додому Топ Новини КРИЗА “СОЦІАЛКИ” ПРИЗВОДИТЬ ДО ПОЯВИ “КАНІБАЛІСТСЬКОЇ” СОЦІАЛЬНОЇ МОДЕЛІ В УКРАЇНІ

КРИЗА “СОЦІАЛКИ” ПРИЗВОДИТЬ ДО ПОЯВИ “КАНІБАЛІСТСЬКОЇ” СОЦІАЛЬНОЇ МОДЕЛІ В УКРАЇНІ

164

Кожне підвищення цін та тарифів прискорює обвал рейтингу “зелених”. Це, ніби, мають розуміють на Банковій… Чому “ніби”? А тому що є сумніви в тому, що вище керівнцтво країни керується логікою та може вибудовувати прості причинно-наслідкові зв’язки. Замість того, щоб вирішувати проблеми з “соціалкою” та зменшити навантаження на кишеню пересічного українця, “зелені” розганяють відверту маніпулятивні результати “опитувань” про зростання рейтингу ЗЕ. Ніби мальовані графіки “довіри” можуть зменшити ціну на газ та електроенергію.

Як повідомляють у Державній службі статистики, середня вартість утримання житла та комунпослуг, палива та газу підвищилася за квітень на 0,4%, за рік – на 26,5%.

У статвідомстві уточнюють, що, зокрема, вартість утримання та ремонту будинку упродовж року підвищилася на 5,6%, на водопостачання – на 11,5%, витрати на каналізацію – на 18,7%, на світло – на 36,6%. Витрати на природний газ сягнули майже 90%, на гарячу воду і опалення – майже 15%.

Нагадаємо, заборгованість по виплаті зарплати станом на 1 березня виросла на 8,1% в порівнянні з 1 лютого. Так, станом на кінець квітня тильки борг із зарплат перед гірниками державних шахт Луганської, Донецької і Львівської області досяг 1,4 млрд гривень. У травні до цієїсуми додадуться ще квітневі зарплати шахтарів.

Раніше повідомлялося про те, що в Україні впродовж 2020 року, який виявився для багатьох осіб важким через коронакризу, відкрили більше ніж 342,2 тисячі провадженьстосовно несплати комунальних послуг.

В цьому році кількість проваджень по боргам буде зростати в астрономічній прогрессії, оскільки Мінюст дав “зелене світло” списанням боргів з особистих рахунків громадян без їх згоди.

Уряд називає 81 млрд грн боргів за комуналку. Проте, на думку народного депутата від «Батьківщини» Олексій Кучеренко, ця сума була актуальна на 1 лютого. Коли порахують його, березень і квітень – сягне понад 90 мільярдів. Кабмін вчинив непрофесійно. Людям фактично дали сигнал, що можна не поспішати з оплатою. Водночас Наф­тогаз продовжує виставляти рахунки й штрафи за невчасні платежі за паливо теплокомуненерго й облгазам. Підприємства загнані в колосальні борги.

Продовжується зростає ціна на електроєнергіїю. У квітні поточного року середньозважена ціна купівлі-продажу електрики склала 1 474,43 грн за МВт-год, це вартість на ринку «на добу вперед» без ПДВ. Якщо порівняти її з березневої ціною, то зараз електроенергія дорожча на 4,85%, а якщо порівняти з квітнем 2020 року, то вартість вища на 16,55%. При цьому, Україна нарощує імпорт електрики з РФ і Білорусі. Так, 19 квітня був проведений черговий платіж за імпортовану електроенергію, а поставки електроенергії в цей день були максимальними за останній місяць.

Також з 1 липня впровадять нові умови постачання електричної енергії за умовами спецзобов’язань (ПСЗ).Імовірно, вартість струму збільшиться з 1,68 до 2,5-3 грн за кВт*год, залежно від обсягів споживання. В уряді кажуть, що підвищення зачепить не всіх. Ймовірно, зростання стосуватимуться тільки тих, хто використовує від 300 кВт*год струму на місяць. За кожну наступну кВт*год їм доведеться платити за новою ціною.

Окрім того, економічний експерт Борис Кушнірук впевнений, що влітку цього року ціни на продукти в Україні будуть набагато вище, ніж роком раніше. Експерт вважає, що причинами зростання цін на продукти є збільшення вартості палива, хімікатів, а також зростання витрат виробників на зарплати працівникам.

Це підтверджує і офіційна статистика. За даними Державої служби статистики, за минулий місяць споживчі ціни підвищились на 0,7%. Порівняно з квітнем минулого року – на 8,4%, а з груднем 2020-го – на 4,8%. У квітні 2021-го порівняно з квітнем 2020-го найбільше здорожчали: яйця (90%), природний газ (майже 90%), цукор (65%), олія соняшникова (майже 63%). 

До слова, в Україні стрімко дорожчає хліб. Тільки за останній рік його вартість збільшилася на 12,5%.

Тим часом Міністерство розвитку економіки торгівлі та сільського господарства пропонує підвищити мінімальні ціни на алкоголь та готує проєкт відповідної постанови. У Мінекономіки стверджують, що зараз мінімальні ціни на алкоголь не відповідають реальним витратам на їх виробництво і пропонують підвищити таким чином: горілка (на 6,2%) – з 89,4 до 94,9 грн; віскі (5,9%) – з 179 до 189,5 грн; коньяк (5,5%) – з 151,66 до 160 грн. Все це робиться з метою захистити здоров’я українців та убезпечити від контрафакту.

Що з цим всім робити? Для початку визнати нездатність урядової команди діяти в умовах зугострення кризи. Їх усіх треба відправити у відставку й починати переформатовувати підходи до проблеми.

Я не втомлююсь повторювати, що врятувати “соціалку” від колапсу може лише відповідальна урядова коаліція: “Слуга народу”, “Батьківщини”, “Довіри” та частини “Голосу”. При тому, що соціальна політика буде передена під опіку команди Юлії Тимошенко.

Якщо Зеленський не піде на кардинальну зміну соціальної моделі, ми отримаєіо “канібальську” систему, засновану на соціал-дарвіністських принципах. Коаліція з Тимошенко та іншими союзниками, принаймні, відтермінує скочування в соціал-дарвінізм режиму “зелених”.

Підвищення тарифів, реформа трудового законодавства, масові звільнення, які відбудуться після «великої приватизації» та продаж землі призведуть до остаточного зламу соціальної моделі в Україні. Ми перестанемо забезпечувати баланс соціальної справедливості.

Криза соціальної моделі в Україні неминуча і зараз стоїть питання, що ми отримаємо натомість? Наскільки наша держава стане «людоїдською»?

Нам говорять про те, що скорочення соціальних витрат і «шокова терапія» як частина парадигми наздоганяючого розвитку, виведуть нас з кризи. 

Але, як стверджує Morgan Stanly Investment Management, ринки країн, що розвиваються (а їх в полі зору МВФ 145 з 180) «тільки після 2000 р почали наздоганяти провідні економіки, проте в 2011 р різниця подушного доходу повернулася до рівня 1950-х років» .

Іншими словами, «глобальний світ розвинених країн хоче мати ринки в країнах, що розвиваються – джереломзростання, заснований, перш за все, на економізовану (а не соціально і гуманітарно орієнтованому) шляху їх розвитку».

Ринковій економіці необхідне соціальне коригування, щоб не говорили лібертаріанці і неоліберальні фундаменталісти. І це не моя ідеологема – а медичний факт.

Відмова від необхідних змін, невміння або незнання способів перегляду основ соціальної політики в умовах загрожують масовим невдоволенням життям і, відповідно, зростання протестних настроїв населення.

Система увійде в штопор і революціонізується до трайболізму. Замість шокової терапії та одужання ми просто помремо від шоку. Помремо навіть не як держава, а як країна і єдиний народ.

Нерівність і несправедливість сучасного капіталізму досягли масштабів, коли існуючою моделлю розвитку на тлі проблем соціальної держави перейнялися всі. Від великих корпорацій до церковників. Це не цікаво тільки нашим чиновникам і політикам. Ми і далі роздаємо субсидії і скочуємося до канібальську моделі.

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я