додому Економіка Гривня втрачає основу своєї стабільності (думки експертів)

Гривня втрачає основу своєї стабільності (думки експертів)

89

2Друга хвиля рецесії в національній економіці призвела до більшого скорочення валютного запасу, яким забезпечується стабільний курс гривні, ніж перша (2008-2009 роки). Виходячи із майбутніх виплат за зовнішніми боргами та стану платіжного балансу офіційні резерви будуть продовжувати скорочуватись і далі, повідомляє Економіст.

Зокрема, резерви Національного банку України як основний показник можливості продовження підтримки стабільного курсу гривні, активно скорочуються вже 2 роки підряд. У 2011 році вони складали 35,1 млрд дол, тоді як у липні вони зменшились на $ 425 млн і досягли $ 22,7 млрд., скоротившись за два з половиною роки більше ніж на 12 млрд дол. Тільки за три місяці запас валютної міцності НБУ просів на $ 2,5 млрд – 10%.

Протягом місяця Мінфін виплатив в рахунок як погашення та обслуговування номінованого у валюті боргу $ 1 млрд. У $ 433 млн обійшлося погашення валютних ОВДП, в $ 173 млн – виплата відсотків по суверенних єврооблігаціях. Ще $ 403 млн витратили на погашення чергового траншу кредиту МВФ, пише Forbes.

При цьому за рахунок позик у валюті на внутрішньому ринку до бюджету змогли залучити лише $ 314 млн. Тобто чистий мінус в резервах міг скласти не $ 425 млн, а майже $ 700 млн.

Куди поділася різниця в $ 270 млн? Поліпшити ситуацію допомогла переоцінка золота і валют. На кінець червня в резервах НБУ перебувало 1250000 тройських унцій золота. З 30 червня по 31 липня вартість тройської унції додала 7%. Лише це, за умови збереження обсягу золота на тому ж рівні, могло додати до резервів $ 108 млн. Крім того, у липні зміцнився курс євро і ряду інших валют, що входять в резерви НБУ, по відношенню до долара, що також внесло свою лепту, говорить начальник відділу аналізу та досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро СОЛОГУБ.

До того ж, судячи за непрямими ознаками, у липні Нацбанк скуповував валюту на міжбанківському валютному ринку. «Даних щодо інтервенцій НБУ поки немає, і в останні місяці він не робить оголошень про вихід з інтервенціями на ринок, але в кінці липня курс валют на міжбанку почав знижуватися, і було видно, що частина банків зливають валюту. Не виключено, що НБУ скористався цим і купив валюту в резерви», – вважає Сологуб.

В принципі, технічно погашення Мінфіном траншу МВФ в обсязі $ 403 млн могло затриматися на пару днів, і відбутися вже не в липні, а в серпні, відзначає начальник аналітичного відділу Альфа-Банк Україна Олексій БЛІНОВ. Але платіж був проведений оперативно, в останні два дні липня.

Падіння резервів продовжиться і в серпні, вважають економісти. Протягом цього місяця Мінфіну і НБУ, за інформацією Forbes, потрібно виплатити в якості погашення та обслуговування боргу $ 1,3 млрд: $ 930 млн – у рамках виплат перед МВФ, $ 250 млн – з валютних ОВДП, і ще $ 110 млн платежів за відсотками. Виходити на зовнішній ринок Мінфін, за інформацією високопоставленого співрозмовника Forbes у відомстві, поки не планує, а можливості по залученню валюти через ОВДП на внутрішньому ринку – обмежені. «У липні Мінфін зміг рефінансувати свої виплати у валютних ОВДП лише на 70% – це дещо нижче, ніж зазвичай», – визнає співрозмовник.

Але навіть якщо рефінансувати внутрішні запозичення у валюті вдасться на 100%, потрібен ще $ 1 млрд, щоб компенсувати для резервів відтік коштів через погашення боргу перед МВФ. Блінов вважає, що вже протягом найближчих 10 днів резерви України будуть змушені схуднути ще на $ 0,9 млрд, які МВФ і НБУ повинні будуть повернути МВФ в ці дні (виплати призначені на 7 та 12 серпня).

Свою думку висловив “ПолітКому” і економічний експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віктор РИЖИХ: По-перше, ймовірність зростання вартості нових запозичень на зовнішніх ринках, у випадку здійснення емісії українських єврооблігацій, є досить високою. Індекс ринків від HSBC в липні 2013 р. знизився до нового посткризового мінімуму в 49,4 пункту на тлі зниження обсягів промислового виробництва та стагнації в секторі послуг. У червні індекс EMI склав 50,6 пункту. Зараз показник вперше з квітня 2009 р. опустився нижче 50 пунктів, що вказує на загальне скорочення виробництва на ринках, що розвиваються. Виробництво скоротилося в чотирьох найбільших економіках, що розвиваються, і це перше таке скорочення з березня 2009 р. Виробництво в Китаї знижується другий місяць поспіль, також знижуються показники в Індії і Бразилії, а в Росії зростання був найнижчим майже за три роки.

Ось наприклад, співкерівник відділу економічних досліджень в Азії HSBC Фредерік Нойманн прямо стверджує, що “ринки, що розвиваються все ще не відчувають зростання від стабілізації попиту в США, Європі і Японії. Виробники відзначають скорочення нових експортних замовлень в липні. Є ознаки того, що зростанню заважають внутрішні проблеми. Основний ризик для ринків полягає в циклічному спаді виробництва і стагнації в секторі послуг, що призведе до ослаблення ринку праці “.

Що ж до проблем України, то те, що курс валют на міжбанківській біржі знижується не є свідченням якихось прихованих дій НБУ. Якщо головний банк країни і скористався кон’юнктурою та скупив валюту для поповнення золото-валютних резервів, це зовсім не гарантує стабільності самої гривні. На фінансових ринках останнім часом відбуваються дивні процеси, пов’язані з дерижизмом процесів управління фінансовими потоками. Уряд намагається запровадити жорсткі фіскальні умови, щоб бачити в реальному часовому режимі проходження фінансових потоків. У першу чергу – це стосується валютних надходжень із-за кордону. На це спрямовані такі рішення як обов’язкова конвертація долара у гривні при виплаті переказів валюти. І не тільки це. Тому варто поки почекати як ці нововведення позначаться на фінансовому ринку загалом.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я