додому Культура Скількись відтінків цінності: догми та реалії

Скількись відтінків цінності: догми та реалії

36

Олександр НИКИФОРЧАК

Як можна визначити цінність того чи іншого об’єкта? Особливо тоді, коли та цінність – то не завжди вартість. Складно…

Зануритись в тему допоможе https://youtu.be/5Y4WnyfgnNY, музика теж має свою цінність – не завжди вартість.

Я хочу розповісти вам про монети, вартість яких порівняно невелика, по великому рахунку – горнятко кави в середньостатистичній кав’ярні – незначна, а в кінці розмови задам одне питання.

-ads-

Отже, про провінційні монети давньоримської імперії Македонського Союзу. Певні аспекти розповіді настільки обширні та цікаві, що потребують більш поглибленого розгляду, про це будуть окремі розмови (і не одна, все в свій час), а зараз я торкнусь лише суті – для кращого висвітлення думки.

Давньоримське карбування монет не обмежувалось лише сестерціями та денаріями, які здебільшого на слуху в неспеціалістів, вони відносяться до імперського карбування, простіше кажучи були в грошовому обігу метрополії. Для потреб в монетах провінцій карбувались на провінційних монетних дворах так звані провінційні монети. Вони різнились і рівнем карбування, несли зображення місцевих богів, важливі для провінції суспільні та релігійні мотиви зображались. Наша розповідь про провінційні монети Македонського Союзу – псевдоавтономії в складі давньоримської імперії. Основна причина такого поділу – різниця купівельної спроможності та власне самої вартості монет між неоднаково економічно розвиненими регіонами імперії.

Близьким до нас прикладом буде Британська імперія, яка карбувала і монети для метрополії, і монети для колоній. Ціна і номінальна вартість визначалась не в доларах нам звичних, а мала прив’язку до вартості металу монети. Якщо за грам срібла в метрополії можна купити одиницю товару, а в провінції такого ж, наприклад, втричі більше, то навіщо створювати таку цінову диспропорцію в різних частинах держави.

До слова, коли Діоклетіан скасував поділ на імперські та провінційні монети та ввів єдину систему, то такою диспропорцією скористались “діляги”: зберігся лист одного давньоримського багатія, де він наказував слузі купувати товар в одному місці, а продавати в іншій частині імперії, з зиском, звісно.

Провінційні монети карбувались і бронзові, і срібні – в різних регіонах свої нюанси. Але тут я хочу не про це, а про саму вартість монет зараз, як елементів колекціонування. Срібні зазвичай дорожчі і “любиміші” колекціонерами, бронзові монети часто не викликають такого інтересу, незважаючи навіть на їх рідкість та стан. Такі собі “попелюшки” світу монет. Це я до “горнятка кави”.

Скількись відтінків цінності: догми та реалії

Колекціонування монет з часом перетворилось більше в науку, ніж просто хобі чи спосіб провести дозвілля. Обросло канонами та догмами. Щоб монету покласти до колекції вона повинна відповідати величезній кількості критеріїв. Я не буду тут їх перераховувати, щоб не обтяжувати розповідь, але скажу спрощено: монета може вважатись колекційною, якщо вона має мінімальні сліди обігу, бути якісно прокарбована, без слідів впливу зовнішнього середовища і тієї прірви років, що пройшли. Повторю: це дещо примітивно освітлено, але по суті так і є. Величезна кількість монет, що несуть на собі сліди пережитих століть, відмітини та шрами, що залишило на них їх нелегке життя не мають права зайняти місце в “канонічних” колекціях. Дещо маніпулятивно таки з мого боку, але це моя думка.

Скількись відтінків цінності: догми та реалії

Якщо вже маніпулювати й спрощувати далі, то більшість нас, що люблять та цікавляться монетами, не колекціонери – колекційні “догматичні” монети дорогі і не сильно по кишені “захопленому”, але на противагу цьому “некондиція” непропорційно дешева, для справжніх цінувальників “сліди віків” на монеті є її прикрасою. Тому хай більшість нас буде не колекціонерами, а “собіратєлями” – некрасивих монет не буває, вважаю, а дозвілля від того наше лише у виграші – хай дорогущими монетами корифеї втішаються, нам (згодні?) хай залишать монети, що бачили і несуть на собі сліди (важкого – інколи – та справжнього) життя.

 

Про цінність наших героїнь-монет (інтриги додам: що ж там зображено на їх реверсах?) продовжимо наступного разу, наразі я дав поштовх до роздумів, тому поки традиційно: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

попередня статтяГЛАМУР БЕЗ ДИСКУРСА. ЗЕЛЕНСКИЙ И ВАКАРЧУК НА ВЫБОРАХ
наступна статтяИтоги недели на оккупированных территориях востока Украины: обсуждение “выборов” в ОРДЛО в ООН, очередные попытки “отмены таможни” между псевдореспубликами, новые миграционные доктрины РФ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я