додому Культура Аси Давнього Риму

Аси Давнього Риму

318

Олександр НИКИФОРЧАК

Капітан Врунгель казав: ”Як ви назвете яхту – так вона і попливе.” Слушно. І вірно стосовно нашого наступного героя – Аса. Як сестерцій можна назвати доларом античного світу, то Ас – справжній квотер. Квотер – жаргонна назва четвертака, четвертини долара, наразі монетні двори карбують красиві ювілейні квотери, присвячені штатам та визначним місцям Сполучених Штатів, невеличкий відступ, хоч це і не стосується теми нашої розповіді. Аси теж карбувались з різноманітними варіантами реверсів, часто це не монети, а витвори мистецтва.

Продовжимо.

Ас, як і сестерцій, виник ще за часів ранньої республіки, також його вартість була прив’язана до ваги. Важив він  1 римський фунт (лібра)- 327.45 грама. Але з часом “худшав” і в 190-тих роках (аси з фото №1 та №2) 23,5 грам та 19,5 грам відповідно.

Республіканський ас Давнього Риму, початок II століття до нашої ери (1)

Потрібно додати, що монети з міді в той час не карбувались, а виливались, метод лиття розплаву металу у форму, на фото можна побачити свідчення цього.

Республіканський ас Давнього Риму, початок II століття до нашої ери (2)

Зображення традиційні: на аверсі дволикий бог Янус, бог дверей, початку та кінця, дав назву місяцю “січень” – “январь”, одне його обличчя дивилось в минуле, інше – в майбутнє. Дуже символічний бог… А над головами зазначався номінал у вигляді “І” – один ас. Реверс ніс зображення носової частини корабля та напис “ROMA”.

При імператорі Октавіані Августі була проведена грошова реформа й ас отримав свою остаточну вагу, 1/36 початкової. Гаманець таки стало легше носити. Як і всі бронзові монети, карбування якими завідував сенат, мав зазначення “SC” – за дозволом сенату. По колу йшла легенда з іменем монетарія – чиновника, що керував карбуванням. Простий і незамисловатий дизайн, монета Октавіана Августа на фото.

Ас Октавіана Августа, близько 27 р. н.е.

При імператорі Клавдії з’являється Ас з зображенням Мінерви на реверсі. Тут варто зробити невеличкий “ліричний” відступ. Мінерву в римській міфології ототожнювали з Афіною Палладою з грецької. Інколи Палладою вважали молочну сестру Афіни, доньку Тритона, онуку титана Океана, яку Афіна ненароком вбила в дитинстві. І паладій – то не хімічний елемент, вірніше первісне його значення не таке. Палладієм звалося дерев’яне зображення Афіни у військовому вбранні, що мало чудодійні властивості. Місто, що його мало, вважалось добре захищеним. По легенді палладій з міста Трої впав з неба. Після загибелі Трої Еней переніс його в місце, де пізніше постав Рим. І далі він став зберігатись в храмі Вести. А для підбору хранительок-весталок Еней провів, мабуть, перший в світі кастинг, для служіння в храмі обрано було 12 красивих дівчат. А головна вимога – цнотливих. Існує версія, що на реверсі аса Клавдія з фото зображено саме палладій, а не Мінерву, хоч по суті це одне і те ж – тобто зображення богині.

Ас Клавдія, 50-ті роки н.е.

Дизайн монети сподобався. При імператорі Титі він випускався поміж інших варіантів реверсів без змін, лише з легендою з уточненням про карбування в пам’ять Клавдія і з його ж портретом.  А вже Доміціан карбував подібний ас з Мінервою з власним портретом та титулами в легенді.

Ас Доміціана

В Давньому Римі були свої наслідні принци. В “Архітекторах успіху” розповідалось трохи про принципи наслідування влади в той час. У Марка Аврелія, коли він був у ранзі цезаря – наступника трону, а августом, тобто верховним правителем, був Антонін Пій, є красивий ас з Мінервою, він на фото.

Ас Марка Аврелія, 148-149 рр. н.е.

Як було згадано на початку допису, варіантів реверсів асів було дуже багато. Були і дійсно дуже красиві та неординарні. Але, думаю, їм краще присвятити окрему розповідь. В цьому ж дописі я хотів познайомити з номіналом аса, цим давньоримським квотером, Мінервою, дуже цікавою богинею римського пантеону, зацікавити цими чудовими свідками історії, що змогли перемогти непереможне – час і дійти до нас.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я