додому ПОЛІТИКА Мальдівська політична комбінаторика та Україна

Мальдівська політична комбінаторика та Україна

47

Олександр МІШИН

На перший погляд невелика острівна держава – Республіка Мальдіви може бути мало цікавою для українців у сферах, що не мають відношення до туристичної. Але це уявлення є поверхневим. Поточні політичні процеси на Мальдівах мають певні паралелі з недавньою українською політичною історією. Як відомо Революція Гідності («Єврореволюція») в Україні була проявом спротиву проти відходу політичного керівництва країни від законодавчо закріпленого курсу на Європейську інтеграцію та подальшою відмовою від цього курсу. В 2013 році Україна стояла перед дилемою в якому напрямку рухатися: чи йти шляхом європейської інтеграції та укласти угоди про Асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС, чи все ж таки стати частиною Митного союзу, де провідну роль відігравала Росія. Чим завершилося вирішення даної проблеми добре відоме. В 2017 році перед ідентичною проблемою став уряд мальдівського президента Абдулли Яміна. Його країна перебувала перед вибором: утворити зону вільної торгівлі з Індією чи з Китаєм.
Географічно, культурно та історично Мальдіви завжди були набагато ближчими до Індії, і остання вважала їх зоною свого безроздільного впливу. Проте Пекін зміг навести мальдівцям більш привабливі в фінансовому та економічному сенсі аргументи. Китайці почали інтенсивно залицятися до мальдівців ще з 2014 року, і тоді до Мале з державним візитом навіть прибув керівник Піднебесної Сі Цзіньпін. В Нью-Делі з острахом дивилися на поведінку президента Яміна, але він пообіцяв, що ЗВТ з Індією для нього пріоритет. Але в підсумку ошукав індусів. В листопаді 2017 року через парламент Мальдів було стрімко проведено закон, що схвалив Угоду про ЗВТ між Мальдівами та Китаєм. Парламентарі навіть не встигли передивитися грубий документ, бо голосування відбувалося в екстреному режимі, без участі опозиційних депутатів на сесії, що тривала лише годину. Вже за кілька днів Ямін підписав цей закон і зона вільної торгівлі між країнами вступила в дію. Така швидка комбінація проведена Яміном застигла індусів зненацька. Звісно після ЗСТ з Китаєм для Індії, що ворогує з китайцями на Мальдівах вже не має чого робити. Усвідомивши як їх кинули індуси вирішили шукати механізми виходу з ганебної ситуації.
Тут стратегія Індії вже полягала в заміні ворожого уряду Яміну на Мальдівах на більш лояльний до них. Ставка була зроблена на колишнього президента країни Мохамеда Нашида, який живе в екзилі, але користується значною народною підтримкою. Нашид відкрито вважає, що Ямін просто запродав Мальдіви та всіх їхні ресурси китайцям. Тут важливо відзначити, що в індусів з’явився несподіваний союзник – колишній авторитарний лідер Мальдів Момун Абдула Гаюм, який керував країною 32 роки, та був усунутий від влади Нашидом. Гаюм та його Прогресивна партія Мальдів спочатку підтримували діючого президента Яміна. Але в 2017 році той фактично, що називається «віджав» в Гаюма його партію та передав керівництво нею своїм наближеним. З огляду на це виник дуже несподіваний «гібридний» союз двох колишніх президентів – диктатора Гаюма та демократа Нашида проти нового автократа Яміна. Їх також об’єднувала стабільна орієнтація на Індію. Для того аби цей альянс запрацював необхідно було домогтися зняття з Нашида висунутих проти нього обвинувачень та його реабілітація. Власе це і зробив Верховний Суд Мальдів кілька днів тому. Президент Ямін усвідомлюючи, що його правлінню приходить кінець, і чесні вибори йому не виграти вирішив застосувати збройні сили для втримання ситуації під контролем.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я