додому ПОЛІТИКА Ризик військового перевороту в Єгипті: президент ас-Сісі перед виборами реорганізував керівництво силового...

Ризик військового перевороту в Єгипті: президент ас-Сісі перед виборами реорганізував керівництво силового блоку

15

Олександр МІШИН

Через тиждень після кривавої атаки терористів в провінції Гіза, що забрала життя 16 військових, вище єгипетське керівництво дійшло невтішного висновку: силовики країни не справляються із покладеними на них обов’язками. Тому полетіли великі погони. Президент Єгипту, фельдмаршал Абдель Фаттах ас-Сісі 28 жовтня видав наказ про звільнення голови Генерального штабу Збройних сил, генерала армії Махмуда Ібрагіма Махмуда Хігазі, який обіймав цю посаду з 27 березня 2014 року. Його перевели на «почесну» але порожню за змістом позицію помічника президента із стратегічного планування та управління кризами. Новим керівником Генштабу призначено генерала армії Мохаммада Фаріда Хігазі (не родичі, а просто співпадіння прізвищ).

Також великі кадрові ротації відбулися в середині міністерства внутрішніх справ Єгипту. Голова МВС, бригадний генерал Маджді абд аль-Гафар звільнив свого помічника та керівника сектору національної безпеки бригадного генерала Махмуда Шаараві, голову директорату безпеки провінції Гіза, бригадного генерала Хішама аль-Аракі, директора адміністрації національної безпеки провінції, бригадного генерала Ібрагіма аль-Масрі та керівника директорату сил спеціальних операцій Центрального апарату безпеки (ім’я не розголошується). Схоже, що кар’єри означених силовиків вже завершені, бо на відміну від звільненого голови ГШ ЗС АРЄ Махмуда Хігазі нових посад їм не запропонували.

Якщо перестановки в МВС це дійсно більше організаційні висновки після катастрофічного провалу роботи спецслужб, то усунення голови Генштабу Єгипту це вже політичний крок. Махмуд Хігазі на момент появи наказу про його звільнення перебував у США, де приймав участь у конференції голів генштабів, що беруть участь у боротьбі з тероризмом та мав повернутися до Каїру 30 жовтня.
Прикметно, що новий голова єгипетського Генштабу Мохаммад Хігазі був запрошений на нараду до президента ас-Сісі з питань безпеки в статусі помічника міністра оборони. Тобто подія не відповідала його статусу, проте після наради він стає головою Генштабу. Також в нараді у президента приймали участь міністр оборони Сідкі Сабхі, голова МВС Маджді абд аль-Гафар та голова Єгипетської служби загальної розвідки (джихаз мухабарат аль-амм) Халед Фавзі. Головна мета наради полягала у вироблені заходів щодо захисту суходільних та морських кордонів, зокрема посилення заходів контролю на постах перетину кордонів та у портах.

Рішення президента ас-Сісі щодо усунення голови Генштабу є ознакою того, що він занепокоєний станом справ в середині збройних сил та можливо хвилюється ступенем їхньої лояльності. Махмуд Хігазі мав достатньо великий авторитет в середовищі військових та входив до числа армійського генералітету, що отримало підвищення за часів президента Мохаммада Мурсі. Якщо ас-Сісі за часів Мурсі став міністром оборони та очолив Генштаб, то Хігазі став на чолі військової розвідки Єгипту (мухабарат аль-харбі). Отже, вони є офіцерами приблизного одного рівня значущості. Через це ас-Сісі відчував загрозу з його боку, і вважав, що Хігазі має політичні амбіції. Це могло зіграти негативну роль в ході передвиборчої компанії навесні 2018 року. Президент ас-Сісі не має рівнозначних опонентів серед традиційних політиків, і реальна альтернатива йому це лише армійські генерали. Саме тому, розуміючи вагу Махмуда Хігазі він усунув його в той час, коли він був за межами країни, аби придушити навіть мінімальний спротив. Ас-Сісі сам був розробником та реалізатором військових переворотів 2011 та 2013 рр., тому добре знається у цій кухні. Тому ас-Сісі прагне зробити так, аби на час передвиборчих перегонів Генштаб очолювала нова людина, що як мінімум півроку буде входити до курсу справ. Новий голова Геншатбу – Мохаммад Хігазі обіймав посаду генерального секретаря міністра оборони, а також входив до складу Вищої ради збройних сил. Що характерно він не має таких тісних зв’язків з американськими військовими, як його попередник, отже можна стверджувати, що відносини Єгипту та США переживають певне охолодження. І це не дивно, бо президент ас-Сісі намагається розбудовувати тісні відносини з Москвою. До того ж на відносини Каїру та Вашингтону накладає відбиток певна конфліктність, що існує в патронів ас-Сісі – еміратців та саудитів в яких зараз також складні відносини з американцями. Останні зазнали погіршення через двозначність позиції США щодо «катарської кризи».

Головний же висновок з відставки голови Генштабу Єгипту Махмуда Хігазі полягає в тому, що передвиборчі перегони в країні в самому розпалі, і діючий президент не почуває себе впевненим на 100%. Особливо в оточені тих, хто колись брав участь в усунені його попередників. Як кажуть араби: «man hafara hufratan li-ahigi waka’a fiha» – не рий іншому могилу – сам до неї впадеш. Керуючись цією простою істиною, ас-Сісі хутко прибирає колишніх спільників й могильників Мубарака та Мурсі, аби самому не долучитися до їх числа.

 Джерело: Facebook автора

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я