додому Стратегія Події тижня

Події тижня

135
gazeta.ru

26-29 травня 2009-05-29

Олександр Жуган

Політичний тиждень, який добігає свого кінця, був досить насичений різноплановими заявами представників політичної еліти. Проте, найбільш вагомими серед них можна відзначити знову реанімоване питання про «ширку» – широку коаліцію у парламенті, та всеукраїнський референдум по внесенню змін до Конституції.

Що стосується переформатування коаліційного парламентського поля, то варто зазначити, що навіть діючий голова Верховної Ради почав відкрито говорити не те що про можливість даного нового утворення, а навіть про його необхідність. “Цілком очевидно, що сьогодні має бути в парламенті більш широке об’єднання. І основу тут повинна становити Партія регіонів”, – сказав він на прес-конференції в Запоріжжі у середу. “Якщо буде розпалюватися політична війна, то очевидно, що ми отримаємо розкол країни, який залікувати буде вже неможливо”, – зазначив Литвин, і додав, що черговий етап поділу влади потягне за собою переділ власності, яка вже знаходиться в приватних руках. За його словами, об’єднання політичних сил необхідно здійснити до президентських виборів, в іншому випадку важко буде реалізувати легітимність нового президента.
Сам же лідер Партії регіонів, яку Литвин хоче бачити основою нової розширеної коаліції в парламенті, заперечує факт ведення переговорів між ПР і БЮТ, та заявляє про їх призупинення ще рік тому, а отже, піддає спростуванню і чутки про існування спільного проекту змін до Конституції з Блоком Юлії Тимошенко.

Проте, дана інформація, ставши здобутком громадськості через масовість повідомлень у різного роду ЗМІ, не могла не насторожити Президента В. Ющенка, який миттєво відреагував на можливу зміну формату коаліції в парламенті, й попередив «нео-коаліціантів», що можливий союз БЮТ і Партії регіонів може поставити під загрозу українську демократію і незалежність країни, а тому він оголосить референдум у випадку спроб переписати Конституцію.

В свою чергу, лідер Партії регіонів Віктор Янукович вважає помилковими наміри президента Віктора Ющенка оголосити референдум щодо змін до Конституції напередодні президентських виборів. За словами лідера Партії регіонів, прийнятним терміном для проведення такого референдуму був 2005 або 2006 рік. На його переконання, Ющенку не потрібно було у 2004 році підписувати зміни до Конституції, які потім, за його словами, призвели до розбрату між гілками влади.

Повертаючись знову до теми нової коаліції, варто відзначити, що можливий варіант, коли у випадку створення коаліції БЮТ і Партії регіонів, ці політичні сили не будуть укладати коаліційну угоду. Це буде зроблено, перш за все, для того, щоб не втрачати своїх виборців. Все може відбутися за сценарієм вже «відкатаним на комуністах», які в потрібний момент підключаються до підтримки ініціатив нинішньої коаліції, при тому не будучи її членом.

Проте, такого роду «ігри під парламентським килимом» можуть призвести до відповідної реакції зі сторони Банкової. Тим більше, зважаючи на досить хороші стосунки нового голови Секретаріату Президента як з представниками коаліції, так і опозиції, про які так части згадується в різного роду українських ЗМІ, не варто відкидати можливість впливу на рішення ПР саме з президентської канцелярії.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я