додому ПОЛІТИКА Том КУПЕР: МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА УКРАЇНИ І НАВКОЛО НЕЇ

Том КУПЕР: МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА УКРАЇНИ І НАВКОЛО НЕЇ

229

Минулого року світові військові витрати були вищими, ніж будь-коли з 1989 року. З цих $2,4 трлн на США припадає більше третини – $916 млрд (3,4% їхнього ВВП). Україна витратила $64,8 млрд, що становить 37% її ВВП. (США витратили близько 40% свого ВВП на військові потреби під час Другої світової війни). Росія витратила приблизно 106 мільярдів доларів, що становить близько 5,9% її ВВП. Це найбільша сума, яку Росія витратила з 1991 року після розпаду Радянського Союзу… https://www.nytimes.com/2024/04/22/us/politics/ukraine-global-military-spending.html?smid=url-share

Також… https://www.sipri.org/sites/default/files/2024-04/2404_fs_milex_2023.pdf

Великобританія заявила, що переводить свою оборонну промисловість на військові рейки. Для порівняння: під час Другої світової війни світові економіки були меншими, але Великобританія витрачала 50% свого ВВП на війну. Зараз мета Великої Британії – витрачати 2,5% ВВП на оборону десь до кінця десятиліття… коли дозволять економічні умови. Тим часом, вони надішлють Україні ще 620 мільйонів доларів… https://apnews.com/article/poland-uk-nato-ukraine-sunak-military-aid-be9fa8b106eda83c2da140e0f2774fcb

Чехія збиратиме башти для танка Leopard 2. Вони планують закупити 77 таких башт у період з 2027 по 2030 рік. Німеччина виробляє 3-4 танки на місяць і хоче збільшити цей показник до 20 танків на місяць, тобто до рівня, який вона виробляла за часів холодної війни. Для цього їй доведеться розширити виробничі потужності, і саме тому будуть залучені чеські компанії.

ЄС скоротив імпорт трубопровідного газу з Росії з 40% у 2021 році до 8% у 2023 році. Якщо додати СПГ, що імпортується кораблями, ЄС все ще імпортує 15% газу з Росії. Норвегія і США – дві провідні країни, які заміщують російський газ… https://www.consilium.europa.eu/en/infographics/eu-gas-supply/#:~:text=Bar%20chart%20showing%20how%20gas,to%2056.2%%20bcm%20in%202023.

Коли проросійський словацький уряд Фіцо відмовився допомагати Україні, опозиційні політики організували кампанію зі збору 3,9 млн євро за 12 днів для чеської ініціативи щодо закупівлі артилерійських боєприпасів на світовому ринку. Коли я востаннє перевіряв, 60 500 донорів дали в середньому 64 євро. Чеський читач (під ніком IT) зазначив, що їхня країна проводила кампанію зі збору коштів на 10 000 безпілотників, і вони зібрали 6,5 млн євро на майже 16 500 безпілотників. 279 тисяч міжнародних донорів зібрали понад 32 мільйони євро на різні проекти і зараз збирають гроші на гелікоптер Black Hawk і 10 тонн пластикової вибухівки. Існує багато неурядових організацій, які допомагають з гуманітарною допомогою, а організація «Людина в біді» зібрала понад 185 мільйонів євро. «IT» пише, що за два роки чеські ініціативи зібрали 240 мільйонів євро, в середньому 21 євро на одного донора.

***

ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ДОПОМОГУ США

Сенат США схвалив версію законопроекту про допомогу, прийняту Палатою представників, і Байден підписав його, що дозволило надіслати Україні перший транш допомоги у розмірі 1 млрд доларів. Речник США заявив, що затримка «абсолютно» завдала шкоди обороноздатності України. Байден доручив своїм співробітникам не нападати на Джонсона публічно і регулярно інформувати його про небезпеку затримки допомоги. Коли прогрес у роботі над законопроектом про допомогу застопорився, Білий дім розпорядився, щоб республіканські законодавці отримували регулярні брифінги про поточну ситуацію в Україні та ймовірне майбутнє, якщо допомога буде припинена. Спікер Джонсон заявив, що ці брифінги були ключовими для ухвалення законопроекту про допомогу. З 61 мільярда доларів, 10 мільярдів доларів – це кредит, який Україна зобов’язана повернути. 50% кредиту може бути списано після 15 листопада. Решта 50% можуть бути списані у 2026 році… https://www.nytimes.com/2024/04/24/us/politics/biden-ukraine-israel-aid.html?smid=url-share

Законопроект про допомогу передбачає $95,25 млрд допомоги Ізраїлю, Тайваню та іншим країнам Індо-Тихоокеанського регіону, а також близько $60 млрд допомоги Україні. Дві третини грошей будуть надані американським корпораціям та організаціям на будівництво обладнання та закупівлю продовольства, яке потім буде відправлено на американських авіаносцях. 80% підуть на надання фінансової допомоги, постачання зброї, поповнення американських запасів або фінансування тренувань українських військ чи інших операцій. 19% підуть на посилення розвідувальних можливостей США.

8 мільярдів доларів становитиме фінансова допомога Україні, в тому числі 500 мільйонів доларів на подолання дефіциту продовольства. На відміну від попередньої допомоги, вона не може бути спрямована на пряму підтримку українських пенсій за віком. 9 мільярдів доларів виділено на гуманітарну допомогу як Україні, так і Газі, а 500 мільйонів доларів зарезервовано на переселення українців до США.

60% цих грошей залишаться в США, а обладнання та продукти харчування будуть відправлені за кордон. Компанії в 39 з 50 штатів вже отримали контракти на допомогу Україні. 24,5 мільярда доларів будуть використані для поповнення американських запасів, хоча вони можуть бути використані і знову відправлені в якості допомоги. $1,6 млрд буде використано для поповнення американських запасів в Ізраїлі, частина з яких була відправлена в Україну. 5 мільярдів доларів підуть на збільшення обсягів виробництва, в тому числі на досягнення мети США – виробляти 1 мільйон 155-мм снарядів на рік.

Окремо від законопроекту про допомогу, Нідерланди, Норвегія, Велика Британія, Італія, Данія та Німеччина збільшили закупівлі американської зброї з 63 до 99%. Польща надала Україні радянські танки і вертольоти і замінить їх 370 танками Abrams і 96 вертольотами Apache… https://www.washingtonpost.com/politics/2024/04/25/eighty-percent-ukraine-israel-bill-will-be-spent-us-or-by-us-military/

27 лютого політичні лідери Сенату (лідер демократичної більшості Шумер і лідер республіканської меншості Макконнелл) і політичні лідери Палати представників (спікер-республіканець Джонсон і лідер демократичної меншості Джеффріс) зустрілися в Білому домі з Байденом, щоб нібито обговорити питання уникнення закриття уряду через державний борг. Натомість четверо лідерів інсценували інтервенцію з Джонсоном. Директор ЦРУ і радник з національної безпеки повідомили Джонсону точну дату, коли, на їхню думку, в Україні закінчаться артилерійські снаряди і ракети ППО. Потім вони намалювали картину того, що може статися, якщо Україна програє війну.

Макконнелл, Шумер і Байден відчували, що новий спікер шукає спосіб підтримати Україну, хоча багато республіканців у Палаті представників виступали проти цього, як і до того, як він став спікером. Республіканець Макконнелл витратив значну частину свого політичного капіталу на просування допомоги Україні, незважаючи на опір деяких членів власної партії. Він попросив лідера сенатської більшості Шумера не відокремлювати допомогу Україні від допомоги Ізраїлю, щоб підвищити шанси на ухвалення закону, і Шумер погодився.

Ситуація почала загострюватися ще в листопаді 2023 року, коли республіканці як у Палаті представників, так і в Сенаті почали вимагати, щоб спочатку був ухвалений імміграційний законопроект. Шумер почав організовувати двопартійний законопроект про імміграцію в Сенаті. Байден запросив Зеленського до Вашингтона, щоб допомогти переконати республіканців, але, на відміну від його першого візиту, цього разу він отримав прохолодний прийом. На початку лютого Сенат досяг двопартійної угоди щодо імміграції, але коли Трамп виступив проти законопроекту, він був приречений. Тоді Джонсон зрозумів, що республіканці MAGA ніколи не підтримають допомогу Україні, і йому довелося обирати між наданням допомоги і ризиком для своєї роботи або ризиком катастрофи для світової та національної безпеки. Він вирішив підтримати Україну.

Прийнявши це рішення, він мав з’ясувати, як зробити так, щоб воно спрацювало.

Багато республіканців проголосували б проти допомоги Україні. Багато демократів проголосували б проти допомоги Ізраїлю. Багато республіканців хотіли окремі законопроекти щодо України, Ізраїлю, Тайваню та інших питань. Тому він підрахував голоси по кожному питанню і створив чотири окремі законопроекти, кожен з яких був прийнятий з різними людьми, які виступали проти або підтримували кожен з них. Потім він використав законодавчу процедуру, щоб направити їх до Сенату як групу законопроектів, щоб винести їх на голосування для єдиного голосування за всі, що, на думку Макконнелла, також було найкращим політичним кроком. І тоді Макконнеллу вдалося переконати дев’ятьох сенаторів-республіканців, які голосували проти допомоги, проголосувати за неї. Законопроект про надання допомоги Україні та іншим країнам був прийнятий.

«Для тих, хто був готовий зосередитися на фактах, це був переконливий аргумент, що ми повинні зробити те, що ми зробили, – сказав Макконнелл. «Навіть якщо це було прохання від особи президента, ми не хочемо досягти успіху».

І сьогодні в США це найкраще, що ми можемо зробити… https://wapo.st/44dlvDi

Конгресмен-демократ Джефф Джексон говорить про політику законопроекту про допомогу і свою оцінку спікера Джонсона з цього питання. Я зауважу, що Джонсон перебував у політично складному становищі і був новачком на цій посаді, але рішення про голосування могло бути прийняте ще півроку тому, і воно, безумовно, могло бути прийняте незабаром після того, як він отримав ці брифінги.

***

ОБЛАДНАННЯ

Раніше США надіслали касетні боєприпаси ATACMS, які використовувалися проти російських гелікоптерів, але вони мали дальність дії лише 160 км. США не хотіли надсилати ракети більшої дальності, оскільки не хотіли виснажувати власні запаси на випадок майбутньої військової кризи у світі. Вони змінили свою думку, оскільки вирішили не продавати так багато цих ракет іншим країнам, темпи виробництва заміни для ATACMS – високоточної ударної ракети (PrSM) – досягли вищих рівнів, а також через збільшення кількості атак на інфраструктуру України за допомогою балістичних ракет.

Ці ракети були надіслані в рамках пакету допомоги на суму 300 мільйонів доларів США в березні і були використані на авіабазі в Дзані

Погляд на російські наземні безпілотники, які були знищені українськими повітряними безпілотниками…

Україна саджає безпілотники за допомогою мінометних мін, а потім підриває їх…

І Росія, і Україна застосували бойові повітряні кулі…

Весь світ вчиться на цій війні, і вона вплине на американську доктрину на довгі роки. США визначили, що супутникова мережа Starlink 5800 не поступається або навіть перевершує їхні супутники вартістю в мільярд доларів. Електронна війна мала незначний вплив під час регіональних війн Америки або навіть під час навчань в епоху холодної війни, але з розвитком безпілотників і можливостей, близьких до них, США відкрили навчальний центр РЕБ в Джорджії і надають нові можливості військам, що перебувають на передовій. Ракети і кораблі розвиватимуть навігацію, несприйнятливу до сучасних засобів глушіння.

Оскільки під час першої війни в Перській затоці Національне розвідувальне управління (NRO) не поспішало поширювати супутникові знімки, було створено Національне агентство геопросторової розвідки (NGA), яке збирало і обробляло необроблені дані з різних джерел і надсилало їх «спусковим гачкам» – військам, розгорнутим на місцях.

Щоб покращити якість і швидкість збору та поширення даних, у 2017 році NGA розпочало проект Maven, який використовує штучний інтелект і можливість користувача витягувати свої власні дані. Він все ще перебуває на стадії розробки, але оскільки збір даних від різних організацій перевищив можливості своєчасної обробки даних, він є інструментом наступного покоління для виконання місії NGA.

Невдовзі після повномасштабного вторгнення Росії американський та український генерали зустрілися на польському кордоні. Американський генерал відкрив свій планшет, підключений до проекту «Мейвен» через термінали Starlink, і було очевидно, що американський генерал знав більше про стан українських підрозділів, ніж український генерал. Коли українець наполягав на тому, що його люди відбили місто у Росії, американець запропонував йому зателефонувати своєму командувачу фронту.

Коли він це зробив, то виявив, що американець мав рацію. Розчарований, він сказав, що США повинні більше допомагати у боротьбі. Американець відповів, що вони не можуть, бо Байден не хоче, щоб американці націлювалися на росіян. Вони могли вказати Україні загальний напрямок, але не могли надати дані про мішені.

Тож Україна створила власну версію Project Maven, яка збирає дані від комерційних супутникових компаній і вишкрібає дані з Telegram, Twitter та Instagram, надані недисциплінованими росіянами, які публікують зображення своїх активів і не вимикають свої мобільні телефони. Ця технологія все ще не дійшла до українського солдата на передовій, хоча… https://www.nytimes.com/2024/04/23/us/politics/ukraine-new-american-technology.html?smid=url-share  

джерело

переклад ПолітКом

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я