додому Економіка КОШМАРИНГ В МЕЖАХ ДОГОВОРУ БІЗНЕСУ ТА УРЯДУ?

КОШМАРИНГ В МЕЖАХ ДОГОВОРУ БІЗНЕСУ ТА УРЯДУ?

51

Нещадавно Рада з питань підтримки підприємництва, яку кілька місяців тому утворив Офіс Президента та бізнес-спільнота заявили, що підготували лонг-ліст проблем, які завдають найбільшого клопоту українським підприємцям і шорт-лист проблем та дорожню карту їх вирішення, яку було презентовано Президенту України. Ще одне “велике” досягнення – це спільна заява, в якій наголошується на необхідності укладення нового суспільного договору між державою та бізнесом. Цим документом будуть визначені пріоритетні напрями співпраці між державою та підприємцями. Буде впроваджено обов’язкові стандарти діяльності прокурорів у галузі захисту інвестицій під час досудового розслідування… 

Залишимо за дужками мою критику самого терміну “новий суспільний договір” по відношенню до будь-яких угод бізнесу та держави (це суцільний треш та знецінення самої ідеї), а окреслимо фон, на якому відбувається оголошення усіх цих досягнень порозуміння між владою та бізнесом.

Я писав про те, що ми фіксуємо в тиждень до двох десятків відвертих наїздів силовиків на бізнес лише в двох областях! Більшість з них не потрапляють в публічну площину. Власники компаній намагаються “порєшать”. Але ті кейси, які потрапляють в медіа – вражають своїм нахабством та потворністю. 

Наприклад, наїзд на на мережу кінотеатрів “Мультіплекс” в лютому 2023 р. Офіс компанії обшукали, рахунки заблокували. Офіційна причина — компанія у період з початку березня 2022-го до лютого 2023-го не сплатила єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у повному обсязі. Насправді виявилось, що “Мультиплекс” скористалася пільгою, яку парламент надав бізнесу ще у березні 2022 р., скасувавши до завершення воєнного стану пеню та штрафи за несвоєчасну сплату ЄСВ. А потім повернув їх. За великим раунком – це обман з боку держави: ми вам обійцяємо пільгу, а потім коли ви нею скористалися, приходимо до вас з обшуком, бо та пільга була прописана в нормативних документах так, що без порушення (формального) скористатися ними не можливо. 

Історія IT- компанія MacPaw. Інвестор вирішив вкласти кошти в будівництво елітного житла на березі Дніпра на Київщині. Проєкт називався MacPaw Villiage і був успішним. Та зараз MacPaw Villiage перебуває у стані припинення після судової тяганини з українською прокуратурою. В листопаді 2023 р. Верховний Суд України виніс рішення, яке підтвердило спірність землі. Власник компанії Олександр Косован пише: «Один із наших стартапів намагається залучити раунд інвестицій у США. Продукт чудовий, команда – на висоті. Але майже усі західні інвестори, з якими спілкувалась команда, відмовляють в фінансуванні по причині того, що частина бізнесу знаходиться в Україні. І не тому що тут війна, а тому що імідж країни такий. Всі партнери чудово розуміють ризики і знають нашу внутрішню «кухню». І це було ще до гучних кейсів з затриманням Мазепи. Важко переоцінити шкоду від дій «правоохоронців» на інвест клімат та на міжнародне сприйняття нашої країни».

В березні 2023 р. міжнародну букмекерську компанію Parimatch звинуватили у зв’язках з РФ та додали до списку санкцій РНБО з подачі СБУ без жодних роз’яснень. Неофіційно повідомили, що були виявлені російські зв’язки з фірмами, які надають адміністративні послуги Parimatch. Іншим разом заявили, що санкції накладено через податкові порушення, хоча насправді вони не є підставою для включення до списку санкцій. Компанія надала багато доказів, в тому числі електронних пояснень, в яких документально підтверджувала, що не працює з РФ. Проте вони не були взяті до уваги.

Роботу єдиного виробника аптечок для Збройних Сил України ТОВ “Київгума” СБУ заблокувала на початку січня 2024 р. Компанію звинуватили нібито в продажах до росії медичних турнікетів, які потім потрапляли на окуповану територію України. Менеджмент спростовує це та виключає випадки прямих продажів. Конфлікт досі не вирішений. Рахунки компанії заблоковані. 

Набільш гучними залишаються справи Riviera Village, Concorde Capital, Multiplex, Kyivguma, Parimatch, MacPaw, а також їхні інвестори піддалися тиску правоохоронців за останній рік. І це не вузькоукраїнські теми, а про них говорять західні дипломати з G7. 

Так, посол США в Україні Бріджит Брінкс днями поспілкувалася с журналістами. Вони поцікавились, чи знають в Штатах про тиск силовиків на український бізнес. На що пані Брінкс учтиво відповіла: американська сторона часто спілкується з бізнес-спільнотою, тож поінформована про проблеми в Україні. Зокрема — проблеми бізнесу. 

Днями у французькому La Tribune з’явилася стаття есеїста і дипломата Ежена Берга, в якій він описує “сірі зони” в боротьбі з корупцією в Україні, де силовики “віджимають” активи та зводять рахунки за надуманими причинами. “Насправді не можна виключити ризик того, що боротьба з корупцією буде неправильною та принесе користь кільком людям на шкоду інтересам інших. Іншими словами, що вона може послужити певним високопоставленим особам для зведення рахунків або усунення конкурента”, — допускає пан Берг.

Натомість, головний по податкам українського парламенту Данило Гетманцев заперечує сам факт тиску на бізнес. “Насправді протистояння є по лінії, де з одного боку – білий бізнес та нормальні правоохоронці (яких багато), а з іншого – чорний бізнес та корупціонери: конвертатори, контрабандисти, ухилянти, спиртовики, тощо та ті, хто їх кришує і паралельно доїть білий бізнес. Тобто оце протистояння принципово – між корупцією і антикорупцією. І якщо таким чином ти це сприймаєш, а це правильне сприйняття…” 

Ніби держава вимушено робить кілька кроків на зустріч бізнесу. Зменшили заставу для Мазепи, Офіс Генпрокурора не підписує слідакам СБУ, НАБУ та ін маскі-шоу на деякий час. Ось навіть “конституційний акт підприємницьких свобод“ запропонували укласти. Нову віху розпочати у взаєминах, перезавантажити… Але довіри до цих обіцянок НУЛЬ. Бо поряд із писанням драфту “угоди” бізнесу та держави йдуть обшуки в десятках компаній за надуманими звинуваченнями, продовжують блокувати рахунки, пролачують брудні кампанії проти окремих компаній, бо там питання в зачистці під “своїх”,  розривають бізнеса дрібного та середнього рівня (люди не можуть опублічити свої історії). Влада сама провокує кризу і вона наближається. Історії про російський слід та проросійські “майдани” на суспільство вже не впливають. 

Віталій КУЛИК, політолог

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я