додому ПОЛІТИКА ВІЙНА В УКРАЇНІ. РОЗСТАНОВКА СИЛ ЗА ВІЙСЬКОВОЮ ТЕХНІКОЮ 

ВІЙНА В УКРАЇНІ. РОЗСТАНОВКА СИЛ ЗА ВІЙСЬКОВОЮ ТЕХНІКОЮ 

301

В продовження попереднього посту вирішив розписати питання кількості військової техніки виходячи з наявної публічної інформації

ТАНКИ

Росія 

На 24.02.2022 рф на озброєнні мала близько 2700 танків. Росія планувала залучити тільки половину своїх танків для війни в Україні. Але втрати серед танкових дивізій були найбільшими (це логічно, бо танки йдуть в першому ешелоні і вони першочергова ціль для наших ПТРК). 

За 3 місяці рф втратила близько 1300 танків. Це колосальна кількість. Наприклад загальна чисельність танків Британії, Франції і Німеччини складає 900 од. 

Частково проблему з танками рф намагається вирішити за рахунок законсервованої техніки, але очевидно, що ця техніка потребує глибокого ремонту і велику кількість росія не залучить. Весь світ облетіли фотографії зі складів зберігання танків в росії, де вони більше нагадують металобрухт ніж грізну зброю.  

На даний момент на фронті воює скоріше за все близько 1000 танків рф, адже принаймні кілька сотень має знаходитись за місцями дислокації частин та ремонтних базах. 

Україна

На 24.02.2022 – 858 танків.

За даними Oryx Україна втратила щонайменше 169 (наявні фотопідтвердження). Скоріше за все реальні втрати близько 200-250 одиниць.

При цьому сили ЗСУ спроміглися захопити щонайменше 240 російських танків (наявні фото підтвердження Oryx). 

Іще близько 250 танків Україна отримала від союзників. 

Таким чином на даний момент ЗСУ має більше танків, ніж на початок війни (близько 1050).

Деякі західні аналітики вважають, що за кількістю танків ЗСУ мають навіть перевагу на фронті, але скоріше за все зараз кількість цієї техніки приблизно однакова. При цьому ефективність українських танків значно вища, що підтвердили бойові дії 1-ї окремої танкової бригади ЗСУ проти значно більшої кількості техніки 1-ї танкової армії рф під Черніговом. 

Резюмуючи можна стверджувати, що Україна має перевагу в танкових формуваннях за співвідношенням кількість/ефективність. Танки є основою наступальних операцій, але для наступальних дій потрібна іще і броньована техніка.

БРОНЕТЕХНІКА

Росія

На 24.02.2022 – близько 13 тис. одиниць БТ. Але яка частина цієї техніка справна сказати важко.  Думаю можна відкинути більшу частину БМП-1, МТ-ЛБ і БТР-60 та 70. В сухому залишку це все одно 8-10 тис. одиниць техніки, які були на ходу. 

Втрати ворога склали близько 3100 одиниць. Таким чином росія все ще може використовувати 4-5 тис. одиниць бронетехніки на фронті. Що дозволяє їм продовжувати атакувати по більшості напрямків.

Україна

На 24.02.2022 – 2353 од. Втрати за 3 місяці близько 400-500 одиниць (Oryx нарахувало по фото 367 од.).

При цьому ЗСУ захопили щонайменше 466 одиниць БТ ворога. Іще понад 200 отримала від союзників.

Таким чином росія все ще має принаймні двократну перевагу у кількісті бронетехніки. І це проблема, адже для контрнаступу нам треба мати більше бронетехніки, або хоча б скільки ж. 

Зараз ми частково виходимо тактикою мобільності і волонтерськими пікапам. Принаймні на харківському напрямку. Але це не від хорошого життя. Гарне БМП або БТР значно ефективніше цивільного пікапа, який не дає ніякого захисту, крім швидкості. Тому нам треба багато сучасних БМП і Hamvee. І без них контрнаступ на відкритій місцевості виглядає дуже проблематично. 

Скоріше за все США нам дасть до пів тисячі М113 і якусь кількість Hamvee. Щось трохи дає Британія і Австралія виходячи з своїх можливостей (Британія не має великої кількості БТ). А от ЄС якось не дуже поспішає. Німеччина і Франція грають в довгу і негарну політичну гру «дам-не дам». При чому навіть купити німецькі БМП Україна здається поки що так і не змогла (весь час не вистачає якихось дозволів і погоджень). 

АРТИЛЕРІЯ (гармати, гаубиці, САУ)

Росія

На 24.02.2022 – близько 3200 одиниць. Але знову ж таки частина цієї техніка точно несправна.  

Втрати рф складають 596 одиниць артилерійських систем. Артилерія значно далі від передової, тому і втрати значно менші, порівняно з танками і БТ. 

Росія все ще може використовувати 1,5-2 тис. одиниць артсистем на фронті. І це все ще значно більше, ніж має Україна, хоча порівнювати якість роботи артилерії рф і ЗСУ очевидно не можна. 

Але велика кількість артилерії і фактично безмежна кількість боєприпасів до них дозволяє рашистам без зупину обстрілювати великі площі території і знищувати цілі міста. 

Україна

На 24.02.2022 – 1122 од. Втрати за 3 місяці близько 100 одиниць (Oryx нарахувало зафіксованих 60 од.).

При цьому ЗСУ захопили щонайменше 80 одиниць і ще понад 100 отримали від союзників. І тут гаубиці М777 дають нам суттєве посилення, адже вони йдуть з великою кількістю боєприпасів. До радянської артилерії боєприпаси знайти складно у великій кількості. 

Зважаючи на якість використання думаю росія не має переваги по ефективності артилерійських систем попри значно більшу чисельність. Але проблема в тому, що ЗСУ ймовірно змушені економити дефіцитні боєприпаси до радянської артилерії. 

Західні гаубиці натівським калібром 155мм можуть вирішити цю проблему, але бажано щоб їх нам теж давали не десятками, а сотнями. Ну і добре було б все ж таки отримати німецькі і французькі САУ, які нам теж не поспішають давати. Принаймні на скільки відомо. 

РСЗВ

Росія

На 24.02.2022 росія мала близько 1340 одиниць реактивних систем залпового вогню. І близько 2000 старих «Градів» на зберіганні, частину з яких рф нібито вже розконсервувала. 

Втрати РСЗВ з боку рф складають 200 одиниць. При цьому росія не має проблем із кількістю боєкомплектів до РСЗВ маючи велетенські радянські запаси.  

Україна

Перевага по РСЗВ у рф є найбільш значною, адже на початок війни ми мали лише 330 одиниць РСЗВ і обмежений запас боєкомплектів, які дуже складно знайти в інших країн (по «Смерчам» і «Ураганам»).

Трохи РСЗВ нам дала Польща і Чехія (20+ одиниць). Але істотно виправити ситуацію можуть тільки американські HIMARS і MLRS 270. Проте США уже заявило, що можливо не дасть нам ці системи, побоюючись «збільшення ескалації». 

Скоріше за все отримати сучасні РСЗВ буде найскладніше. По-перше їх не так багато і в союзників. По-друге їх складніше опанувати, ніж гаубиці. Можливо США дасть нам більше гаубиць, але відмовиться поставляти РСЗВ. Але це проблема, бо РСЗВ мають значно більшу мобільність, дальність і дозволятимуть вражати ворога навіть в тилу. 

Поки що для цих цілей ЗСУ, скоріше за все, буде використовувати британські ракети Brimstone і залишки боєприпасів до «Смерчів». Але невідомо скільки у нас їх є і скільки ще Brimstone може поставити Британія.

Можливо від того отримаємо ми сучасні РСЗВ чи ні залежатиме дуже багато. І в плані швидкості просування і в плані бойового духу ворога. Наявність у ЗСУ значної кількості MLRS 270 може змусити рашитів боятись підняти голову навіть на відстані 30-60 км від лінії фронту. Тобто майже по всій території України. Але поки що політика і торги з агресором грають не на нашу користь. 

ІНШІ ОЗБРОЄННЯ

Я не став аналізувати ситуацію з авіацією, ППО і ракетами, адже про ці види озброєння відомо дуже мало по реальній кількості і поки що вони не мали вирішального впливу на війну. Так, армія рф все ще якось використовує свою бойову авіацію, але співвідношення успіхів і втрат здається не на їх користь. ППО фактично нівелює успіхи літаків і вертольотів на фронті. Принаймні з ППО ближньої дії в України нібито проблем немає. 

Резюмуючи можна сказати, що зараз дуже багато залежить від рішучості союзників  і готовності дати нам велику кількість бронетехніки, артилерії і РСЗВ.

Автор: 8олодимир ДАЦЕНКО

Джерело: Facebook

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я