додому Культура Найнайякийсьтам долар Африки

Найнайякийсьтам долар Африки

54

Олександр НИКИФОРЧАК

Є речі, які по своїй суті універсальні, що це таке і яке воно, пояснювати немає жодної потреби. Все і так всім зрозуміло.

Та чи все, чи все так?

Ось долар взяти приміром: долар він і в Африці долар. Універсальна валюта. Але знову: та чи це все, чи все так?

Про долар сьогодні буде, точніше його батька, але ніби й брата, родича то точно, під акомпанемент https://youtu.be/5WxKk3wUZvI поговоримо.

Монета, про яку я сьогодні хочу розповісти, має повне право вважатись батьком такого звичного нам елементу наших заощаджень, що саме тому і є тією універсальною валютою, як долар Сполучених штатів – саме через свою поширеність та популярність в світі талер Марії-Терезії (наш сьогоднішній герой) вважається разом з іспанським доларом для заморських володінь Іспанії родоначальником “американця”. Він слугував своєрідним еталоном та зразком по вазі та металу, а при введенні в обіг надіялись, що й стабільністю та популярністю американський “вдасться” в батьків. Так і сталось, навіть більше, хоча в певних регіонах (Близький Схід,Північна Африка, Галичина рубежу 19-20 століття) в питанні популярності можна посперечатись.

Навіть назва “долар” то спотворене слово“талер” – походить вона від нього. А “песо”, як подібні великі срібні монетизвали (і зараз часта назва національних валют цих країн) в колоніях Іспанії в Америці, походить саме від їх ваги – солідна крупна монета, “песо” іспанською -“вага”.

А почалось все в 1741 році, коли для потреб грошового обігу Віденським монетним двором почалось карбування цього красивого талера. І почалась його тріумфальна хода світом: спочатку володіннями Австро-Угорської імперії (Священної Римської теж – Марія-Терезія і тут“працювала” імператрицею), далі через торговельні зв’язки Османською імперією.А в 1750-ті потрапила монета в Північну Африку і стала там кумиром – досьогодні. Її найбільш охоче брали і беруть при покупках-продажах, роблять“запаси на чорний день”, там більше довіряють перевіреному віками талеру, якому довіряли й діди-прадіди, ніж новомодним “депозитам-доларам-біткоїнам”, життя просте, народ простий…

Навіть свою валюту “бир” Ефіопія (тоді Абіссинія) наприкінці 19 століття “злизала” з талера Марії-Терезії:портрет-герб, вага, розмір.

І Італія теж для своєї колонії Еритреї (тавитіснення абіссинського бирра) на початку 20 століття карбувала “еритрейський талеро”, теж за взірець мала той же талер – саме через популярність у населення.

Таку популярність цього талера не могли оминути й інші європейські держави, що мали інтереси в цьому регіоні: Близький Схід та Північна Африка. Монета карбувалась монетними дворами Бірмінгема,Бомбея, Брюсселя, Лондона, Парижа, Рима та Утрехта, окрім габсбурзьких монетних дворів у Гюнцбурзі, Галлі, Карлсбурзі, Кремниці, Мілані, Празі та Відні. А от дата на монеті теж була незмінною – 1780 рік, хоч би коли карбувалась, хоч 1867, хоч 1999. Різниця була (за якою “супер-пупер специ” визначали реальнудату карбування була в мітках монетних дворів та незначній різниці деталей монети.

У 1946 Віденський монетний двір скасував правоіншим дворам карбувати монету, відтоді до сьогодення ним було “надруковано” 49мільйонів талерів таких, адже монета популярна й досі. А всього в період 1751-2000 років було викарбувано 389 мільйонів талерів Марії-Терезії.

Ось такий він “найнайякийсьтам” долар Африки,батько американського та його конкурент як засіб заощаджень. А подекуди й переможець в цьому змаганні. А найголовніше, як на мене, те, що це дуже красива монета. Монета з історією.

Потрібно додати, що “доларів” різнихє ще багато, цікавих розповідей вони мають теж доволі, але про це – десь згодом, бо наразі традиційне: хочу подякувати читачів колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде —старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці ОлександрНикифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії промонети, монети про історію.

Далі буде!


НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я