додому ПОЛІТИКА Мін‘юст виніс на обговорення законопроект про повторні вибори до ВР у семи...

Мін‘юст виніс на обговорення законопроект про повторні вибори до ВР у семи одномандатних округах (коментарі О.Лавриновича та М.Оніщука)

140

1Міністерство юстиції винесло на громадське обговорення проект Закону «Про повторні вибори народних депутатів України до Верховної Ради України VІІ скликання у деяких одномандатних виборчих округах у зв`язку з неможливістю достовірного встановлення підсумків голосування та результатів виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року».

Проект закону було розроблено Мін’юстом у зв’язку з прийняттям Центральною виборчою комісією постанови від 5 листопада 2012 року № 1931 ”Про неможливість достовірного встановлення підсумків голосування та результатів виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в одномандатних виборчих округах № 94, 132, 194, 197 та 223”, а також у зв’язку із визнанням Вищим адміністративним судом України неможливим достовірного встановлення підсумків голосування та результатів виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року в одномандатних виборчих округах № 11 та 71 (постанова від 8 лютого 2013 року № П/800/99/13).

Законопроект передбачає, що повторні вибори мають бути проведені відповідно до Закону «Про вибори народних депутатів України» з урахуванням особливостей, визначених у Законі «Про повторні вибори народних депутатів України до Верховної Ради України VІІ скликання у деяких одномандатних виборчих округах…».

Згідно із проектом, вибори проводитимуться на підставі рішення ЦВК, яке має бути прийняте не пізніш як через 15 днів після набрання чинності вказаним законом.

Висування кандидатів у народні депутати почнеться на наступний день після опублікування рішення ЦВК.

Законопроект також передбачає, що при проведенні повторних виборів народних депутатів офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій, крім прав, визначених Законом «Про вибори народних депутатів України», матимуть право отримувати копії протоколів про прийняття окружною виборчою комісією виборчих бюлетенів, передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів, про підрахунок голосів виборців і встановлення підсумків голосування, про повторний підрахунок голосів виборців.

Підготовка і проведення повторних виборів, згідно із законопроектом, здійснюватиметься за кошти резервного фонду бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Із законопроектом можна ознайомитися на сайті Міністерства юстиції (www.minjust.gov.ua, рубрика «Обговорюємо законопроекти»).

Міністр юстиції Олександр ЛАВРИНОВИЧ:Наша пропозиція, що це буде робити ЦВК у строки, визначені окремим законом для цих проблемних округів. Самі правила проведення повинні тотожно співпадати з тими, які застосовувались при проведенні загальних виборів усіх 450 депутатів”, – сказав О.Лавринович.

Він пояснив, що необхідно приймати окремий закон, спеціально для проведення виборів у проблемних округах, і Мін’юст зі свого боку розробив 2 законопроекти.

22 квітня А.Лавринович вже заявляв, що Міністерство юстиції представить свої пропозиції стосовно врегулювання питання про проведення повторних виборів у 5 проблемних округах після отримання висновків європейських експертів. “Мін‘юст готував такі пропозиції, й вони зараз направлені на експертну оцінку у Венеціанську комісію, ОБСЄ, експертам Європейського Союзу, а також керівникам усіх парламентських фракцій для того, щоб вони висловили свою точку зору стосовно запропонованого проекту. Це не можуть бути зміни до діючих законів”, – сказав О.Лавринович.

Екс-міністр юстиції, президент Інституту правової політики Микола ОНІЩУК вважає, що запропонований Міністерством юстиції проект закону про перевибори народних депутатів у проблемних округах створює небажаний правовий прецедент в Україні.

Він зауважив, що проведення перевиборів не вирішує проблему відновлення пасивного виборчого права (права бути обраним) кандидатів у народні депутати, які брали участь у виборчій кампанії 2012 року у вказаних виборчих округах.

Крім того, проведення перевиборів залишає відкритим питання відповідальності посадових осіб окружної виборчої комісії та членів Центрвиборчкому, які не забезпечили виконання функцій та повноважень, покладених на вказані органи законом, відзначив М.Оніщук.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я