додому Культура Останній денарій імператора

Останній денарій імператора

26

Олександр НИКИФОРЧАК

Сьогодні наша розповідь буде про останній денарій. І не лише. Ще про родзинки та весільний подарунок імператору Давнього Риму.

Така вже психіка людини, нас притягують крайнощі: перший – завжди перший, скільки б потім не було. Останній теж, хоч ніби від попередників не аж так відрізняється. Наша героїня-монета теж подібна до попередників, але через свій статус – останній денарій Римської імперії – проілюструє сьогоднішній блог.

А ще психіці людини також властиво ловитись на гачок гучних слів. Заголовок наш – теж гачок. Насправді, денарій саме цей – не останній, ще були, просто після імператора Гордіана ІІІ, що його іменем монета карбувалась, монет такого номіналу не випускали через інфляцію, як вже колись згадувалось. Ця монета – одна з останніх емісій номіналу денарій, так буде правильніше.

-ads-

Відверто кажучи, остання чи ні, кожна монета має свою родзинку. В цій їх є декілька. Якщо брати таку ознаку, за яку ми згадували в циклі Портрет імператора, то ця монета рідкісна, RIC 130(R).

Останній денарій імператора

Якщо вже мова зайшла за портрет, то кілька слів про нього. На аверсі ми бачимо імператора в лавровому вінку, це ознака його титулу августа – повноцінного, скажемо так, правителя, на відміну від цезаря – це титул спадкоємця. А ще це водночас ознака номіналу денарій, бо номінал, який витіснив його – антонініан, введений імператором Каракаллою – ніс портрет імператора в променевій короні.

Легенда аверсу IMP GORDIANVS PIVS FEL AVG після циклу Кодів легенд піддається легко: ІМПератор ГОРДІАН БЛАГОЧЕСТИВИЙ ЩАСливий АВГуст.

Та насамперед потрібно сказати, що це денарій спеціального випуску, він входить в групу монет, карбування яких було приурочено до весілля імператора Гордіана ІІІ та Транквілліни. Карбовано його влітку 241 року. Такий собі весільний подарунок імператору Давнього Риму.

Останній денарій імператора

Реверс денарія зображає богиню безпеки і стабільності Секурітас. Легенда промовиста: SECVRITAS PVBLICA, БЕЗПЕКА – ЗАГАЛЬНА СПРАВА. Раніше такий тип та зображення на реверсі були не вельми часті, але в цей період, який зветься періодом воєнної анархії, періодом “солдатських” імператорів, в часи неспокою та потрясінь, безпека та стабільність були вельми бажані.

Мені особисто така поза богині Секурітас – розсілась вальяжно, рука закладена за голову – та легенда реверсу, що переконує в загальносуспільності питання безпеки, навіває думку, що за ці століття нічого не змінилось. Безпека – справа кожного, а відповідальні за це розслаблено сидять, чухаючи потилицю. Захищай кожен себе сам.

Як би там не було, але богиня Секурітас, що в такому образі, як на сьогоднішньому реверсі денарія, що стоячи, як на реверсі сестерція, не допомогла імператору Гордіану ІІІ, він залишив загадку, достеменно не розгадану й досі.

Але про це… Так, незабаром, і сестерцій теж буде, бо зараз час традиційного: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

попередня статтяПолитические итоги недели: визит Зеленского в Луганскую область, разговоры об разводе сил, новый председатель Луганской облгосадминистрации
наступна статтяЗакарбована нестандартність

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я