додому Блоги СПИСОК УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКИХ ВІЙН: НАГАДУВАННЯ З МИНУЛОГО

СПИСОК УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКИХ ВІЙН: НАГАДУВАННЯ З МИНУЛОГО

28

Ця війна триває з 22 лютого 2014 року після перемоги «Революції гідності», офіційно – з 24 лютого 2022 року, коли президент держави-агресора Володимир Путін обявив про введення військ Росії в Україну. Війна триває більше року, і невідомо як довго вона триватиме ще. У цій статті ми розберемо, як українці – давні русичі та козаки воювали з росіянами в минулому. 

Війна Київської Русі проти Ростово-Суздальського князівства

Першою зафіксованою війною наших предків заведено вважати війну Київської Русі проти Ростово-Суздальського князівства у 1169 році, коли ростово-суздальське військо під керівництвом Андрія Боголюбського зруйнувало Київ. 

В результаті через чотири роки Мстислав Хоробрий розгромив військо Боголюбського під Вишгородом й ліквідував Ростово-Суздальське князівство. 

Війна суздільців проти Києва у ХІІІ столітті

Згодом з приходом монголів у 1240 роках, суздальці – прямі предки росіян, виступили на боці хана Батия та брали активну участь у розоренні та знищенні Києва. Так під протекторатом монголів почала свою історію Московія. 

Після розпаду Київської усі наші предки стали культурним та військовим кістяком Великого князівства литовського та руського. 

Чотири великі війни

Обєднавши сили проти московитів, з кінця ХV до початку XVI століття, відбулось 4 великі війни між Московією та Великим князівством литовським та руським за території колишньої Київської Русі, які за правом були у складі останньої. 

Подвиг Костянтина Острозького

В результаті цих подій Московія завоювала Смоленщину та вийшла на берег Дніпра, де відбулась відома битва під Оршею 1514 року, в якій наш Волинський  князь Костянтин Іванович Острозький на чолі литовського війська розбив втричі більшу армію Московії, тим самим заробивши собі вічні славу. 

Похід на Москву на чолі з Сагайдачним

Наступним державним об’єднанням в результаті війни з Московією стала Річ Посполита. І як тут не згадати похід об’єднаного польсько-українського війська на Москву. Очолив військовий похід ніхто інший, як Петро Сагайдачний.

Тож у 1618 році після ряду успішних протистоянь, українсько-польським військом на початку жовтня було взято Москву в облогу. На жаль, з приходом грудневих морозів було підписано мирну угоду, згідно з якою до складу Річі Посполитої відійшла Чернігівщина та Новгород-Сіверщина, які згодом стали “козацькими територіями”.

Велика Північна війна

Наступною війною, в якій зіткнулись українці з росіянами, стала Велика Північна війна у 1700-1721 року. Ця війна могла подарувати нам свободу та звільнити світ від “чуми” у вигляді Росії. Але так вже склалося, що в горезвісній Полтавській битві у 1709 році шведський король Карл ХІІ та його союзник Іван Мазепа програли.

Війна закінчилася поразкою Швеції, зробивши Росію новою домінуючою силою в Балтійському регіоні та новою великою силою в Європі.

Підступний напад на Запорізьку Січ

Після російсько-турецької війни 1768-1774 року, в якій козаки проливали кров за царські інтереси, на зворотному шляху 15 червня 1775 року, 100-тисячна російська армія, як зазвичай, напала без оголошення на Запорізьку Січ. Підло та ницо поки на Січі був лише гарнізон охорони у розмірі 3000 козаків.

Півтора століття повстанських війн

Далі були повстанські війни під проводом Устима Кармелюка та Семена Гаркуши у 1770-1835 роках. Ці повстання налічують сотні бойових зіткнень з регулярними російськими військами та тисячі повстанських нападів.

Для розуміння масштабів повстання, наведемо такий факт, що в Києві була побудована найбільша земляна фортеця, в якій постійно дислокувалась 100-тисячна армія з артилерією.

УНР проти “радянської Росії”

Перша радянсько-українська війна 1917-1918 року була між УНР та “радянською Росією”. Війна закінчилася перемогою за допомогою австро-німецьких союзників та зміною влади в країні на Гетьманщину.

Друга радянсько-українська війна

Згодом після недовгого правління Павло Скоропадський зрікся влади на користь Директорії, яка зовсім не була готова втримати удар від “Української червоної армії”, тож у 1919 році відбулась друга радянсько-українська війна.

На численні дипломатичні ноти протесту, тодішній російський міністр закордонних справ відповів, що російські війська не беруть участь у війні. Нічого не нагадує?

Далі була війна УПА проти радянської армії у 1944-1949 роках.

Тож, в мабутньому нам треба відвоювати як можна більше захоплених росією наших територій. 50% вже відвойовано, стільки ж треба відбити ще. У нас ще все попереду. Росія воюватиме довго. Тому, нам усім треба мати багато витримки та мужності. Буде ще багато крові, але окупанти теж сотнями гинитимуть, поки всіх не проженемо. 

Разом до перемоги!

Слава Україні!

ВОЛОДИМИР МУЛЯРЧУК, політолог

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я