додому Стратегія Огляд тижня

Огляд тижня

197
4.bp.blogspot.com

Олександр Жуган

Початок літа в житті українського політикуму, мабуть, як ніколи загострив тему боротьби за владу. Інформаційний простір України вже котрий день підігрівається чутками про створення «широкої коаліції» між Партією Регіонів та Блоком Юлії Тимошенко, яка має на меті почати нову конституційну реформу в країні. Мета даної реформи – згідно з повідомленнями у ЗМІ – переписати норму Конституції, яка б задекларувала обрання Президента парламентом, а не всенародним волевиявленням.

Зі сторони БЮТ протягом тижня лунали заклики до об‘єднання всіх парламентських політичних сил для подолання наслідків не тільки світової економічної кризи, а й внутрішньополітичного хаосу, що можливо, з точки зору «бютівців», лише за рахунок змін до Основного закону. Проте, для втілення задуму очільників БЮТ в життя, їм необхідно залучитися підтримкою найбільшої фракції парламенту – Партії регіонів, переговорний процес з якою вони намагаються налагодити вже декілька тижнів. Однак, в той час, як представники БЮТ намагаються широко популяризувати не тільки саму «ширку», а й процес навколо ї створення, представники Партії регіонів частково відмовчуються, обмежуючись лише сухими заявами про ведення переговорів і можливого розгляду даної пропозиції з певними коментарями щодо можливих змін до Конституції.


Підняття теми «широкої коаліції» пов’язано, скоріш за все, з тим, що Ю. Тимошенко, опинившись в досить скрутному становищі з наближенням виборів, вимушена атакувати, щоб не опинитися в програшу наприкінці президентської виборчої кампанії, тому й ініціювала нову політичну гру, пропонуючи іншим гравцям різноманітні варіанти.

Навіть голова Верховної Ради В. Литвин, підігруючи ініціативам БЮТ, запропонував формувати нову коаліцію у парламенті за рахунок розширення вже існуючої. За словами Литвина, у разі якщо під час переформатування коаліції нинішня розпадеться з допомогою виходу з неї однієї з фракцій, а нова не буде сформована у 30-денний термін після цього, у Президента з’являться підстави для розпуску ВР. І тоді, зауважив спікер, “виникає питання, чи зможе Верховна Рада ухвалити рішення щодо фінансування виборчої кампанії”. Також голова Верховної Ради повідомив, що мав розмову з цього приводу з прем’єр-міністром Ю. Тимошенко і лідером Партії регіонів В. Януковичем, запропонувавши їм назву “Об’єднана коаліція”. У пресі, проте, фігурували й інші назви на кшталт коаліція «Відродження і Соборності», проте це не змінює формату намагань найбільших фракцій парламенту створити так звану «ширку».

Саме ж створення нової «широкої» коаліції натикається на жорстку критику з боку Президента та Банкової. Як стверджує Президент, головною метою створення такої коаліції є внесення на наступному тижні змін до Конституції. За словами глави держави, ці зміни передбачають закріплення за діючим прем`єр-міністром Ю. Тимошенко її посади ще на десять років. Також зміни передбачають неконституційну норму щодо обрання президента у Верховній Раді. В. Ющенко підкреслив, що в даному випадку мова йде про скорочення демократичних прав і свобод громадян, в даному випадку виборчих, тому ці зміни неможливо ухвалювати без проведення всеукраїнського референдуму.

Антизаконними Президент вважає й ініціативи щодо продовження повноважень Верховної Ради України та місцевих органів самоврядування. “Всі ці ініціативи не є законними, тому, по суті, мова йде про конституційний переворот. Це демонтаж всіх демократичних завоювань, досягнутих Україною за останні роки”, – підкреслив глава держави. Окрім того, з Банкової лунали заяви про недопустимість «дерибану» влади з боку двох найбільших політичних сил країни та готовність поступиться своїм постом задля процвітаючої України, яка обрала єдино вірний, демократичний шлях розвитку.

Однак, враховуючи хитросплетіння української політики останніх років, взаємну недовіру, а також великий негативний досвід яких-небудь домовленостей, реальна вірогідність створення коаліції між БЮТ і ПР все ж виглядає сумнівно, адже прорахувати до кінця ходи бютівців досить складно, а часом і не можливо.

У разі ж створення широкої коаліції, Президент В. Ющенко може видати указ про проведення дострокових парламентських і президентських виборів. В такому випадку новостворена коаліція (якщо вона все ж таки стане об‘єднавчим містком між ПР і БЮТ) буде змушена подати запит до КС щодо законності указів про перевибори. Й навіть якщо КС визнає ці укази недійсними, процедура розгляду надасть главі держави додатковий час, а коаліція цей час, можливо, втратить і не зможе внести в парламенті зміни до Конституції.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я