додому ПОЛІТИКА ТРИ РОКИ ПРЕЗИДЕНТСТВА ПОРОШЕНКА: ПІДСУМКИ

ТРИ РОКИ ПРЕЗИДЕНТСТВА ПОРОШЕНКА: ПІДСУМКИ

489

 

Володимир МУЛЯРЧУК, для ПолітКом

Передвиборча компанія 2014 року тривала за дуже драматичних обставин, коли на Донбасі була активна фаза воєнних дій, а президента  країна не мала. Цим вправно скористалися політтехнологи Порошенка, які запропонували гасло «Обираємо Президента у першому турі!». Одним із головних гасел його передвиборчої програми було «Жити по-новому!». Також, він обіцяв, що українці будуть «жити безбідно», «жити чесно», «жити безпечно» та «жити вільно». Сьогодні маємо нагоду проаналізувати, як президентові вдалося виконати свої головні передвиборчі обіцянки за три роки перебування на посаді.  Також маємо привід спрогнозувати, якими будуть два наступні роки його президентства.

«Ми не маємо права далі жити так, як раніше. Жити по-новому – це значить не красти, чесно сплачувати податки, припинити давати і брати хабарі. Політикам треба почати з себе. Необхідно перестати брехати своєму народу» – саме так було написано у передвиборчій програмі Петра Олексійовича. Під час своєї передвиборчої компанії Порошенко переконував українців, що він не олігарх та обіцяв продати свій бізнес, крім «5 каналу», але, коли став Президентом так і не зробив цього. Лише передав свою частку у фабриці «Рошен» у «сліпий траст». До того ж, у минулому році гарант став фігурантом офшорного скандалу «Panama Papers».

Нинішній українській владі традиційно ставлять у провину, скажімо так,  не дуже ефективну боротьбу з корупцією. Попри те, що за останні три роки було створено НАБУ, НАЗК, САП та запроваджено електронні декларації для чиновників, у минулорічному рейтингу сприйняття корупції Україна піднялася тільки на дві сходинки. Проблема вибіркового правосуддя та корумпованих судів залишаються актуальними для нашої країни. За даними компанії «The Economist» у  2016 р. Україна опинилася на 5 місці в рейтингу «кумівського капіталізму». Дохід великого бізнесу завдяки політичним зв’язкам обходиться нашій країні в 6,7% від ВВП.

Соціальна справедливість

У своїй передвиборчій програмі Порошенко обіцяв, що українці будуть «жити безбідно». Ще рік тому назад було втричі збільшено зарплати для військовослужбовців та поліцейських. У кінці минулого року урядом Гройсмана було вдвічі піднято мінімальну зарплату – до 3 200 гривень на місяць. Зокрема, зарплати вчителів зросли на 50%, а лікарів – на 20%.  Крім того, зараз уряд готується до проведення пенсійної реформи, яка передбачає збільшення пенсій вже цієї осені. Однак, попри це більшість українців все одно не задоволені своїм соціальним становищем.

Серед проблем, які найбільше турбують простих громадян є: розмір мінімальної пенсії, рівень інфляції, курс валюти тощо. За даними різних опитувань, станом на початок 2017 року близько 48% були готові брати участь у мирних соціальних акціях протесту. Хоча влада й намагається переконати громадян, що однією із причин цієї складної ситуації є війна, втрата Криму та частини Донбасу,  більшість населення не сприймає такі аргументи і цю проблему люблять використовувати опозиційні політики для спекуляцій та підняття власного рейтингу. Обіцянку, що українці будуть «жити безбідно» Порошенко виконав лише частково.

Обороноздатність

Одним із пунктів передвиборчої програми Порошенка було «жити вільно». У програмі Петра Олексійовича було написано: «Українці довели, що готові дати відсіч будь-яким спробам поневолення – зсередини чи ззовні. Жити по новому – це брати відповідальність на себе та сподіватися на власні сили. Світ нам допоможе, але тільки в тому разі, якщо свою долю ми візьмемо у власні руки». Справді, під впливом війни українська влада була змушена реформувати збройні сили, збільшувати їхню чисельність та оборонний бюджет.

За планами влади до 2020 року українська армія має перейти на стандарти НАТО і стати повністю контрактною, набравши близько 250 тис. осіб. У 2015 році Президентом Порошенком було підписано нову редакцію Воєнної доктрини України,  згідно з якою скасовується позаблоковість та проголошується курс на євроатлантичну інтеграцію країни, а Росію визнається головним противником.

Крім того, Україна більше року є незалежною від російського газу, що теж є одним із успіхів нинішньої влади. Однак, у першу чергу жити вільно стало можливо завдяки зусиллям українського народу.

Безпека

Під час президентської компанії Порошенко обіцяв, що українці будуть «жити безпечно». Цей пункт програми поки теж вдалося виконати частково. Завдяки реформаторам з Грузії було проведено поліцейську реформу і тепер українські міста цілодобово потролює нова поліція. Втім, рівень злочинності в Україні залишається високим. Зокрема, згідно з даними генерального прокурора Ю. Луценка, станом на вересень минулого року було зареєстровано кримінальних правопорушень на 25% більше, ніж у 2015 році та звинуватив поліцію у не достатньо ефективній роботі. Однією із причин росту рівня злочинності Юрій Віталійович називає війну на Сході України.

Як ми бачимо, із виконанням ключових пунктів своєї передвиборчої програми Петро Олексійович впорався поки на половину.

 

Деценралізація

Серед інших обіцянок Порошенка під час виборів була децентралізація, яка передбачає передачу більше повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевим громадам. У виконанні цієї обіцянки Президент дійсно має успіхи. Зазначимо, що уряд та парламент теж сприяють проведенню цієї реформи. У лютому 2015 року Верховною Радою було ухвалено закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

До реформи в Україні існувало 11 520 територіальних громад, а після завершення об’єднавчого процесу планується створити приблизно 1 500 громад. В кінці минулого року, говорячи про успіхи децентралізації Петро Олексійович заявив, що 1744 менших громад вже об’єдналися в 367 більш фінансово спроможних громад, що відкрило нові можливості для понад 3 мільйонів громадян, які там живуть. У кінці 2016 року за інформацією уряду порівняно з минулим роком місцеві бюджети зросли на 44 мільярди гривень.  У бюджеті на 2017 рік фінансова децентралізація є одним із головних пріоритетів.

Правосуддя

Під час президентства Порошенка почалась судова реформа. «Закон про внесення змін до Конституції (щодо правосуддя» у червні 2016 року був підтриманий парламентом. Судовою реформою передбачається реорганізація Вищої Ради юстиції на Вищу Раду Правосуддя до 2016 року. Вища Рада Правосуддя складатиметься з 21 члена, 10 з котрих вибиратиме з’їзд суддів, по два назначатиме Президент, Верховна Рада, з’їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів та представників вищих юридичних навчальних закладів. Крім того, реформа передбачає скасування недоторканості суддів. Наскільки ефективною виявиться ця реформа, покаже час.

Також, українській владі вдалося виконати усі необхідні процедури для отримання безвізового режиму і вже у наступному місяці українські громадяни зможуть без віз подорожувати до країн Євросоюзу.

Прогноз

В ексклюзивному коментарі директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик підкреслив, що у наступні два роки Порошенко готуватиметься до виборів. Для цього Президентові важливо добитися підтримки різних груп інтересів. Звісно, Петро Олексійович зацікавлений, щоб уряд Гройсмана забезпечив зростання зарплат та пенсій, стабільність банківської системи та національної валюти. Водночас, згідно з його інформацією Порошенкові дуже не подобається, що прем’єр-міністр останнім часом починає вести власну політичну гру. Однак, дострокові парламентські вибори будуть можливими за умови, якщо президентська партія матиме шанси на перемогу.

Також Віталій Кулик підтвердив інформацію деяких авторитетних ЗМІ, що весною на Банковій розглядалося декілька проектів конституційних змін, які передбачають передачу частини повноважень Президента уряду та парламенту, а також скорочення кількості депутатів до 300 чоловік. Частина соратників Президента вважають, що відповідні зміни допоможуть йому перемогти на виборах 2019 року. На можливість таких змін у квітні натякав один із головних політтехнологів Президента, колишній голова БПП Ігор Гринів, який вважає, що суспільству треба запропонувати щось нове. Проте, під час своєї прес-конференції Петро Олексійович не підтвердив дану інформацію.

Підбиваючи підсумки маємо сказати, що хоча в окремих випадках нинішня влада продовжує грати за старими правилами, неправильно казати, що в країні не відбулося позитивних змін. Зараз головне, що в Україні є активне громадянське суспільство та західні партнери, які в окремих випадках можуть тиснути на владу для проведення певних реформ, а інколи підтримувати її.

Очевидно, що Порошенко добуде на своїй посаді до кінця каденції, адже йому вдалося створити такий розклад сил на свою користь, що його не вдасться позбавити влади, а от чи переобирати Петра Олексійовича на другий термін вирішить вже український виборець на президентських виборах 2019 року.

Володимир МУЛЯРЧУК 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я