додому Топ Новини Марина СТАВНІЙЧУК: “На сьогодні позиція правової спільноти єдина – статус Верховного Суду...

Марина СТАВНІЙЧУК: “На сьогодні позиція правової спільноти єдина – статус Верховного Суду України як найвищого судового органу має бути збережено”

246

IMG_7423_resize12 квітня в Одесі відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя “Місце та роль Верховного Суду України в системі судів загальної юрисдикції”.

Як підкреслила у своєму виступі Радник Президента України – Керівник Головного управляння з питань конституційно-правової модернізації, секретар Конституційної Асамблеї Марина Ставнійчук, необхідність невідкладного внесення змін до Конституції  України у сфері правосуддя з одного боку обумовлена потребою зміцнення конституційних гарантій незалежного, справедливого та ефективного суду в Україні, з іншого – зобов’язаннями України, що випливають із її членства в Раді Європи. Адже  і  ПАРЄ, і  Венеціанська Комісія неодноразово звертали увагу на те, що без внесення змін  до  Конституції  України неможливо реформувати судову владу відповідно до європейських стандартів і цінностей.

“Є різні точки зору науковців, практиків, суддів як щодо того, чи виправданими були такі зміни, так і щодо того, яким має бути справжнє призначення найвищого судового органу в Україні. Однак, впевнена, що на сьогодні, позиція правової спільноти єдина – статус Верховного Суду України як найвищого судового органу має бути збережено, більше того – суттєво посилено“, – зазначила М.Ставнійчук.

Як повідомила секретар Конституційної Асамблеї, 6 грудня 2012 року відбулося третє пленарне засідання Конституційної Асамблеї у якому взяли участь представники Європейської Комісії "За демократію через право" (Венеціанська Комісія), на якому було розглянуто й схвалено підготовлені Комісією Конституційної Асамблеї з питань правосуддя "Концептуальні засади конституційно-правової модернізації правосуддя в Україні".

Одною з ключових позицій, за словами М.Ставнійчук як при підготовці Концептуальних засад, так і при розробці відповідного законопроекту про внесення змін до Конституції України в частині правосуддя (схваленого профільною Комісією Конституційної асамблеї), було визначено необхідність закріплення на конституційному рівні повноважень Верховного Суду України як найвищого судового органу з метою забезпечення йому  належного місця та ролі в судовій системі України.

“Ми спеціально передали цей законопроект учасникам сьогоднішніх слухань з тим, щоб Ви могли ознайомитися з його положеннями і будемо вдячні, якщо Ви висловите щодо нього свої зауваження та пропозиції”, зазначила Радник Президента України.

У Конституційній Асамблеї сьогодні сформульовано підхід, за якого саме на конституційному рівні мають бути визначені основні повноваження Верховного Суду України. У проекті врегульовано статус Верховного Суду України, а також вищих спеціалізованих судів з огляду на наявний досвід, коли, законодавцем досить своєрідно було інтерпретовано у відповідних законах та процесуальних кодексах статус Верховного Суду України як найвищого судового органу.

“Мова йде навіть не стільки про конкретні повноваження, як про основну функцію Верховного Суду України – здійснення правосуддя”, – підкреслила М.Ставнійчук.

Основною ж функцією Верховного Суду України законопроект визначає забезпечення у визначених законом процесуальних формах однакового застосування усіма судами норм матеріального та процесуального права. На конституційному рівні пропонується закріпити за Верховним Судом України повноваження з перегляду справ у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом.

Ще одне надзвичайно важливе повноваження, яким пропонується наділити Верховний Суд України – це право законодавчої ініціативи. Відповідне положення довгий час дискутувалося у Комісії з питань правосуддя і можна з впевненістю передбачати не менш гостру дискусію з цього питання в самій Конституційній Асамблеї у цілому. Тобто по суті Верховний Суд України і на сьогодні має пряме відношення до законодавчого процесу, але позбавлений при цьому права безпосередньо ініціювати законодавчі пропозиції.

“Разом з тим, треба мати на увазі, що такий підхід не притаманний європейським традиціям. Зрештою у цьому питанні ми очікуємо позиції самого Верховного Суду України, а також хочемо отримати рекомендації Венеціанської Комісії. Сама судова система виступає за повернення Верховному Суду України реальної поваги та статусу найвищого судового органу”, – резюмувала Марина Ставнійчук.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я