додому Стратегія Молдова і Україна хочуть перервати паузу у взаєминах

Молдова і Україна хочуть перервати паузу у взаєминах

89

Під час зустрічі у Києві президента України Віктора Януковича і виконувача обов’язків глави держави та спікера парламенту Молдови Маріана Лупу український президент оптимістично говорив про перспективи поліпшення економічних відносин з Кишиневом та про розв’язання придністровської проблеми.

Пан Лупу, своєю чергою, не менш оптимістично твердив про розв’язання заморожених до останнього часу проблемних питань двосторонніх взаємин.

“Минулий рік був доволі продуктивним з точки зору активізації співпраці. Нам вдалося піднести взаємини на новий якісний рівень. Було вирішено чимало питань, які перебували у замороженому стані”,- сказав Маріан Лупу.

Нинішній візит пана Лупу – лише робочий. Такий статус пов’язують з його посадою виконувача обов’язків. Тривалий час парламент Молдови не може обрати главу держави. Сам пан Лупу 18 грудня відмовився балотуватися на посаду президента.

У своїй країні він опинився у складній політичній ситуації, бо потребує позитивних сигналів для соратників та суспільства. Це можна віднайти у поглибленні відносин між Києвом та Кишиневом.

Пауза, яка затяглася

В останні роки у взаєминах Києва і Кишинева спостерігали певну паузу, що її пов’язують з неактивністю попереднього молдовського керівництва.

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт Віталій Кулик сказав bbc.ua, що колишній президент Молдови Володимир Воронін не вступав у предметні переговори з Україною.

“Фактично українсько-молдовські взаємини опинилися у складній ситуації. Кишинів виступав недоговороздатним у вирішенні існуючих проблем. Це питання Паланки, Дністровської ГАЕС, демаркації кордонів, зокрема, на придністровській ділянці, економічні суперечки, зокрема, щодо власності”, – каже Віталій Кулик.

“Нам вдалося піднести взаємини на новий якісний рівень. Було вирішено чимало питань, які перебували у замороженому стані”

Маріан Лупу, виконувач обов’язків президента Молдови

Схожої думки дотримується і міжнародний аналітик Олександр Палій. В інтерв’ю bbc.ua він додав, що паузу спричинило призупинення діалогу щодо Придністров’я і орієнтація попередньої влади на Росію.

“Молдова намагалася грати з Росією. Це стосується і газових питань, і експорту молдовського вина до Росії. Молдова не була надто зацікавлена, щоб підтримувати якісь противаги Москві на просторі СНД”,- каже Олександр Палій.

У Молдові твердили, що умов для подолання існуючих проблем немає, а тому, мовляв, краще почекати.

Зі зміною влади у Молдові деякі проблеми були вирішені: наприклад, проблема передачі Україні частини дороги в районі молдовського села Паланка, але чимало і залишилося.

Демаркація триває, але її стримує невирішення питань на придністровській ділянці кордону. Лишаються і проблеми власності: раніше молдовська сторона заявляла претензії на 147 об’єктів на території України, зараз – на 40.

Придністров’я: перспективи – мізерні

Раніше Маріан Лупу заявляв ЗМІ, що з урахуванням геополітичної важливості Придністров’я для системи регіональної безпеки, остаточне вирішення можливе лише, якщо підключити учасників переговорів у форматі 5+2, тобто за участю також США, Росії та ЄС.

Експерт з молдовських питань Віталій Кулик стверджує, що нове молдовське керівництво готове до відновлення діалогу в рамках 5+2, але він називає сумнівною результативність таких переговорів.

“Я б не сказав, що в найближчий період переговори у форматі 5+2 дадуть результат. Новий президент Придністров’я прийшов до влади на гаслах незалежності Придністров’я”, – каже аналітик.

А оглядач Олександр Палій нагадує, що у Молдові збільшується тиск на Москву, яка пообіцяла ще на Стамбульській конференції вивести своїх миротворців з Придністров’я до 2002 року.

“Населенню Придністров’я вже набридло просто бути чиїмось форпостом. І воно починає думати про власні інтереси, попри позицію Кремля. Населення зацікавлене, щоб зберегти автономний статус і знайти своє місце в межах континенту, в отриманні стабільного статусу, а не виконувати функції бастіону”- твердить аналітик.

На його думку, Україна не долучалася довгий час до придністровського врегулювання, і ініціативу, як каже аналітик, перехопила Росія.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я