додому ПОЛІТИКА ЕКВАДОР: ПОВСТАННЯ БАНД

ЕКВАДОР: ПОВСТАННЯ БАНД

345

Ситуація в Еквадорі вийшла за межі боротьби з кримінальними угрупуваннями. Мова вже йде про масштабну дестабілізацію. 

БУНТ “LOS CHONEROS”

Нагадаємо, що 7 січня лідер картелю “Los Choneros” Хосе Адольфо Масіас Вільямар (кличка “Фіто”), який вже 12 років відбував 34-річний термін, втік із в’язниці в місті Гуаякіль, у день його запланованого переведення до в’язниці суворого режиму. З в’язниці в місті Ріобамба в провінції  Чимборасо також утік ватажок іншого угрупування “Лос-Лобос” Фабріціо Колон Піко. 

У ніч на 8 січня заворушення почалися в багатьох в’язницях по всьому Еквадору. Відомо про найменше шість інцидентів, зокрема із захоплення у заручники сотень співробітників. Ситуація у багатьох в’язницях не контролюється.

9 січня озброєні групи почали масово нападати на поліціянтів та службу безпеки, публікуються відео вбивств поліціянтів. Повідомляється про заручників у  кампусі університету Гуаякіль, де студенти забарикадувалися в аудиторіях. Вчора  озброєні люди силою проникли в студію TC Televisión у Гуаякілі, де вони взяли в заручники журналістів під час прямого випуску новин. 

Президент Даніель Нобоа оголосив надзвичайний стан, надавши владі повноваження призупинити права людей і дозволивши мобілізувати військових. Також глави Об’єднаного командування збройних сил Еквадору зробили заяву, що не збираються вести переговори з терористами. Парламент заявив про амністію військовим та поліціянтів за використання сили. Діє комендантська година, яка забороняє будь-які переміщення з 23:00 до 05:00.

Загалом ситуація в країні напружена. Міністерство праці Еквадору звернулося до бізнесу з рекомендацією перевести співробітників на віддалену роботу для забезпечення фізичної безпеки людей.

9.01 частина країни стояла у заторах, були перебої в роботі громадського транспорту, наприклад на все місто Гуаякіль працював лише один автобус 90-го маршруту. Водій, на ім’я Даніель Медіна розвозив людей безплатно, сьогодні він герой еквадорських пабліків. Багато терміналів закрито, а автобусні рейси між містами скасовано. У багатьох містах закриті магазини й підприємства, держустанови, аптеки. Магазини стрімко порожніють.Школи скасували заняття по всій країні на невизначений термін. Черги на деяких заправках, люди запасаються паливом. У деяких містах уже з’явилися мародери, які грабують склади та магазини.

Даніель Медіна

Сьогодні ситуація вирівнялася. Як пишуть інсайдери, вранці було кілька інцидентів – знову підірвали автомобіль та невеликий пішохідний міст. При цьому не повідомляється про загиблих чи постраждалих. Поліція та військові активно патрулюють та зачищають найнебезпечніші вулиці. Проводять огляди громадян, автомобілів тощо, відчувається більше впевненості у діях влади.

Але картелі так швидко не здадуться. Відчувається, що ця війна буде затяжною.

Бандити все ще тримають у заручниках на територіях різних тюрем сумарно 139 осіб.

Члени банд вимагають від уряду: скасувати дію надзвичайного стану, не втручатися в роботу в’язниць (де є змова адміністрацій та в’язнів), не переслідувати лідерів картелів та втікачів, повернутися до політики толерування вуличних банд, яку проводив уряд експрезидента Рафаеля Кореа та особистої зустрічі з президентом Нобоа. 

ЩО ТАКЕ БАНДИ ЕКВАДОРУ?

Еквадорські наркокартелі та вуличні банди – це паралельна влада в країні, яка контролює левову частку економіки та фінансових потоків: від вуличної їжі, перевезень до зброї та наркотиків. Вони тісно пов’язані з транснаціональними мережами та потужними наркокартелями в Колумбії та Мексиці. А ще  – це субкультура, яка проникає в коріння еквадорського суспільства, де є свої “поняття”, “кодекси честі”, уніформи, власна музика та артстріт. Це субкультура альтернативної соціальної справедливості. 

У свій час експрезидент Еквадору Рафаель Кореа (2007-2017 рр.), зіткнувшись у своїй першій виборчій кампанії з вуличною злочинністю та наркокартелями, вирішив домовитися з ними. В контексті “громадянської революції”, яку проводив його лівий уряд, була оголошена інтеграція вуличних банд у мирне життя. У 2007 році влада визнала кримінальні вуличні банди “культурними асоціаціями”, які володіють “визнаними цінностями”. Вони мали офіційно зареєструватися що, своєю чергою, дало їм змогу претендувати на гранти й соціальні програми.  

Як би це не виглядало нам, в Україні, але частина еквадорських вуличних банд пішли на таку угоду. Вони почали діяти більше як соціальні рухи для розв’язання проблем певних груп суспільства чи локальних комун, взаємодіяти з іншими спільнотами, з якими раніше вчиняли розборки на вулиці. 

Найпомітнішим стало інтегрування такого  угрупування як “Latin Kings”. Їх представники навіть, спільно з мінкультом Еквадору влаштували один із найбільших концертів хіп-хопу в історії. Міністр культури організував поїзд, який вирушав у найбідніші громади Еквадору, щоб робити вуличні графіті та малювати. Був грант на професійну підготовку і грант для створення громадського центру. Католицький університет Кіто заплатив за навчання 15 дівчат з “Latin Kings” на медсестер. Вони ніколи не змогли б зробити це до легалізації. 

Дослідник вуличної злочинності з Міського університету Нью-Йорка Девід Браттон навіть стверджує, що “легалізація” банд призвела до зниження вбивств та інших тяжких злочинів в Еквадорі… 

Проте, більшість його колег та місцевих жителів Еквадору, з якими мені довелося поспілкуватися під час кількох подорожей країною, стверджували, що “зниження кількості тяжких злочинів” – це “фіктивна статистика” від корумпованої поліції. 

Кількість вбивств в Еквадорі у 2018-2022 роках збільшилась вчетверо. 2022 року в 17-мільйонній країні вбили 7800 людей. Того ж року поліція конфіскувала рекордну кількість наркотиків – 220 тонн. Окремою проблемою є криваві сутички у в’язницях: з лютого 2021 року в них загинули понад 460 ув’язнених.

Що ж стосується “Latin Kings”, то вони грали роль партійних тітушок політсили Кореа та займалися “обробкою” міського “дна” під час виборів та організації масових акцій. 

Як пише Financial Times, політика “легалізації” банд часів Кореа привела до того, що картелі та вуличні кримінальні спільноти настільки посилилися, що держава вимушена була самоусунутися з багатьох сфер. В містах, таких як Гуаякіль, вся влада знаходилася у мафіозних баронів, а мерія чи регіональна влада були їх маріонетками. 

На 2020 рік Еквадор перетворився на центр перетину шляхів наркотрафіку та інтересів міжнародних картелів. Сюди прийшли два найбільші кримінальні організації Мексики – картель Сіналоа та картель нового покоління Халіско (відомий як CJNG). Обидві ці організації ворогують між собою. Також у 2020-х рр. окремим явищем стала поява тут «осередків» криміналітету із Західних Балкан (аланців, босняків), які намагаються налагодити постачання наркотиків у Європу. Ті ж “Los Choneros” Фіто були на «аутсорсі» картелю Сіналоа.

Найбільшими проявами загострення боротьби стали криваві сутички в еквадорських вʼязницях, де представники конкурентних банд намагалися зводити рахунки один з одним.  Особливістю цього процесу є те, що він відбувається своєрідними хвилями. 

Частина лідерів кримінальних спільнот керують своїм бізнесом із в’язниць, де досить комфортно відсиджували свої так звані “строки”. Наприклад, вже відомого нам лідера картелю “Los Choneros” “Фіто” було засуджено ще 2011-го до 34 років позбавлення волі за торгівлю наркотиками та вбивства. Але вже перебуваючи в ув’язненні він не лише здобув юридичну освіту, але й знявся у відеокліпі на його честь «Ель Коррідо дель Леон» на пісню, заспівану його дочкою. Коли ж йому якогось дня 2013 року набридла камера, він просто вшився з в’язниці через парадний вхід тюрми суворого режиму «Ла Рока» в Гуаякілі й десь тусив три місяці, поки не дозволив себе знову затримати.

Також, “Фіто” звинувачують у причетності до організації вбивства кандидата в президенти Еквадору Фернандо Вільявісенсіо. Того вбили в серпні 2023 року в розпал виборчої кампанії. Вільявісенсіо побудував свою політичну карʼєру як журналіст-розслідувач. Останнім його великим дослідженням була робота, присвячена звʼязкам експрезидента Еквадору Рафаеля Корреа з іншими лівими політиками та партіями в Латинській Америці, а також їхніми звʼязками із наркотрафіком.

Фернандо Вільявісенсіо

Картелі давно практикують політичні вбивства і це стало вже справжньою проблемою. В липні минулого року внаслідок нападу загинув мер еквадорського міста Манта Агустін Інтріаго. В лютому 2023 р. вбили кандидата в мери міста Пуерто-Лопес Омара Менендеса. В багатьох випадків за цим стояли банди.

АНТИКРИМІНАЛЬНА ПОЛІТИКА

Спроби навести лад з картелями та вуличними бандами почалися з часів президента Леніна Морено. Нагадаю, що він сам за молоду став інвалідом (колясковик) через перестрілку на вулиці.

Потім тиск продовжився при правоцентристі Гільєрмо Лассо. На вулиці відправлено приблизно 10 тис. представників правоохоронних органів для патрулювання. Іншим важливим кроком стало надання дозволу на носіння зброї цивільному населенню. Власне чергове посилення вуличного насилля та тюремні бунти прискорили відставку його самого та дочасні президентські вибори.

Новий президент Еквадору Даніель Нобоа (я про нього вже писав) в грудні 2023 року ініціював всенародне обговорення ініціатив щодо посилення боротьби з організованою злочинністю, впровадження жорстких обмежень (на зразок сальвадорських) та реформу системи в’язниць. Також він розгорнув переслідування банд та лідерів оргзлочинності в кількох портових регіонах (план “Фенікс”). Перед новим роком навіть йому вдалося домогтися того, що картель “Лос-Лобос” запросив мирних переговорів з владою. 

Після втечі “Фіто” і ватажка “Лос-Лобос” Колона Піко, а також початком бунтів, Нобоа оголосив про “внутрішній збройний конфлікт” і заявив, що вести переговорів з терористами не буде. Він підписав указ №111, згідно з яким визнав стан бойових дій з “терористичними організаціями та озброєними недержавними суб’єктами”, до яких відніс наступні банди та картелі: Águilas, ÁguilasKiller, Ak47, Caballeros Oscuros, ChoneKiller, Choneros, Covicheros, Cuartel de las Feas, Cubanos, Fatales, Gánster, Kater Piler, Lagartos, Latin Kings, Lobos, Los p.27, Los Tiburones, Mafia 18, Mafia Trébol, Patrones, R7, Tiguerones. Їх наказано знищувати та переслідувати. 

Мої друзі з Еквадору пишуть, що Нобоа має значну підтримку серед цивільних та частини некорумпованих силовиків. Але через те, що місцеві адміністрації та поліція наскрізь просочена людьми картелів, існує загроза, що рішення президента будуть саботуватися. Ліві критики Нобоа кажуть, що зрештою президент домовиться з гангстерами і ескалація почне спадати. І допоможуть йому в цьому сімейні контакти його родини (Нобоа є насправді олігархічною династією бананоторговців) в середовищі мафії. 

Якщо ж хвилю насильства не вдасться подолати досить швидко Нобоа очікує політична криза. Нагадаю, що в нього всього менш як два роки до чергових президентських виборів (вони у 2025 році). Нобоа став главою Еквадору після дочасних виборів і “добуває” президентський строк Гільєрмо Лассо.

автор – Віталій КУЛИК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я