додому Економіка КОЛИ КРАЩЕ МОВЧАТИ або ЯК ГЕТМАНЦЕВ ВИПРАВДОВУЄ КОШМАРИНГ БІЗНЕСУ 

КОЛИ КРАЩЕ МОВЧАТИ або ЯК ГЕТМАНЦЕВ ВИПРАВДОВУЄ КОШМАРИНГ БІЗНЕСУ 

78

Нещодавно Данило Гетманцев, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики побував у студії Вечір.LIVE, де дав розлоге інтерв’ю на тему податків, бізнесу, перевірок та санкцій. В цій бесіді нардеп до купи зібрав усі свої “відмазки” та виправдання і в черговий раз підтвердив звання “реінкарнації Азарова”.  

Наприклад, Гетьманцев заявляє, що він постійно “проводить з бізнесом як формальні, так і неформальні відкриті дискусії щодо того, яким чином повертати перевірки”. Бо це все вимоги МВФ без якого нам не жити.  Вони “в парламентському комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики розробили конструкцію, коли перевірки відновлюються лише для тих видів господарської діяльності, які у 2021 році мали податкове навантаження на 50% нижче, ніж середнє по їхній галузі. Я не говорю, що це ухилянти від податків. Певні причини, напевно, у них були…” Але пану Гетманцеву відверто начхати на ці причини і він прагне перевірки не лише повернути, а й наплодити купу нових податків і зборів та регуляторних актів на додачу… Гетманцеву не вперше довидиться виправдовувати лютий треш, але цього разу він перевершив сам себе. 

Окрему номінацію заслуговує його розмірковування на тему чому заборонили компанію Parimatch. Сергій Лямець вже написав сильний текст з робором цього розділу з інтерв’ю Данили Гетьманцева. 

Сергій пише: “З ринку просто викинули кількох потужних гравців, а замість них завели наближених до влади. Викинули «Укргазбанк» та iBox Bank, замість них завели державні «Ощадбанк» та «Приват». Сталися зміни і серед операторів грального ринку. Через санкції РНБО викинули найпотужнішого Parimatch. Його місце опанували дві потужні групи, що залишилися. У спецоперації брали участь Нацбанк, РНБО та СБУ. Роль інформаційного тарану виконали власне депутати Гетьманцев та Железняк. СБУ подала заявку до РНБО, ті наклали свої санкції, а НБУ наклав свої. Власне ви усе бачили на власні очі…”

Давайте й ми розбиремо цей кейс ще раз:

  1. Гетманцев не може навести чітко доказів вини Parimatch. Ведуча запитує у Гетьманцева: “— Чи є докази протизаконної діяльності Parimatch? — Докази знаходяться в суді. — Але ж санкції вже діють. А рішення судового ще немає. Хоча спочатку мають бути докази і рішення суду, а вже потім санкції. — Це специфіка рішень РНБО”. За весь час з моменту введення санкцій – березня 2023 року – на численні запити компанії до правоохоронних органів, зокрема, СБУ, так і не відповіли і не обґрунтували звинувачень. Немає жодних доказів, пояснень та відповідей. Влада опинилася у незручній ситуації: санкції накладено, але жодних пояснень щодо їхніх причин не озвучено.
  2. Гетманцев визнає, що податки є однією з причин санкцій щодо Parimatch. “Взагалі всі учасники грального ринку не сплачували податки. Хтось менше не сплачував, хтось більше, але всі абсолютно не сплачували податки”. Насправді, за 2022 рік Parimatch сплатила 51% всіх податків гральної галузі. За один лише 2022 рік податкові відрахування до бюджету від Parimatch склали 354 млн гривень. За перший квартал 2023 року компанія заплатила 77% від всіх податків галузі, навіть з урахуванням плат за ліцензію, а якщо їх не враховувати – то 95-98%! Загалом з моменту отримання ліцензії у 2021 році компанія сплатила майже 1 млрд грн податків. 
  3. За логікою Гетманцева виходить, що РНБОУ мала б накласти санкції на всі гемблінгові компанії, тому що Parimatch заплатила більше всіх на ринку. Але чомусь санкціонували тільки її. 
  4. Гетманцев визнає, що в Україні немає закону: розмір податку визначається «по поняттям» – «вони перейшли межу». А хіба це не відповідальність нардепів та профільного комітету ВР, який і очолює п. Гетманцев? 
  5. Гетманцев народжує нову причину санкцій – «сайти-дзеркала». Хоча у полуофіційному поясненні СБУ, яке видалила РБК-Україна, були претензії до кіпрських реєстраторів. Коли влада наводить тисячу причин, це означає, що немає жодної. Parimatch відкрила всі дані – показали корпоративну структуру, довели, що не мають російських зв’язків, публічно озвучили проукраїнську та юридичну позиції щодо неправомірних санкцій. Для цього навіть було створено сайт https://justice4business.com. Раніше Parimatch неодноразово заявляла, що невдовзі після початку війни вийшла з росії, відкликала франшизу, відключила свій софт, розірвала угоди з російськими партнерами
  6. Повністю погоджуюсь з тезою Сергія Лямця – після розслідування Бігусів, Цензору, після зв’язків із Сівковичем, які не спростував Гетьманцев, не зрозуміло, як взагалі ця людина може звинувачувати когось в ухилянні від сплати податків та колабораціонізмі, тим більше одного з найбільших донорів ЗСУ. Лише на потреби ЗСУ та різні гуманітарні проекти Parimatch витратила майже 550 млн грн.

Для мене кейс Parimatch – не про гральний бізнес та його правила, він про те, як влада стала учасником брудної історії з недоброчесної конкуренції. Коли лобісти одного з гравців ринку, користуючись виходами на “силовиків” та наредпів, прибирає конкурента під виглядом переслідування бізнесу держави-агресора. Використовуєьбся при цьому механізм санкцій, який з ефективного механізму боротьби з російськими олігархами в Україні перетворився на прибутковий бізнес тих же “силовиків”. І цю гнилу історію виправдовує голова профільного парламентського комітету та хор різного роду хайпожерів. 

автор – Віталій КУЛИК, ФОП

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я