додому Культура Скількись відтінків цінності: різноманітність типовості

Скількись відтінків цінності: різноманітність типовості

21

Олександр НИКИФОРЧАК

Як можна визначити цінність того чи іншого об’єкта? Особливо тоді, коли та цінність – то не завжди вартість. Складно…

Акомпанемент https://youtu.be/V0Ozn4–iPA додасть атмосфери, спробуємо загадки порозгадувати (а, може, й нові загадаються…), загадки монет – героїв циклу про цінність монети, особливо, якщо та цінність не в грошовому вираженні. Чудові монети, герої попереднього блогу “Слід та помилка”, ховали свої реверси не даремно – інша їх сторона таки загадкова. Цікаво!

Типово – воно й є типово, тобто чекати різноманітності та надзвичайності тут даремно. Хоча…

Головна особливість провінційних монет, що карбувались в Давньому Римі для потреб грошового обігу саме в конкретній місцевості була саме типовість: майже однаковий набір зображень аверсу, де карбувались зображення або імператора, що правив у той час, або одного з головних богів, культ якого був головним в тій частині імперії, а оскільки значна частина імперії підпала в свій час під вплив еліністичного світогляду, то й боги ці були загалом одні і ті ж: Зевс-Юпітер, Арес-Марс, Венера…Яка тут різноманітність? Суцільна типовість.

Але завжди є але. Все залежить від точки зору. Найперше – монети карбувались в різних куточках імперії різними за етнічним та як би сказали зараз різними за соціально-культурним рівнем розвитку монетаріями. Вже тут, навіть якщо брати зображення одного і того ж бога, то стилістичні відмінності будуть сильно помітними.

Більше того: культи ніби одних і тих же богів від місцевості до місцевості мали свій “колорит”, не були уніфікованими, ніби й подібні, але лише подібні – не однакові. А це вже привносило в типовість величезну долю різноманітності. Тобто, на реверсах монет зображались сцени та атрибути релігійних вірувань (для прикладу реверс монети з блогу Грані суті), сцени, пов’язані з міфологією та з життя славетних предків та героїв (як на реверсах монет – наших сьогоднішніх героїв, гляньте, будь ласка, фото).

Нюанс ще до теми різноманітності: оскільки монети карбувались локально, для потреб грошового обігу певної місцевості, з урахуванням світоглядної специфіки, то й сама кількість цих локальних монет не могла бути великою – скільки потрібно, стільки карбували, навіщо переводити метал та й праця була ручна, неефективна та затратна.

Жартують нумізмати, що тоді ледь не кожне село мало свої власні монети. Села (міста тоді якраз під цю категорію підходять) і потребували малу кількість монет. А оце вже прямо стосується нашої теми: тут теж заховані відтінки цінності, якщо монет було мало карбовано з самого початку, то скільки їх дійшло до нас? Було небагато монет одного типу реверсу, скільки їх збереглось? Як вважаєте? А оскільки мало – то й цінність висока. Хай, часто, не грошова (згадаймо Догми та реалії).

Таке ще доповнення: я не даремно взяв для ілюстрування нашого циклу Скількись відтінків цінності саме монети Македонського Союзу одного невеличкого проміжку часу (періоду володарювання давньоримського імператора Гордіана ІІІ, якихось десять років приблизно), але це чітко підкреслює думку: за такий малий проміжок часу стільки різноманітних типів реверсів, порахуйте, будь ласка.

Ось саме це різноманіття місцевої інтерпретації здавалось би однієї і тієї ж міфології та релігії на сюжетах реверсів провінційних монет, обмежена кількість монет кожного різновиду і дарують нам оту цінність, хай і не грошову вартість часто, а можливість доторкнутись до давнього світогляду людей та загадки порозгадувати. Задані зображеннями на монетах.

А поки ви їх розгадуватимете – буду традиційним: хочу подякувати читачів колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я