додому Культура Скількись відтінків цінності: вузли Александра Великого

Скількись відтінків цінності: вузли Александра Великого

39

Олександр НИКИФОРЧАК

Як можна визначити цінність того чи іншого об’єкта? Особливо тоді, коли та цінність – то не завжди вартість. Складно…

Александр Великий багато встиг, завоював ледь не весь світ, Гордіїв вузол розрубав, та нам цікавіші вузли на монетах зав’язані. Про ці вузли нам повідають під акомпанемент https://youtu.be/ASj81daun5Q монети – герої циклу про цінність монети, особливо, якщо та цінність не в грошовому вираженні.

Один такий вузол ми розплутали вже, розібравшись, що монети Македонського Союзу дуже часто звуть монетами Александра Македонського, що абсолютно не вірно – які б цілі це не переслідувало. Про це було Слід у віках та помилка тут. Він був колись царем цієї землі, так, але в описаний період – владарювання імператора Гордіана ІІІ (він та Гордій – абсолютно різні історичні персонажі, уточню) – там володарював Давній Рим, це його провінційні монети.

Неправильно і зображення аверсу звуть портретом Александра Великого, це не завжди так – є й зображення його втілення в образі нащадка бога Зевса-Амона та реінкарнації героя Геракла. Сьогодніші монети якраз із ним, от про сплетення міфічного та людського на них і хочеться розповісти – розплутати цей вузол.

На першій монеті сплелось божественно-міфічне та людське. Її реверс найчастіше описують просто, тим самим нівелюючи оту цінність (не грошову): вершник на коні вправо. Просто, сухо, нецікаво…

 

На монеті зображена сцена приборкання юним Александром норовливого та дикого коня Буцефала, який не підкорявся нікому більше – ні до, ні після – та став вірним другом легендарному цареві до смерті. На його честь Александр Великий заснував місто Буцефали, яке існує й досі, це Джалалпур у Пакистані. Такий собі перший подвиг Геракла у виконанні 10-ти річного Александра Македонського.

 

Питання: додав такий опис реверсу цінності монеті?

Друга монета теж здебільшого має прісний опис: лев прямує вправо та довбня зверху. А чому їх зображували – зазвичай не уточнюється.

 

Ці зображення втілюють згадку про міф, в якому описується перший подвиг Геракла. Немейський лев був невразливим для зброї та добряче попсував кров мешканцям Арголіди – області в давній Греції. Гераклу цей подвиг теж дався нелегко: об голову звіра (лев на монеті) він зламав свою довбню (теж там зображена), зрештою Геракл його задушив. Зі шкіри зробив собі обладунки, а з голови – шолом. Саме в ньому і зображено Геракла-Александра Великого на аверсах обох монет.

Ось такі переплетіння, вузли міфічного, героїчного та історичного, втілені на монетах Македонського Союзу періоду правління імператора Гордіана ІІІ, приблизно 240-вих років нашої ери.

А про загадку для уважних читачів я не забув: легко помітити, що на всіх заставках до моїх блогів у лівій нижній частині є зображення аверсу монети того таки Александра Македонського в образі Геракла в шоломі з левової голови.

Монети – герої циклу Скількись відтінків цінності по суті, як вже не раз зазначалось, не відповідають канонам і догмам колекційності. Та їх цінність не в тому, вони цінні історіями, якими вони діляться з нами. Згодні?

А мені залишається традиційне: хочу подякувати читачів колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я