додому Культура Скількись відтінків цінності: грані суті

Скількись відтінків цінності: грані суті

29

Олександр НИКИФОРЧАК

Як можна визначити цінність того чи іншого об’єкта? Особливо тоді, коли та цінність – то не завжди вартість. Складно…

Під чудовий акомпанемент https://youtu.be/0ZgkhGLa_iU продовжимо розмову про цінність монети, особливо, якщо та цінність не в грошовому вираженні. Чудова монета, що несе слід таємниці, але саме тому не може вважатись колекційною.

Як ми вже вияснили попереднього разу, крім диспропорції у вартості монет через метал, з якого вони виготовлені, є ще чималий “кодекс догм та канонів” колекціонера. Монета має мати високі кондиції стану та зовнішнього вигляду, зображення чітке, написи-легенди легко розбірливі, не нести значних слідів “впливу віків” щоб вважатись колекційною. Ці вимоги дещо пом’якшуються лише для рідкісних (мова йде про ледь не одиничні екземпляри) монет.

Але монети – основа грошового обігу в будь-які часи, їх завжди карбували масово. Тому значна маса монет попри значний вік (а люди, далекі від теорій нумізматики, саме і вважають давність основним чинником вартості) “випадають” з колекційних кондицій (а тому й не мають значної вартості) саме через зношення в процесі обігу в свій час та корозійних впливів середовища – поле та давні руїни, де їх знаходять, нещадні до давніх “копійок”.

А от про монети, які не лише “підбиті життям”, а ще й мають отвори, про можливість їм стати колекційними та – відповідно – дорогими, говорити не потрібно. Щоб на такі монети звернули увагу маститі колекціонери, вони мають бути мегарідкісними, відомими в одиничних екземплярах у світі. Ціна “перфорованих” монет, їх вартість в очах колекціонерів мізерна, звісно.

Монети, які сьогодні (та попереднього разу Скількись відтінків цінності: догми та реалії) ілюструють розповідь, хоч і мають поважний вік близько 18 століть, що в грошовій вартості, що в цінності в очах колекціонерів, коштують вже втретє згадане горнятко кави в непоганому кафе. Ну, хай навіть два, чи й три – суті це не сильно змінює. Ці монети цінними та колекційними вважатись не можуть. Вони: а) бронзові, б) зношені і затерті, “сліди віків і важкого життя”, в) перша має отвір, точніше місце з отвором відламане ще в давнину, друга відламану частину.

А от мені вони подобається саме за цими критеріями: а) бронза – дух віків та саме відчуття давнини найліпше виражає, б) через оті сліди та зношеність монети живі, несуть в собі дух століть та тодішнього буття, в) отвір – хто його колись пробив дуже-дуже давно, монета йому була дорога, це був спомин про подію, прикраса, яка цінувалась, а злам – то, можливо, відгомін теж якоїсь події з життя тодішнього власника, може й трагічно-детективної. На фото 3 я спеціально це місце монети показав – для “занурення в тему”.

Таємниця, яку несе монета з отвором (головна причина проте її неколекційності), дає простір уяві.

Як провінційні давньоримські монети Македонського Союзу потрапили в Україну в ті далекі часи?

Ці монети знайшли в моїх краях, на Поділлі. Хто був давноминулих часів власником монети з отвором? Воїн, колишній легіонер-ветеран, що виживши в битвах у славу Риму, повернувся на батьківщину доживати віка, а монету взяв як спомин? Чи колишній раб, що втік від хазяїна в землі варварів, де жорстокосердні римляни не дістануть, а монета – нагадування про гіркі часи рабства? Чи може варвар, житель цих країв, який не мав змоги мати прикрасу з дорогоцінного металу (любили робити “ювелірку з монет давні жителі наших країв), тому носив на шиї цю – бронзову? А головне чому обламане місце кріплення? Трагедія з власником чи просто необережність?

Інша монета – теж головоломка: за яких обставин вона отримала “рани” свої?

Саме ця таємниця та політ уяви, нею спричинений, і має для мене головну цінність. Монети – привіт з далекого минулого.

А тепер питання: а чи справді те, що не виражається в грошах, яке не має цінності згідно загальноприйнятих канонів, не цінне? Монети, героїні сьогоднішні, не мають отих відтінків цінності?

Поміркуйте, будь ласка, а я, як і належить, буду традиційним: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я