додому Культура Сімейна подія в родині Костянтинів

Сімейна подія в родині Костянтинів

40

Олександр НИКИФОРЧАК

Розповідаючи про життя та діяння того чи іншого імператора, якусь історичну подію, дуже часто для їх характеристики я вживаю термін “неоднозначно”. З цього вже можна сформулювати якщо не історичну теорему, то певну закономірність вивести можна.

В супроводі музики https://youtu.be/4bPfmq6bTrU – про неоднозначність однієї події, що вельми значуща для ходу нашої розповіді, я анонсував минулого разу це: Констянтин молодший: коли «майже» не рахується.

Насамперед потрібно сказати, що “неоднозначно” все лише тоді, коли є обмаль інформації в історичних джерелах, коли ці джерела підозріло відмовчуються в описі подій, про які за логікою тільки й розповідати мають. Це знову ж з неодноразово писаного: історія – то найчастіше продукт на замовлення переможців у боротьбі за владу.

Зрозуміло, що дуже багато відомостей згинуло в пітьмі віків, але (теж наголошував) римляни були відомими бюрократами, по собі вони залишили багатенно, навіть бухгалтерські звіти та листування незначних чиновників.

Для прикладу: якось нещодавно мені потрапила на очі стаття, де розповідалось про деякі нюанси з життя давньоримських солдатів, все на основі документів, що збереглись. Уточню – йшлось лише про одну з допоміжних частин в Єгипті саме періоду, про який мова. Не переповідатиму все, просто дрібничка – там зокрема йшлось про щаблі кар’єри одного солдата. Один солдат другорядної допоміжної військової частини в провінції.

Тому знову запитаю: чи можна повірити в світлі вищеописаного, що про таку подію величезної політичної ваги того часу, як похорони Костянтина Великого (в сучасному еквіваленті це як генсек НАТО чи хтось з керівників ЄС, не окремої країни) мало відомостей, “неоднозначно”?

Давайте ще спробуємо з іншого кінця зайти.

Батьком Костянтина Великого був Констанцій I Хлор. Про роль династичних шлюбів для укріплення влади ми вже згадували. Лише хочу нагадати: і Констянтин Великий, і його батько одружувались вдруге. І цікавий факт (хоч для ходу історії, по суті, не важливий) – вдруге вони одружились на доньках імператора Максиміана Геркулія, щоправда старший на прийомній, Флавії Максиміані Феодорі. Фаусту, дружину Костянтина Великого, ми згадували не раз, наприклад, тут: Хто виграв? Фауста. Костянтин.

Дуже часто, знайомлячись з якимось історичним періодом (для інтелектуального, скажемо, розвитку, не стосується професійних істориків), наша увага оминає другорядні (тут вже популяризатори науки винні) на перший погляд постаті. А їх роль, хоч малопомітна ніби, але значуща. Як от імператриця Феодора. У неї було шестеро дітей, звідних братів та сестер Костянтина Великого, які теж мали сім’ї. Династія розросталась.

І знову наша центральна на сьогодні подія – похорони Костянтина I. Вшанувати пам’ять імператора прибули згадані родичі. За винятком … синів, був лише один – Констанцій II (цікава особистість, буде згодом). В цей час в столиці збунтувались солдати гарнізону, ніби то не бажаючи визнавати владу племінників (Далмацій молодший, племінник Костянтина, був за заповітом одним з августів-імператорів разом з синами), лише синів визнавали. Під час безпорядків майже всі численні родичі Костянтина Великого були вбиті, і Далмацій теж, август. Крім синів залишились в живих лише племінники померлого імператора Непоціан, Констанцій Галл та Юліан. Про них – пізніше.

Версій причин цієї різанини багато (розчищення шляху до влади та усунення конкурентів; “підстава” як кажуть зараз; помста синів родичам, що ніби отруїли Костянтина Великого; боротьба християнських релігійних течій – встигли вже духовні лідери так швидко понарозділятись, і ще подібні пояснення), як і причин відсутності двох синів на похоронах, як мовиться – неоднозначно все…

Вся оця така розлога преамбула була лише для одного запитання: Чи так все неоднозначно? Чи, можливо, історія з похоронами Костянтина Великого “підкоригована”? Для чого? Як вважаєте?

Та, зрештою, похорони Костянтина Великого та трагедія тоді ж – таки сімейна подія, зачепило всю династію. Наслідки були значні, подальші розповіді – і про них теж.

А поки, традиційно, хочу подякувати читачам моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я