додому Культура Послання посланця віків

Послання посланця віків

34

Олександр НИКИФОРЧАК

Колись велична – зараз лише спогади.

Від тієї епохи залишились лиш руїни подекуди, які відвідуємо,ставлячи галочки в наперед складеному плані, постимо селфі в соцмережах. Не дуже прислухаючись до розповіді гіда та не сильно вникаючи в історію місця. Жаль…

Від тієї епохи залишились лиш цитати великих, які ми поширюємо в тих же соцмережах, цитуємо – в тему чи не дуже. Не дуже задумуючись, що ними хотіли донести, та не сильно вникаючи в історію їх. Жаль…

Від тієї епохи залишились лиш посланці, по яких ковзаємо поглядом, забачивши в експозиціях музеїв, теж галочки з плану культурного відпочинку. Вони мають вартість лише вмістом дорогоцінного металу – якщо золоті-срібні – та цікаві лише для вчених та нечисленної жменьки поціновувачів- якщо бронзові. Жаль…

Свідки загиблої епохи, яка була основою нашої. Посланці віків. Монети.

Сьогодні хочу ще розповісти (поглянути з іншого боку – бо пронеї було вже, в іншому аспекті трішки) про монету – цікаву!, шармову!,харизматичну! – може зацікавлю, дам стимул до пошуків, може отих “жаль” менше стане…

Монети знаходять не в тому стані, як ми бачимо в колекціях та експозиціях. Про чистку цієї монети я розповідав тут: Нове народження посланця віків та Нове народження: місія здійсненна.І це дійсно посланець віків – через пітьму століть він доніс нам розповідь(місію свою здійснив!) про ті часи та обставини, за яких монету було карбовано.

70-ті роки нашої ери. Бронзовий ас імператора Веспасіана.

Веспасіан походив з середніх прошарків римського суспільства,був видатним воєначальником, саме через це і здобув владу. Країна, змучена тривалою громадянською війною, потребувала (жадала!) стабільності та певності, Веспасіана підтримали легіони в Юдеї, пізніше війська Паннонії та Мезії, врешті визнав сенат (хоч “не дружили” вони весь час), і Веспасіан таки справився. Він налагодив “плачевні” фінансові справи імперії, ввівши деякі податки (“Гроші не пахнуть” – це про це), провадив масштабне будівництво (амфітеатр Флавіїв почав будувати, його ми знаємо як Колізей, про нього згадуєм, упускаючи з виду інші -достойніші – діяння.

Веспасіан – величний імператор могутнього Риму – вів скромне життя, був байдужим до “блискучої мішури”, що давала влада, присвятивши весь свій час та сили на налагодження фінансів та управління державою, наведення порядку в армії. Непоганий приклад політичного діяча, навіть для сьогодення,згодні?

Давні римляни – таки войовничий народ. Були… Вся їх політика та могутність держави по суті мали в основі войовничість, загарбання та життя за рахунок поневолених та підкорених народів. Але хто ж не хоче миру? Імператор Веспасіан, отримавши владу саме за підтримки військ, але при владі був“мирним”, сам воєн не вів. Саме в період його правління було зачинено ворота храму Януса, що за всю давньоримську історію траплялось ой як нечасто! Аналогія з закритими воротами (символ мирних часів) і простежується на зображенні реверса – там теж закриті ворота вівтаря Миру. До речі, цей пам’ятник зберігся і до нашого часу, а от храм Януса – лише у вигляді декількох каменів.

І головний штрих реверсу монети: легенда PROVIDENT як уособлення – та наголошення саме Провидіння, передбачливості імператора в цьому шляху до миру. Вівтар Провидіння в храмі Миру, вівтар миру на монеті з зачиненими дверима – як символ цього миру.

Ще додам, що про другу монету (героїню згаданих блогів про “Нове народження”) та символи, що вона несе, я вже розповідав тут Імператор Магненцій: монета-протиріччя.

Потрібно лише трішки уваги – вони розкажуть. Цікаве! Свідки загиблої епохи, яка була основою нашої. Посланці віків. Монети.

І все-таки: чи дав я стимул до пошуків? Може отих “жаль”менше стане…

Та поки традиційне: щира моя подяка читачам колонки Дописина ПолитКом за приділену увагу,сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії промонети, монети про історію.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я