додому ПОЛІТИКА Підсумки з’їзду «Батьківщини»

Підсумки з’їзду «Батьківщини»

55

Володимир МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства

16 вересня у Києві відбувся 14 з’їзд партії «Батьківщина». На заході, за даними партії були присутні близько 10 тисяч людей. Головною темою з’їзду була участь партії у місцевих виборах голів та депутатів у 201 об’єднаній територіальній громаді, які відбудуться 29 жовтня цього року. Також під час з’їзду були внесені зміни до статуту партії та відкликано декілька депутатів місцевих рад на підставі норм про імперативний мандат.

На початку з’їзду виступали представники місцевих партійних організації «Батьківщини», які звітували про результат своєї роботи та підготовку до виборів. Потім був виступ самої пані Тимошенко. Під час свого виступу політик вчергове продемонструвала прихильникам свої ораторські та акторські здібності. Можна сказати, що промова Юлії Володимирівни була досить впевненою та дуже емоційною. Також вона як завжди маніпулювала результатами різних опитувань, зокрема міжнародних, переконуючи учасників з’їзду в тому, що в країні все настільки погано, що гірше ніколи не було і лише вона є тим героєм, який може врятувати Україну.

Під час свого виступу Юлія Володимирівна повторила фразу про те, що в Україні ведеться дві війни – одна – на Сході, інша – в тилу, «і ця війна, не менш безжалісна, ніж та, яка йде на Сході України» й додала, що за офіційною статистикою, після Революції гідності Україна втратила майже мільйон свого населення. Щоправда, пані Тимошенко явно недопрацювала, адже враховуючи Крим, мала б сказати про два мільйони, а з ОРДЛО про всі 4. Посилаючись на міжнародну статистику ЮВТ заявила «ми дожилися до такого, що сьогодні світ визнає найнебезпечнішою країною не африканські країни, де йдуть громадянські війни, а Україну», і «війну ведуть проти кожного українця на своїй землі». Також не забула додати одну зі своїх улюблених фраз про розгортання «програми ліквідації української нації на своїй землі».

Треба сказати, що міжнародна статистика щодо умов життя є досить суперечливою. Наприклад, згідно з даними Канадського агентства з питань туризму за 2017 рік Україна не увійшла навіть в 10-ку найнебезпечніших країн світу. Згідно з рейтингом агентства на першому місці цього року була Центрально-Африканська республіка, на другому – Чад, на третьому – Малі, дев’ятому і восьмому Сирія та Афганістан, а на десятому – Ємен. А за даними Всесвітнього економічного форуму у 2017 році Україна дійсно опинилася на десятому місці серед 136 країн за рівнем небезпеки для туристів. Але в першу чергу причиною цього є війна на Донбасі та анексія Криму. У тому рейтингу на першому місці в рейтингу все ж таки була Колумбія, на третьому – Сальвадор, на п’ятому – Нігерія, а на дев’ятому – Гондурас і вже потім Україна.

Також Тимошенко розкритикувала пенсійну реформу, освітню реформу та реформу охорони здоров’я. Юлія Володимирівна емоційно заявляла, що світ «вже на сотні років пішов попереду нас…» й додала «ось до чого призвела безглузда політика багатьох президентів, які вже правили країною…по усіх критеріях Україна входить в двадцятку найбільш слабо розвинутих країн, разом з африканськими державами…», бо «кожен правитель, який приходить на вищі посади в Україні думає не про те, як підняти націю, а про те як максимум ресурсів забрати в свої офшорні рахунки..».

Хоча політична та економічна ситуація в країні далеко не найкраща, усе ж таки, маємо сказати, що все не настільки погано як каже лідер «Батьківщини». Зокрема, за даними рейтингу «Doing Business» у 2013 році Україна за рівнем легкості ведення бізнесу була на 137 місці, а в кінці 2016 року – на 80-му зі 190 країн світу. Фраза пані Тимошенко про офшори, мабуть, не потребує багато коментарів, оскільки деякі авторитетні журналісти, зокрема Сергій Лещенко та Мустафа Найєм неодноразово заявляли, що в Юлії Володимирівни теж є офшори. Нагадаємо, що свій перший офшор вона відкрила ще у 1992 році на Кіпрі.

Під час виступу Тимошенко сказала й про «гарячі голови, які вже готують повстання та народний рух…і «Батьківщина завжди була в авангарді, попереду всіх народних рухів», але, щоправда, додала, що «сьогодні ми не маємо права на повстання, тому, що не знаємо хто і як цим скористається… не знаємо, як будуть застосовані сотні тисяч стволів вогнепальної зброї». Те, що «Батьківщина» завжди брала участь в антивладних акціях майже проти кожного президента України є правдою. Щоправда навіть зараз рівень популярності та довіри суспільства до пані Тимошенко та її партії  значно менший, ніж, наприклад, перед парламентськими виборами 2012 року. І тепер вона так старається надолужити втрачене, що вже живиться підтримкою від інших політиків. Але поки не дуже вдається. Так, коли Тимошенко перетинала кордон разом із Саакашвілі, прихильники Михайла Ніколозовича навіть скандували «Юля – геть!», не даючи їй звернутися до них.

В кінці виступу на партійному з’їзді Тимошенко заявила, що не вірить у «нові обличчя», які в результаті виявляться маріонетками олігархів, і натякнула, що лише вона може навести лад у країні й покінчити з монополіями. Вона заявила, що влада «виховує» нового кандидата у президенти, «під якого підведені всі олігархічні гроші… нову «політичну мавпочку», нове обличчя. Потім за його спиною стоятиме та сама непорушна і непохитна кланова система». Про кого саме мова, не сказала. Себе ж і свою команду назвала «бійцями світла», а реформи влади – «геноцидом народу». Також амбітно заявила, що хоче перемогти на виборах в об’єднані громади, президентських та парламентських виборах», «на яких «Батьківщина» повинна раз і назавжди закрити всі історії невдач і пообіцяла «повернути Україні ту славу, яку ми завжди мали, яку знав весь світ».

Після виступу пані Тимошенко «Батьківщина» відкликала п’ятьох депутатів, а саме – депутата тячівської районної ради Запорізької області, Кам’янської міської ради Дніпропетровської області та трьох депутатів Криворізької міської ради Дніпропетровської області. На місце відкликаних депутатів прийдуть наступні за списком.

Щодо жовтневих виборів було вирішено, що партія делегує для участі у них близько 4 тисяч кандидатів. Найбільш складних виборів «Батьківщина» чекає на Львівщині, Запоріжжі, Волині, Черкащині та Вінничині. Представники місцевих партійних організацій у цих регіонах скаржилися на «сильний тиск з боку влади» та на «чорні технології влади» проти них. Говорячи про Черкащину, де вибори пройдуть у 14 об’єднаних громадах, представники місцевої «Батьківщини» кажуть, що там будуть «не вибори, а побоїще» та називають регіон «полігоном олігархії». Говорячи про Вінничину, спікер з’їзду  заявив, що місцева партійна організація відчуває «справжній тиск» і «там апріорі взагалі не повинно бути жодної партії, крім одної – партії влади, але «Батьківщина» є – непохитна, незламна не скорена» і на попередніх виборах в об’єднані громади набрала в цьому регіоні 34% й додав, що партія «не просто не скорена, а бореться і перемагає». Якщо подивитися на результати минулих місцевих виборах, які відбулись в цьому регіоні 30 квітня цього року, то перемогу в боротьбі  за посади сільських голів отримали двоє висуванців від БПП та ще один висуванець, якого підтримала президентська партія. Наприклад, висуванець від БПП переміг на виборах голови Якушинецької об’єднаної громади, набравши 82,2% голосів, очільником Тульчинської громади дійсно було переобрано В. Весняного, який висувався від «Батьківщинии». Загалом тоді обирали 10 голів об’єднаних громад.

На Дніпропетровщині – батьківщині Тимошенко, вибори пройдуть  у 19 об’єднаних громадах та 12 районах області. Партія «Батьківщина» у цьому регіоні теж чекає сильних результатів. Найкращий врожай на виборах партія очікує там, де було зібрано найбільше підписів за мораторій на продаж землі. Але, якщо подивитися на результати виборів депутатів Дніпропетровської обласної ради у жовтні 2015 року, то на них «Батьківщина» була лише п’ятою із 6% голосів, ледь пройшовши 5% бар’єр. Переміг тоді «Опозиційний блок» із 33% голосів, а на другому місці була партія «УКРОП» – 18, 31% голосів, на третій сходинці була партія БПП «Солідарність» – 10, 27% голосів. Зараз рейтинги «Батьківщини» значно вищі, ніж у 2015 році, але навряд чи партія Тимошенко зможе перемогти на виборах в об’єднані громади цьому регіоні. Швидше всього найкращі результати на Дніпропетровщині матимуть такі партії як «Опозиційний блок», «За життя» та самовисуванці.

Тож які будуть успіхи ЮВТ та «Батьківщини» подивимося у жовтні, як кажуть в Україні «курчат по осені рахують», та особливо цікавою буде осінь 2019 року.

Довідка: Передвиборчий процес на виборах у 201 об’єднаній територіальній громаді вже почався і ближче до виборів слід чекати нових соціологічних досліджень щодо партійних симпатій українців, які досить швидко змінюються, в тому числі по регіонам,.  Зазначимо, що у Вінницькій області вибори відбудуться в 9 ОТГ, на Волинській – в 19 ОТГ, в Дніпропетровській – в 19 ОТГ, в Донецькій – 2 ОТГ, в Житомирській – 13 ОТГ, Закарпатській – в 1 ОТГ, Запорізькій – в 10, Івано-Франківській – 8, в Київській –  в 4 ОТГ, в Кіровоградській – 6 ОТГ, в Луганській – в 4 ОТГ, у Львівській – 8, в Миколаївській – в 1, в Одеській – в 11 ОТГ, в Полтавській області – 12 ОТГ, в Рівненській – в 5, в Сумській – в 9 ОТГ, в Тернопільській –  в 4, в Харківській – в 7, в Херсонській області – в 10, у Хмельницькій – в 7, у Черкаській – 15, у Чернівецькій – в 4 ОТГ, в Чернігівській – в 14 ОТГ . Загалом у перших виборах в 201 громаді 29 жовтня зможуть взяти участь 1 мільйон 360 тисяч осіб – це близько 4% всіх виборців України.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я