додому Культура Імператор Констанцій Галл: відлуння далекої події

Імператор Констанцій Галл: відлуння далекої події

34

Олександр НИКИФОРЧАК

Навіть якщо ти величний імператор могутньої давньоримської імперії, від долі не втекти. Вона тебе наздожене.

Фон відповідний https://youtu.be/74CYIdYoQ5w та про це трішки.

Та подія, що сталась майже за півтора десятиліття до описаних подій, визначила хід історії та мала вирішальне значення для всіх героїв нашої епопеї.

Похорон славетного давньоримського імператора Костянтина Великого, а головне – різанина, яка тоді сталась. Після неї з усієї численної родини померлого залишилось лише три його сини та три племінники.

Долю двох ми вже відслідкували, вони не стали “вигодоотримувачами”, а про третього – чи то він ним є – розглянемо трішки згодом. Зараз нам цікавіша доля племінників.

Ми притримувались досі версії про вигоду для когось цих кривавих подій на похоронах Костянтина Великого, коли претендентів на трон сильно поменшало, але потрібно розглядати всі версії. Є ще одна, дуже цікава.

За нею саме родичі стали причиною смерті імператора, брати отруїли його. І перед смертю Костянтин Великий заповів синам помститись за нього. На підтвердження цього є те, що внаслідок трагедії з усіх дядьків та кузенів синів Костянтина не залишилось нікого.

Троє “везунчиків” лише підтверджують це: Юліан Непоціан народився вже після подій, Юліана пощадили через зовсім юний вік, а наш сьогоднішній герой Констанцій Галл був важко хворий, вважали, що він все одно помре. Вижив. Та доля наздогнала його.

Чотирнадцять років почесного заслання, хоч і утримували як родича імператора, але по суті – в’язень. І заслання це було лише через небажання відкритої страти, на похоронах “під шумок” – шанс втрачено, а так – зайві пересуди.

Лише через проблеми з Магненцієм (про які ми говорили минулі рази) змусили імператора Констанція згадати про свого двоюрідного брата, призначити його цезарем. Досить неоднозначне рішення, як побачимо далі, але вже так обставини склались.

І правління імператора-цезаря Констанція Галла теж було неоднозначним. Він, на відміну від іншого призначеного, імператором Магненцієм брата Деценція, своїм цезарем, з покладеним завданням справився.

Але це не завадило долі (в особі імператора Констанція – “вигодоотримувача”?, месника за батька? – хоч все правління цезаря Галла було суцільним протистоянням з августом) наздогнати його.

Через хворобу повсталі солдати на похоронах Костянтина Великого не вбили Констанція Галла, та вже 354-того, після перемоги над суперником, імператор Констанцій наказав (привід і шукав, і “доброзичливці” допомогли) його стратити.

Чому? Тут обидві наші теорії справджуються: що про “вигодоотримувачів”, що про помсту за батька отруєного.

Хоч суперечностей в постаті Констанція Галла це не пояснює. У його випадку сумнівів у переписаній історії на догоду переможцям немає жодних. Його постать зацікавлені описували саме так, як було вигідно їм – для виправдання своїх вчинків.

По суті, навіть цього не приховували. І брат його Юліан (теж дуже цікавий історичний персонаж), і античні історики (деякі за сумісництвом і доноси на нього писали, активно допомагаючи суперникам в боротьбі “павуків у банці”) використовували вчинки Галла як димову завісу для своїх дій.

Про цю “переписану-перероблену” суперечність поговоримо. Цікаво ж – який він був насправді. Але наступного разу.

Бо тепер,  як завжди, традиційне завершення: хочу подякувати читачів моїх Блоги про монети та Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію та YouTube КаналМонетБлогера.

Далі буде!

Не перемикайтесь!

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я