додому Культура Долар Давнього Риму

Долар Давнього Риму

338

Олександр НИКИФОРЧАК

Долар існував ще в античні часи, в епоху Давнього Риму. Звісно не наш “вічнозелений”, а щось подібне. Дивне твердження? Спробуємо розібратись.

Для початку номінали давньоримських монет:

ауреус = 25 денаріїв
денарій = 4 сестерції
сестерцій = 2 дупондії
дупондій = 2 аси
семіс = 2 квадранти

Не дуже схоже на нашу систему? А мені подобається…

Якщо “понишпорити” всесвітньою мережею, можна дізнатись, що середній денний заробіток середньостатистичного давньоримського робітника становив денарій. Наша українська “мінімалка” складає близько 4 доларів у день (любителів рахувати запрошую). Чверть тогочасного денарію і становитиме еквівалент долара теперішнього, це СЕСТЕРЦІЙ.

Всі ці мої міркування та висновки здаються притягнутими за вуха. Додам тоді ще… Обід з напоєм в ті часи коштував сестерцій. Зараз типовий міський “перекус” з хот-дога та кока-коли теж вартує біля долара.

Непереконливо? Підтасування фактів?

Добре, продовжимо.

Сестерцій (від латинських слів semis + tertius; «половина від третього, два та половина») – був еквівалентом двох з половиною фунтів міді. Позначається літерою «LLS» або «IIS», «Libra-Libra-Semis», – тобто «Фунт-Фунт-Половина». При написанні  з усіченою нижньою поперечною рискою дві літери «L» накладалися на літеру «S» і виходив ніби знак долара.

Сестерції

Переконав? Звісно ні. Цими своїми жартівливими роздумами я хотів зацікавити моїм улюбленим давньоримським номіналом. Сестерцієм. Бронзові монети для мене особисто найбільше передають дух тієї епохи, відлуння Давнього Риму крізь пітьму віків!

Фунт, як міра ваги, дійшла до сучасності. Англійський фунт приблизно відповідає давньоримському. Навіть позначення залишилось незмінним – Lb. Як і унція (27,3 грама), вага сестерція після реформи імператора Августа, приблизно еквівалентна сучасній. Та діаметр 27-35 міліметрів. Хоча спочатку, в часи Республіки, це була срібна монета в 1 грам. Карбували сестерції біля 200 років, поступово зменшуючись у вазі через інфляцію (так, була вона і тоді), все ж були популярним і вживаним номіналом, доки не зникли після реформи Діоклетіана.

Імператори Давнього Риму величезну увагу приділяли пропаганді. Сестерції з їх різноманітними варіантами зображень на реверсі були вагомим інструментом цього. Карбували зображення богів, ніби спонукаючи молитись їм за імператора, картинки побуту та свят, досягнень та перемог. Інколи це були справжні шедеври! А портрети володарів – то швидше скульптури в металі, такі вони були реалістичні!

В карбуванні монет обов’язки влади розмежовувались. Срібло було у віданні імператора. Карбування бронзових монет – у сенату. Тому на реверсі сестерціїв завжди були літери “S C”, Senatus Consulto – за наказом сенату.

Важко описати – мабуть, швидше неможливо – все розмаїття реверсів, пропоную помилуватись хоч кількома монетами.

Минулого разу ми згадували імператора Антоніна Пія. Його благочестя стало його другим ім’ям. Але цим його чесноти не обмежувались, це був дійсно “архітектор успіху” Римської імперії. Ще одну рису згадують історики, а монета її пропагує.

Сестерцій Антоніна Пія

Риса ця цінувалась і в давнину, важлива і зараз – справедливість. На реверсі її уособлення, богиня справедливості Еквітас із неодмінними атрибутами – вагою та рогом достатку, відміряє і справедливо наділяє благами – така її “робота”!

Коли ми володіємо цим багатством – ми його не цінуємо. А от коли втратимо – то всі скарби світу нам не милі. Що це за багатство? Здоров’я звісно. Турбувались в Давньому Римі про це. Часто карбували монети з зображенням Салюс – богині, яка опікувалась здоров’ям.

Сестерцій Марка Аврелія

 

На реверсі сестерція Марка Аврелія Салюс годує змію – знайома нам емблема медицини.

Марс – давньоримський бог війни. Мабуть, це загальновідомо. Але! Спочатку та в значній мірі впродовж своєї “кар’єри” Марс був богом сільського господарства, захищав посіви від засухи та буревіїв, худобу від мору. Засновники Риму Ромул та Рем вважались його синами – тому він і взяв “зобов’язання” допомагати народу міста. Брав особисто участь в битвах за розширення “господарства” римлян, так і став богом війни, але війни справедливої. Після її закінчення був покровителем підкорених народів. Непоганий був чоловік… Тобто бог. Його ми і бачимо на сестерції Александра Севера.

Сестерцій Александра Севера

Марса зображено з трофеями та крокуючим. Тут натяк на його титул “розширювач імперії”, що дали йому давні римляни.

Отакі вони, сестерції. Привіт з минулого, але часто урок для майбутнього.

Кожна монета – то ціла поема в металі. І кожна може розповісти цікаву історію. Нема нецікавих монет – є байдужі ми…

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я