обладнання, підготовку та компетентність керівництва. Деякі підрозділи є видатними в усіх трьох категоріях. Іншим бракує однієї або кількох. Я не знаю специфіки батальйону територіальної оборони або навіть 425-го штурмового батальйону, але багато підрозділів територіальної оборони починали з того, що громадянам давали в руки гвинтівки, і з цього розвивалися. Деяким з них пощастило більше, ніж іншим, з обладнанням, підготовкою та керівництвом. Але навіть найкращі підрозділи можуть бути розгромлені вогневою силою і масою ворожих підрозділів.

3-я штурмова бригада має підтверджені успіхи під Бахмутом та Авдіївкою, і вони більше не утримують Семенівку. Ви можете бути впевнені, що якщо вони не в Семенівці, то це тому, що утримувати її більше не має тактичного сенсу, враховуючи місцевість, їхні можливості та можливості противника.

З’явилися російські та українські повідомлення про те, що українські захисники в певний момент в деяких місцях втекли зі своїх позицій. Цілком можливо, що захисники залишили позиції, коли їх ще можна було захищати за розумну ціну. Можливо також, що з огляду на інтенсивні обстріли та кількість російських нападників було зрозуміло, що захисники не зможуть втримати позиції, тому вони пішли. Я не маю достатньо інформації, щоб зробити такий висновок.

Зрозуміло, що з 15 по 23 квітня росіяни змогли просунутися ще на 2500 метрів вздовж залізниці, щоб увійти в Очеретине, і на 1500 метрів на захід, щоб зайняти село Новобахмутівка. Через три дні вони повністю захопили Очеретине і просунулися ще на 1500 метрів на захід, щоб зайняти село Соловйове.

Просуваючись уздовж вузьких лісосмуг по обидва боки залізниці, росіяни були дуже вразливі до артилерійського вогню. За умови достатнього артилерійського вогню Україна могла б легко зупинити будь-яку атаку на цьому маршруті. Навіть у разі прориву, підкріплення і припаси, що рухалися залізницею, можна було б перекрити за допомогою артилерії. Але Україна ніколи не мала достатньо артилерійських боєприпасів.

Обидві сторони мають труднощі зі швидким використанням прориву. Більшість російських атак на півночі були проведені лише піхотою: у росіян не було батальйонів механізованих військ, готових прорватися через будь-які проломи в українській обороні, тому прорив використовувався зі швидкістю пішого прориву. Таким чином, Україна мала більше часу, щоб відреагувати на нього, і відтоді відправила дві бригади для стримування прориву.

Одне можна сказати напевно: українське регіональне командування не мало сил, необхідних для захисту такого важливого об’єкту, а також не мало достатньо сил для реагування у випадку надзвичайної ситуації. Сили, які були надіслані, прибули лише після прориву. 115-та та 47-ма бригади намагалися контратакувати з обох боків, але безуспішно. Враховуючи успіхи 47-ї бригади в Роботиному та Авдіївці, це свідчить про вогневу міць та людські ресурси, які Росія залучила до цієї операції. Фактично, Росія щойно додала чотири полки і два батальйони до Авдіївки, щоб компенсувати втрати і продовжити наступ.

Щоразу, коли Росія бачить якийсь успіх, вона продовжує кидати туди людей і техніку. Це забезпечило їм деякі перемоги, але дорогою ціною.

115-й бригаді довелося боротися не лише з російським проникненням на правому фланзі в Очеретиному, але й з російським наступом на лівому фланзі, повз Новокалинове в напрямку Караміка. Росія зайняла перше село і просувається до другого. Ці два села та Очеретине є кордоном між 115-ю бригадою та дружніми підрозділами праворуч і ліворуч від неї. Завжди вигідно наступати вздовж цих оперативних кордонів, тому що сусідні підрозділи повинні мати хорошу координацію для захисту ділянок, що перетинаються. Без успішної контратаки ні в Очеретиному, ні в Новокалиновому/Карамику, 115-й зрештою був змушений відступити. Приблизно за чотири дні вона втратила 30 вбитими, 100 пораненими і ще 30 зниклими безвісти. За українськими мірками, це великі втрати.

Наступна карта показує, наскільки важливим є Очеретине. Тут протікає низка невеликих річок, які в більшості місць можна перетнути пішки, але вони обмежують логістичні шляхи. Уздовж цих річок розташовані водосховища, які є непрохідними. Ці малі річки і будь-які оборонні споруди, побудовані за ними, мають потенціал стати сильними позиціями. Але ці оборонні споруди розділяє височина, що тягнеться від Авдіївки до Очеретиного і далі на захід. Залізниця також проходить по цій височині, тому що вода стікає з обох боків і зводить до мінімуму необхідність будівництва мостів.

Перед Очеретиним були побудовані укріплення, але вони були недостатньо укомплектовані, тому один з окопів забезпечив росіянам прикритий підхід до міста. Місто мало стати ключовим компонентом української оборони. Кількість та якість українських укріплень за Очеретиним невідома, але Україні потрібно буде стримувати російську експансію з цього міста.

Зі свого боку, Росія не може просунутися надто далеко на північ і захід, не наражаючи на небезпеку свої логістичні маршрути постачання і заміни. Щоб убезпечити себе від цього, їй потрібно буде зайняти територію між Очеретиним і Керемиком, а також продовжувати просування на південь від Очеретиного і на захід від Семенівки. Виконати це завдання буде нелегко. На їхню користь грає велика кількість підкріплень для заміщення втрат, а також важка артилерія, РСЗВ, термобаричні бомбардування ТОС і зростаюча кількість авіаударів. Проти них працює час, який приносить більше артилерійських боєприпасів, більше систем ППО, а також ПЗРК і ПТРК.

Якщо розглядати ці події в контексті, то Росії знадобилося більше двох місяців, щоб просунутися на десять кілометрів, і це сталося тому, що в Україні не вистачало боєприпасів, багато українських підрозділів були укомплектовані на 50%, і вони припускалися помилок. Навіть з українськими підрозділами, укомплектованими наполовину, збільшена кількість боєприпасів зробить мету росіян набагато складнішою для досягнення. Ми забуваємо, наскільки статичною була війна до того моменту, коли виграш або програш у 500-1000 метрів був приводом для святкування або занепокоєння. Тому, коли за два тижні відбувається вузьке просування на 5000 метрів, є, безумовно, підстави для занепокоєння, і не лише через втрату території, але й через виклики, спричинені втратою конкретних ділянок місцевості, таких як Очеретине. Але Україна переживе цю невдачу. Місцевість не настільки важлива, як жива сила і техніка з обох сторін. 

Масштаб місцевості відображений у білому прямокутнику на цій карті, який охоплює територію, показану на топографічній карті. Порівняйте його з територією, покритою зеленим кольором на півночі, яку Україна відвоювала в ході Харківської наступальної операції 2022 року.

Тартарігамі та його команда роблять чудову роботу, і вони кажуть, що, хоча ситуація викликає занепокоєння, «мета Росії захопити весь Донбас може бути недосяжною в осяжному майбутньому». На мою думку, шанси Росії захопити Донбас близькі до нуля. І чим далі, тим більше цей шанс наближається до нуля.

У 15 км від лінії фронту влучили в російський командний пункт…

Танк 3-ї штурмової бригади обстрілює Орлівку з відстані 2 км. Танку допомагає те, що він знаходиться на більшій висоті (196 метрів), ніж ціль (171 метр)… https://twitter.com/giK1893

Russians use infantry to advance west of Tonenke…

The Russians recover an M-1…

The 47th Brigade is happy with their M-1s…

МАР’ЇНКА

Інтенсивність та місцезнаходження важких російських авіаударів, РСЗВ та артилерійських обстрілів вказують на те, що Україна почала тиждень з контролю над усією Красногорівкою. Масштабний російський штурм дійшов до центру міста, а Росія зберегла контроль над південною та східною околицями міста.

Під час одного штурму Красногорівки два танки і два БМП були оснащені додатковим захистом від безпілотників, а головний танк мав каток для підриву мін попереду машини. Головний танк був знерухомлений за кілометр від міста. Інші три машини продовжили рух ще на 3500 метрів, оминаючи міни, БПЛА та артилерію. Вони перетнули відкриту територію міста і досягли своєї мети, яка знаходилася за тонкою бетонною стіною. Танк, що залишився, в’їхав у стіну, щоб створити проломи, в той час як бронетранспортери вижили завдяки непрямим вогневим детонаціям, що сталися поблизу. Висадивши піхоту, три машини від’їхали назад. Одна з машин була знерухомлена, а коли екіпаж евакуювався і заліз на борт причіпної машини, протитанковий вогонь не влучив у неї на відстані 30 метрів. Машини витримали кілька прямих влучень, а знерухомлений танк наприкінці відбуксирували…

Російський безпілотник знищив українську камеру на димовій трубі… https://t.me/phoenixdrone/327

У Красногорівці відбуваються постійні авіаудари та артилерійські обстріли… https://t.me/NeoficialniyBeZsonoV/35331

З абсолютно незрозумілих причин Україна будує оборонні позиції в районі Одеси та вздовж правого берега Дніпра, в районі Херсона (міста). Вкрай малоймовірно, що вони коли-небудь будуть використані. Але ось супутникове фото деяких оборонних споруд, побудованих в районі Курахового, за 15 км на захід від Мар’їнки https://www.nytimes.com/interactive/2024/04/22/world/europe/ukraine-war-defense.html?te=1&nl=the-morning&emc=edit_nn_20240422

Щонайменше 13 російських машин створюють димову завісу, щоб приховати пересування росіян від спостереження та безпілотників.

***

ЗАПОРІЖЖЯ

«Баба Яга» – це термін, який росіяни використовують для будь-якого великого українського безпілотника, що несе важке корисне навантаження. Першими моделями були безпілотники, що використовувалися в сільському господарстві. Вони були досить шумними, щоб забезпечити певне попередження, і в цьому регіоні російські снайпери, за повідомленнями, застрелили кілька з них з неба. Сучасні моделі працюють тихіше і мають більший радіус дії. Росіяни виявили їх за допомогою камер нічного бачення. Вони планують вивчити маршрути безпілотників, щоб атакувати операторів…

Російська «штурмова» вантажівка витримує кілька точних влучень артилерійських снарядів, після чого зупиняється в кюветі за 200 метрів на південь від Роботиного. Не виключено, що деякі пасажири були поранені осколками, перебуваючи на борту, але близько дев’яти чоловік зійшли з вантажівки і були переслідувані артилерією…

Музику на цьому відео можна слухати. Дрон переслідує російський патруль вночі, нечутний і невидимий. Він вибирає час для атаки…

***

ХЕРСОН

Російську ракетну установку зафіксував безпілотник Shark 32-ї бригади морської піхоти…

Над Кринками йде повітряний бій…

***

ОДЕСА

Двомісний навчально-тренувальний літак Як-52 полює на російські безпілотники з навідником на задньому сидінні…

Під удар потрапив завод з переробки соняшникової олії…

***

КРИМ

Об’єкт у Тарханкуті був атакований з ПЗРК. Наслідки невідомі…

***

РОСІЯ

Як попередив керівник російського центрального банку, економіка країни не може підтримуватися нескінченно довго. Зараз вони звітують про 0% безробіття. 30 000 чоловіків, яких Росія щомісяця призиває до армії, тепер будуть зараховані за рахунок відкритих вакансій в економіці…

Під Москвою підпалили вертоліт Ка-32…

Під Смоленськом обстріляли нафтобазу… https://www.kyivpost.com/post/31580

Заступник міністра оборони, відповідальний за інфраструктуру, заарештований за отримання хабара. Він був союзником Шойгу, і ті, хто розмірковує над причиною арешту, припускають, що це може бути атакою на Шойгу, або що він був жертовним ягням, використаним для демонстрації влади Путіна і утримання людей в покорі, або що гроші, які він отримував, тепер просто йдуть комусь іншому. Але з огляду на рівень корупції в російському уряді, ніхто не вірить, що його заарештували за отримання хабара… https://www.kyivpost.com/post/31712

Погані набої підірвали російську гармату.

У Бєлгороді підбили радар…

Дрібниця, але кожна дрібниця допомагає: Два локомотиви в Росії згоріли. У 2007 році компанія «Російські залізниці» володіла 19 700 вантажних і пасажирських локомотивів, 24 200 пасажирських вагонів і 526 900 вантажних вагонів….

На російський аеродром напали…

Руйнування на аеродромі, які так порадували Тома, були комплектами планерних бомб…

Нафтопереробний завод атакували 10 безпілотників.

Горіла фабрика електроніки…

Олігархам наказали захищати власні нафтові активи…

Десь в окупованій Україні росіянин виживає після атаки безпілотника, можливо, за допомогою EW…

***

УКРАЇНА

У Харкові росіяни обстріляли телевежу:

Цей російський удар зафіксував безпілотник за 100 км в тилу українських військ…

За 116 км від окупованої території підбили український ЗРК С-300…

За 15 км на захід від Мар’їнки розташована Курахово. Довоєнне населення Курахово становило 21 000 осіб, але зараз тут залишилося лише 4 000. Її електростанція знаходиться в межах досяжності російської артилерії та ракет, і лише у 2024 році вона була уражена 48 разів. Завдяки постійним ремонтам вона все ще функціонує, але якщо росіяни коли-небудь захоплять електростанцію, вони не очікують, що її відремонтують.

Багато людей заробляють на життя завдяки заводу. По всьому Донбасу міста назавжди змінилися. Зруйновані не лише їхні будинки, але й промисловість, яка забезпечувала їхнє життя, зазнала постійних змін. Дев’ять із 15 українських металургійних заводів зруйновані або перебувають за російською лінією фронту. Бойові дії зруйнували аміачний завод у Сєвєродонецьку, а в Авдіївці був знищений найбільший у Європі коксохімічний завод. Вугільні шахти та металургійні заводи забезпечували 15% економічного виробництва України, але вугільні шахти були збитковими, їх субсидували, щоб забезпечити робочі місця, а заводи та металургійні комбінати застаріли. Робочі місця, які існували протягом поколінь, зникнуть навіть після перемоги у війні. Майбутнє буде через роки, але Україні доведеться трансформуватися, як це зробили багато країн після Другої світової війни… https://www.nytimes.com/2024/04/21/world/europe/ukraine-industry-donbas-russia.html?smid=url-share

10 000 українців перебувають у російському полоні. 3 000 були повернуті додому. Невідомо, скільки з них померло у в’язниці, але один в’язень, який повернувся, знає про три смерті. ООН стверджує, що серед тих, хто повернувся, безжальні побиття, ураження електричним струмом, зґвалтування та інші форми сексуального насильства, а також інсценування страт трапляються так часто, що це можна вважати лише систематичною, підтримуваною державою політикою. В Україні стверджують, що так поводяться з 90% ув’язнених. Коли полонені повертаються, вони отримують двомісячне лікування в санаторії, потім місячну відпустку, а потім їх знову відправляють воювати. Багато з них все ще страждають фізично від черепно-мозкових травм або інших поранень, або мають ПТСР, або і те, і інше. Один із законів, який прийняла Україна, дозволяє полоненим вирішувати, чи хочуть вони повернутися до війська, чи бути звільненими… https://www.nytimes.com/2024/04/28/world/europe/russia-ukraine-prisoners-of-war-trauma-violence.html?smid=url-share

джерела тут та тут

переклад ПолітКом

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я