додому ПОЛІТИКА НОВИЙ ПРЕЗИДЕНТ ЕКВАДОРУ – ДІНІЕЛЬ НОБОА

НОВИЙ ПРЕЗИДЕНТ ЕКВАДОРУ – ДІНІЕЛЬ НОБОА

127

Сьогодні відбулася інавгурація нового президента Еквадору Даніеля Нобоа. Він переміг у другому турі ще 15 жовтня. Сьогодні, згідно конституції країни він урочисто виголосив присягу глави держави. Це наймолодший президент Еквадору.

Даніелю Нобоа 35 ріків. Він з багатої та відомої родини (їх називають однією з найбагатших родин країни). Банановий бізнес у третьому поколінні. Дружина Нобоа – 25-річна Лавіні Вальбонесі – дієтолог та тренер. У Нобоа 2 дитини: одна – від першого шлюбу, друга – спільна з Вальбонесі. До того ж, пара чекає у сім’ї поповнення: Вальбонесі вагітна.

Даніель був приречений на участь в політиці. Його батько Альваро Нобоа 5 разів висувався у президенти, тричі програвав у 2-му турі, очолював валютну раду Еквадору, а також є найбагатшою людиною країни. Таким свого часу був і дід Даніеля – Луїс Адольфо Нобоа Аранхо.

Цікаво, що попри капітали Нобоа має деякі зв’язки з колишнім президентом Леніном Морено. Сам Морено до 2017 року був поміркований лівим та ставлеником екс-президента Рафаеля Кореа, але потім радикально виступив проти свого патрона. В 2021 Нобоа обирався від політичного руху Ecutoriano Unido Едвіна Морено, брата Леніна Морено. 

Даніель Нобоа був членом Національної асамблеї Еквадору з 2021 до 2023 року, коли Національна асамблея була розпущена за механізмом muerte cruzada, застосованим президентом Гільєрмо Лассо.

У травні 2023 року, під час розгортання політичної кризи в Еквадорі, після розпуску парламенту, Нобоа висунув свою кандидатуру на президентських виборах від «Національно-демократична дія» в коаліції з рухом «Народ, рівність і демократія» та MOVER. Його напарницею на виборах була бізнесвумен Вероніка Абад Рохас. 

За даними двох липневих опитувань, його рейтинг становив 6,4% та 3,1%. На початку серпня Нобоа мав рейтинг 2,5% та 3,7%. В опитуванні, проведеному за тиждень до 1 туру виборів, його рейтинг становив 3,3%. Але 20 серпня Нобоа набрав 23,47% голосів і вийшов у другий тур. Там він зустрівся з кандидаткою від лівого руху “Громадянська революція” (“кореїсти”) Луїзою Ґонсалес. Її гаслами були: “Знову станемо Батьківщиною” та “Відродження Батьківщини” (майже МAGA:)

В другому турі Нобоа здобув майже 52% голосів, об’єднавши навколо себе всіх правих та центристів. 

Колишній консультант екс-президента Аргентини Маурісіо Макрі, еквадорець Хайме Дуран Барба порівняв Даніеля Нобоа з Хав’єром Мілеєм, а також Дональдом Трампом, Жаїром Болсонару, Габріелем Борічем та Педро Кастільо. Мовляв, усі вони політичні аутсайдери, які кинули виклик системі статус-кво та здолали на виборах системних кандидатів. Крім того, паралелі між Нобоа та Мілеєм можна проводити і за їхнім впливом у соціальних мережах – обидва викликають там фурор.

Нобоа подібний до популістів типу Мілея чи Болсонару лише стилем ведення кампанії, але в питаннях ідеології та політико/економічною програми Нобоа справжній латиноамериканський ліберал. Перемогти “кореїстів” в Еквадорі можна було лише серфінгуючи на трампістському стилі. Що Нобоа і зробив. 

Його кампанія була зосереджена на створенні робочих місць, податкових пільгах для новостворених підприємств та посиленні кримінальних покарань для тих, хто ухиляється від сплати податків. Він також пообіцяв покращити систему правосуддя в країні на тлі зростального насильства.

Оскільки Нобоа переміг в результаті дочасних президентських виборів, то він завершуватиме мандат Лассо і буде президентом з кінця листопада 2023 року до кінця травня 2025 року. В нього буде мало часу і значні складності з консолідацією прихільників в парламенті та з постійними атаками “кореїстів”.

ВІТАЛІЙ КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, політолог

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я