додому Соціум Кому потрібно комплексне реформування соціальної сфери?

Кому потрібно комплексне реформування соціальної сфери?

268

2Київ. 3 липня 2014 (ПолітКом). В Україні активно проходить реформування за різними напрямками: державного управління, судової системи, місцевого самоврядування, органів правопорядку, податкового та бюджетного законодавства, розробка механізмів прямої демократії та боротьба з корупцією тощо. Створюються робочі та експертні групи, представників громадськості залучають до розробки пропозицій. Проходить активне обговорення проектів нормативно-правових документів, залучаються міжнародні та українські експерти та організації, активно вкладаються кошти міжнародними донорами. Нажаль реформа системи соціального захисту проходить не настільки активно. Реформування соціальної сфери потребує комплексних підходів. Необхідно реформувати Фонди соціального страхування, змінити систему надання пільг, змінити підходи до нарахування прожиткового мінімуму та підходи до  визначення мінімальних державних стандартів. Реформувати пенсійну систему необхідно разом з реформою (можливим закриттям) пенсійного фонду та створенням другого рівня пенсійного забезпечення. Взагалі, необхідно включити питання реформування соціальної сфери в загальні процеси змін, які здійснюються в країні.

22 червня в приміщенні МБФ «Карітас України» відбулося чергове засідання Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики Центру перспективних соціальних досліджень Мінсоцполітики та НАН України. Основним питанням було обговорення підготовки комплексних пропозицій щодо реформування системи соціального захисту, а також адвокатування проектів нормативно-правових документів, готуються. Також важливим питанням стало обговорення співпраці Координаційної ради з групою «Реформа системи соціального захисту в Україні» Реанімаційного пакету реформ.

В квітні 2014 такі комплексні пропозиції були підготовані МБФ «Карітас України» «Українською федерацією убезпечення», ВБФ «Коаліцією ВІЛ-сервісних організацій», 5 групою «соціальний діалог та справедливість» Форуму громадянського суспільства східного партнерства, «Всеукраїнським Альянсом профспілок та іншими неурядовими організаціями, які працюють в соціальній сфері. Ці пропозиції були направлені Прем’єр-міністру України Арсенію Яценюку. На початку червня надійшла відповідь Міністерства соціальної політики, яка містила відповіді щодо усіх надісланих пропозицій.

Учасники засідання зазначили, що на підставі відповіді МСП можливо надалі доопрацьовувати і вдосконалювати проекти відповідних нормативно-правових актів.

Любомир Чорній, менеджер групи «Реформа системи соціального захисту в Україні» РПР запропонував підготувати матрицю соціальних проблем, які потребують першочергового вирішення і відпрацювати відповідні пропозиції та проекти нормативно-правових документів.

Учасники також зазначили, що в рамках діяльності Громадської ради при МСП буде створена робоча група по підготовці пропозицій з реформування Фондів Соціального Страхування (ФСС). Члени КЕР входитимуть до цієї робочої групи та прийматимуть активну участь в розробці відповідних  документів щодо реформування ФСС.

Дзвенислава Чайківська, керівник лобістської групи МБФ «Карітас України» зазначила, що КЕР створилось наприкінці 2012 року саме з метою підготовки комплексних пропозицій щодо реформування системи соціального захисту зокрема системи надання соціальних послуг. Протягом року були проведені робочі зустрічі з розробки спільного бачення щодо реформування системи надання соціальних послуг, визначені найбільш гострі проблеми соціальної сфери, які потребують реформування. Були проведені розрахунки щодо можливого підвищення прожиткового мінімуму та впливу на соціальний бюджет країни, розроблені проекти нормативно-правових актів.

Учасники зазначили, що Реанімаційний пакет реформ створено як майданчик експертів, які розробляють пропозиції в різних галузях (реформа місцевого самоврядування, реформа судової системи, розвиток прямої демократії тощо.) Нажаль реформа соціальної сфери не стала пріоритетною для РПР, але за ініціативою деяких НУО була створена група «Реформа системи соціального захисту в Україні» яка також ставить на меті підготувати пакет комплексних пропозицій з цього питання.

На початку червня представники КЕР зробили презентацію напрацювань щодо розробки нової редакції ЗУ «Про соціальні послуги» на засіданні групи при РПР, та домовились про спільну діяльність в цьому напрямку.

Учасники зазначили, що необхідно для подання до ВР підготувати пояснювальну записку, відредагувати законопроект та подати проект через депутатів, які співпрацюють з РПР

Для розробки комплексних пропозицій необхідно залучати експертів, проводити відповідні розрахунки, готувати проекти нормативно-правових документів та здійснювати адвокаційні кампанії. Нажаль, інвестувати у розвиток соціальної сфери знаходиться небагато охочих. Дуже важко знайти кошти на питання, від яких залежить якість життя мільйонів українців.

Ігор Камінник, координатор МБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» запропонував визначити, на що саме потрібні кошти, по кожному з напрямків реформування та підготувати короткі проектні пропозиції, щоб починати конкретну роботу з потенційними джерелами фінансування. Учасники також зазначили, що одним з можливих кроків фінансування цієї діяльності стане об’єднання ресурсів НУО, які працюють в соціальній сфері та зацікавлені в підготовці пропозицій з реформування.

Як зазначила директор Департаменту соціальних послуг Ірина Тарабукіна, реформа системи надання соціальних послуг потребує залучення додаткових коштів зі сторони приватних осіб та бізнесу. На сьогоднішній день, на місцевому рівні активно впроваджується процедура соціального замовлення, але фінансова ситуація, що існує на даний момент у  країні є такою, що в забезпеченні закупівель соціальних послуг держава не може розраховувати на місцеві та регіональні бюджети. У той же час, неможливо створити ринок соціальних послуг без того, щоб не забезпечити можливість недержавним надавачам вільно продавати соціальні послуги, у тому числі, на втрачаючи статус неприбутковості.

Також було зазначено, що 2012 рік був роком «ідеології», коли розроблялися загальні підходи до реформи всієї системи. 2013 рік був роком «нормативного забезпечення», коли було підготовлено біля 40 нормативно-правових документів і вже більше половини з них затверджено. 2014-й рік повинен стати роком «впровадження нових механізмів на місцях».

Як зазначила експерт ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» Олена Нечосіна, зараз в країні час радикальних змін і реформування системи соціальних послуг має шанс отримати значне прискорення.  Вона також підтвердила необхідність формування ринку соціальних послуг та розширення можливості отримувача послуг (або третіх осіб) самостійно замовляти та оплачувати соціальні послуги на законних підставах. Було зазначено, що для цього необхідно зробити наступне:

•         Мотивація замовлення  – нові послуги або розширення асортименту послуг

•         “Виведення з тіні” послуги які зараз надаються не за плату, а за членські внески та благодійні пожертви;

•         Укладання безпосереднього договору між надавачем та замовником послуг;

•         Забезпечення можливості роботи на ринку соціальних послуг для надавачів всіх форм власності шляхом внесення змін в податкове законодавство.

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я