додому Культура Все за фен-шуєм

Все за фен-шуєм

45

Олександр НИКИФОРЧАК

Для когось – красива й загадкова екзотика, для когось – частина життя, невід’ємна його частина. Для одних – модне віяння, тренд, можливість виділитись та похизуватись неординарністю, для інших – повсякденність, наслідувана від предків.

Для настрою створимо відповідний фон https://youtu.be/LyNUtyXYCjc та поговоримо про такий собі фен-шуй, тобто гороскоп, тобто… Тобто про те, як подібна екзотика стає в нагоді нумізматам – без дивовиж та астрології, про датування китайських монет на початку XX століття, а тайванських і зараз. Без фен-шуїв, але з гороскопом.

Якщо розібратись, то все має відповідати місцю та часу, що є природнім та відповідним, абсолютно доцільним для носіїв даного явища, то для тих, кому ця культура чужа має, скажемо так, дещо смішний вигляд. Я не буду займатись моралізаторством та вихованням, але всі оті астрології та гороскопи, які були на своєму місці в більш “темні” часи та для культур, що їх породили, в наш час розвитку технологій та інтернету таки трохи… Але про смаки не сперечаються, про всі ці фен-шуї я згадав лише в контексті теми та дотично до неї згадались оті численні монети з зображенням гороскопних тварин-покровителів на догоду поціновувачів.

Ок, давайте краще про китайські монети, де фен-шуй (на фото, думаю, більшість впізнає не монети, а елементи фен-шую) та гороскоп є природнім та доцільним.
Монетне виробництво та грошовий обіг в Китаї має багатовікову історію, але я правильно не вжив термін “карбування” – монети вони свої виливали з допомогою форм спеціальних, а карбувати почали лише на початку XX століття, коли там значний вплив мали британці та принесли технології монетного карбування.

А ще такий нюанс: ота “фен-шуйна” кругленька з квадратним отвором монета є типовою ледь не для всієї монетної історії Китаю – зазвичай вони були такими, різнились лише розмірами та ієрогліфами, де зазначалось місце карбування, іноді ім’я імператора, але (як звично нам) без зазначення номіналу та дати.

Якщо вже згадувати про номінал, то китайські правителі економікою “не заморочувались” – як така інфляція була постійною, щоб “нашкребти” хоч якусь суму, потрібна була в’язка монет (тут згаданий отвір у нагоді – для шворки), а за більш серйозними покупками мусили брати для перевезення таких в’язок віз. І це не жарт.

Як вже згадувалось, монети в Китаї почали карбували лише на початку 20-того століття. Але й на них ви не знайдете дати, хоч номінал вже почали зазначати. Але дата там є. Отут і знадобився гороскоп, тут він на потрібному місці. Китайці роки лічать за 60-ти річними циклами, заснованими на 12-ти звичних нам символах та незвичних 10 цикла, заснованих на 5-ти стихіях, які використовуються за певною системою – через один.

Трішки складно (для нас), але абсолютно доцільно і зрозуміло носіям-китайцям. На аверсі монети (дракон на реверсі) ієрогліфами зазначено (крайні в верхньому написі) рік “вогонь-кінь”тодішнього циклу, по-нашому це 1906 рік. Важкувато для визначення, але для полегшення є спеціальні таблиці, що стануть в пригоді монетолюбам-негороскополюбам.

Зараз в Китаї карбують монети з зазначенням номіналу та дати зрозумілим “європейським” способом, а от Тайвань зазначає дату традиційно-ієрогліфічно, але роки рахує не згаданими циклами, а від 1911 – року Китайської революції та утворення (справжньої за їх розумінням) Китайської республіки.

Отакий сьогодні був гороскоп та фен-шуй, карбований в монетах. Тут – доцільний та природній, але й інший теж цікавий – якщо це знайомство з культурою інших народів, а не гонка за модою. Чи забобони. Втім, кожен вільний мати власну думку, а я…

Я буду традиційним: хочу подякувати читачів колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я