Домой Культура Портрет імператора: зворотні нюанси

Портрет імператора: зворотні нюанси

36

Олександр НИКИФОРЧАК

Що не кажи, а таки нехороші оті давні римляни! Понакарбували на монетах оті написи, які ще легендами звуть, але нема щоб все по-людськи: «Дорогоцінна та рідкісна монета імператора на честь відвідин ним кафе у якомусь там році, дуже класна» — щоб там все було чітко і ясно, так ні: абракадабру якусь понавибивали: » ТР П АВГ КОС ДЕС…» та подібне, не монета, а шифровка шпигуна «Юстас Алексу». Та ще й не нашими літерами. Неграмотні якісь…

Це, звісно, «жарт гумору», але для багатьох, не лише початківців та зацікавлених, а й для вже колекціонерів «зі стажем» оті закодовані легенди залишаються загадкою, яку щораз потрібно розгадувати. Між тим аж отакенної таємниці там немає, все просто, якщо зрозуміни суть та систему. До того ж це основа класифікації монет, розподіл їх, якщо спростити, на рідкісні та не дуже, про що ми почали говорити минулого блогу Портрет: нюанси.

Про суть: монети мають обмежену площу, а імператори полюбляли багато титулів та особливо похизуватись ними, вмістити все, чим хочеться похизуватись перед підданими, важкувато, тому в ходу були скорочення, оті «АВГ КОС…», що вони означають («АВГУСТ КОНСУЛ…) було загальновідомо в ті часи, адже нам не потрібно розшифровувати значення наших загальноприйнятих скорочень на кшталт «буд кв грн коп».

-ads-

Ще трішки суті: як вже згадувалось у блозі Мрія імператора (теж про імператора Коммода, про обставини при його народженні та мрії, що збулись — на добро?) всіма отими пишними титулами імператори «нагороджувались» в чітко визначену дату, тому ще одним «бонусом» нашої давньоримської абракадабри на легендах монет є їх чітке датування. У наших денаріїв-героїв розповіді один з «кодів» дає цілком конкретну (деякі титули були не щорічними, імператор міг бути «Героєм Радянського…», тобто носити титул того ж таки імператора в якийсь там раз кілька років) дату карбування — 189 рік нашої ери.

Цю дату нам допомогло визначити скорочення DES: на монеті легенда COS VI DES VII — нашими словами КОНСУЛ ШОСТОГО РАЗУ, ВИСУВАЄТЬСЯ ВСЬОМЕ, такий собі «кандидат в депутати» по-давньоримськи.

А от деякі титули у визначенні дати не прийнятні, бо певні титули надавались один раз — обрали «Героєм Радянського…», тобто Батьком Батьківщини (на монеті P P) чи Верховним Понтифіком (P M), все, зобов’язаний бути «лучшим другом дєтєй та олєнєводом» чи «давньоримським римським папою» до…, скажем — до кінця правління, яким вже воно буде.

Зрозуміліше стало? Чудово! Час застосувати знання на практиці. Прямо не терпиться, авжеж? Хай кортить — наступного разу, зараз про традицію не забуваймо: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше — на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

Предыдущая статьяИтоги недели на оккупированных территориях востока Украины: приговор Виталию Маркиву, очередное требование «признать выбор Донбасса» и новые «изменники родины»
Следующая статьяПортрет імператора: часто і рідкісно

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь