додому Культура Неординарність згубна. Антонініани. Фінал, мабуть…

Неординарність згубна. Антонініани. Фінал, мабуть…

180

Олександр НИКИФОРЧАК

Цеглинка до цеглинки – фундамент будується далі.

Тацит https://politcom.org.ua/?p=12938 проволодарював шість місяців. Ще під час свого обрання він пропонував на імператора Проба, визначного воєначальника, префекта преторія. Але по смерті Тацита його родич Флоріан спробував захопити владу, але невдовзі був убитий підлеглими. Боротьба павуків у банці триває! Армія 276 року підтримує Проба, він стає імператором.

Пропоную Вашій увазі антонініани Проба, реверс яких – “VIRTVS PROBI AVG” -”Доблесть августа Проба” та “CONCORDIA MILITVM” – “Згода з армією”, прямо свідчать про військові якості та підтримку військами імператора. Якби ж хто знав своє майбутнє… Але не забігатимемо наперед.

На кордонах все так і неспокійно. Одна навала варварів змінює іншу, хоч вони вже не такі масові, як раніше – Клавдій Готський та Авреліан не даремно займають своє почесне місце в історії. Проб розбиває варварів у Галлії та прибуває в Рим 277 року за визнанням своєї влади сенатом. На честь цієї події наш наступний антонініан з реверсом “ADVENTVS PROBI AVG” – “Прибуття августа Проба”. А аверс цієї монети взагалі красивучий! Згодні?

Далі були перемоги над германцями, антонініан “VICTORIA GERM” – “Перемога над германцями” саме тому і карбовано.

Але… От полюбляю я ті віражі історії та розповідати про примхи долі. Помітили? Користуючись нагодою, хочу подякувати читачам моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво.

Дивно, але імператор Проб був таки неординарною особистістю. Видатний воєначальник був водночас видатним господарником та будівником. Заснував чисельні поселення варварів на кордонах імперії для заселення спустошених місцевостей, піклуючись про землеробство, дозволив вирощувати виноград поза межами Італії. В будівництві часто використовував армію. Це викликало невдоволення й бунти. Саме так до влади прийшов його наступник Кар – його проголосили імператором бунтівні легіони. Хоч сам Кар стверджував, що сталось це проти його волі та просив допомоги в цій ситуації у Проба. Як насправді було?

Судячи з усього, солдати не поділяли погляди Проба, і використання їх в громадських роботах призвело до погіршення відносин між імператором і армією, яка в кінцевому підсумку і призвело до вбивства імператора. Після смерті Проба його нащадки покинули Рим і переселилися в околиці Верони, їм в майбутньому судилося стати впливовими членами сенату. А може його нащадками були Ромео та Джульєтта?

Так видатні якості та неординарність призвели імператора Проба до загибелі, а армія, привівши його до влади, стала водночас причиною і її кінця.

Ставши імператоро знову ж таки через заколот легіонів, Кар навіть формально не став просити згоди сенату. Імператорська влада остаточно стала авторитарною. Одразу взявся за її укріплення та утвердження власної династії. На відміну від попередників він мав дорослих синів, Каріна та Нумеріана, яких одразу зробив цезарями – спадкоємцями та “ватажками молоді”, антонініан Каріна на честь цієї події “PRINCIPI IVVENTVTI” – “ватажок молоді”.

Але знову але… Після перемоги над варварами на Дунаї здійснює похід в Персію, переможний досі – до смерті Кара при невияснених обставинах. Чи від хвороби, чи від удару блискавки – як помсти богів. Отакі от віражі!

Для кращого управління державою Карін зосередив свої зусилля на західних провінціях, а Нумеріан – на сході імперії. Далеко вони були один від одного, важко було порадитись, а мобільників тоді, як не дивно, не було. До слова про це Доміціан зі смартфоном.

Правління братів було недовгим. Після смерті Кара Нумеріан продовжив похід проти персів. Але його характер мало відповідав покладеним на нього задачам. Замість військової справи віддавав перевагу заняттям літературою. Надіявся більше на богів. Навіть богиня з його антонініана “PIETAS AVGG” – “Благочестя августів” (августи – бо був співправителем брата) для збільшення могутності має атрибути ще інших богинь: ковпак богині Ліберти у правій та кадуцей Феліцити у лівій руці.

Не допомогло. Не імператор. Маріонетка. Неординарний, але дивно неординарний. Навіть смерть його була дивною. Наближені імператора розповідали про хворобу очей Нумеріана, ніби йому шкодить сонце. Тому він змушений весь час перебувати в шатрі, пересуватись на закритих ношах. Але запах не приховаєш. Збурені солдати розірвали штори. Імператор був мертвим вже не один день. Чому – достеменно не відомо. Там і тесть його був замішаний, префект преторія Аррій Апр. Одружитись теж треба мати везіння. Павуки в банці, все як завше.

Можливо, вся ця дивина була вигаданою, щоб приховати реальний стан справ. Нумеріан продовжив розвивати успішний наступ на персів, але фортуна відвернулась, він був розбитий. Питання Персії остаточно вирішив Діоклетіан. Пізніше.

А Карін невдовзі по тому був вбитий під час боротьби з повсталими легіонами Діоклетіана. Припускають, що таки Діоклетіан був так чи інак причетний до загибелі обох братів, намагаючись захопити владу.

 

Так це чи ні, але з убивством Каріна закінчується затяжна криза в римській імперії, починається епоха нового розквіту та могутності. Епоха домінату. Але про це… Знаєте – далі буде!

Не перемикайтесь!

Фото і колаж – Олександр Никифорчак 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я