додому Топ Новини Ситуація в Сирії: резолюція Радбезу ООН та новий наступ урядових військ

Ситуація в Сирії: резолюція Радбезу ООН та новий наступ урядових військ

57

Володимир МУЛЯРЧУК, Центр дослідження проблем громадянського суспільства

У суботу 24 лютого Рада безпеки ООН одноголосно підтримала резолюцію, у якій вимагає 30-ти денного припинення вогню у Східній Гуті для того, щоб надати медичну і гуманітарну допомогу постраждалим у конфлікті. Проект резолюції 2401 був висунутий Кувейтом та Швецією. Згідно з документом перемир’я має вступити в силу через 72 години. Автори резолюції стверджували, що більше 5 млн. осіб у 1244 населених пунктах країни потребують допомоги. В ООН заявляють, що близько 272 тисяч жителів Східної Гути потребують предметів першої необхідності, зокрема питної води, а діти голодують.

Спецпосланець ООН з питань Сирії Стаффан де Містура застерігає, що ескалація громадянської війни в Сирії, особливо у регіоні Східної Гути, може призвести до повторення жахливої трагедії, яку світ спостерігав упродовж останніх років у Алеппо. Він нагадав, що Алеппо, друге за розмірами місто Сирії, «місяцями виживало в конфлікті наприкінці 2016 року».

Починаючи з минулого четверга, голосування за резолюцію № 2401 відкладалося декілька разів, бо члени Радбезу ООН не могли дійти спільного рішення. Росія, яка є союзником сирійського уряду, наполягала на внесенні змін до резолюції, а дипломати західних держав звинувачували Москву у затягуванні часу.

Впродовж минулого тижня тривали бомбардування Східної Гути – анклаву повстанців поблизу Дамаска. Згідно з інформацією активістів під час ударів по анклаву, завданих урядовими силами лише за минулий тиждень загинуло близько 500 осіб. У відповідь повстанці завдали удари по Дамаску, в результаті чого загинуло щонайменше 16 цивільних.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш назвав ситуацію у Східній Гуті «пеклом на землі». У неділю Франція та Німеччина закликали Росію чинити тиск на сирійський уряд, щоб припинити вогонь. У телефонній розмові з президентом РФ В. Путіним, канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон закликали до виконання резолюції ООН, яка дозволяє доставку гуманітарної допомоги та медичну евакуацію.

Але і після ухвалення резолюції ООН правозахисники повідомляють, що урядові сили продовжують завдавати удари. Згідно з інформацією «Сирійського центру спостереження за правами людини» удари здійснюють як сирійські урядові війська, так і російські літаки. Росія свою участь в авіаударах традиційно заперечує. У сирійському уряді стверджують, що не завдають ударів по цивільним, а їхньою метою є звільнити Східну Гуту від «терористів». Політичні оглядачі відзначають, що цим терміном у сирійському уряді називають як ісламських бойовиків, так і антиурядових повстанців, які утримують анклав. Проте бомбові удари поширюються на територію, де перебувають близько 400 тисяч людей. За тиждень у регіоні було зруйновано декілька шпиталів.

У неділю урядові війська намагалися зайняти територію, яку утримують повстанці з декількох фронтів, але повстанські групи атаки відбивають. Як пише агентство «Reuters», попри заяву про «дотримання» припинення вогню» Іран продовжуватиме свої військові операції у районах навколо Дамаску.

Експерт Українського інституту майбутнього Ілія КУСА каже, що «після 7 днів безперервних бомбардувань з повітря, сирійська армія розпочала наземний наступ на позиції антиурядових сил, заблокованих всередині цього анклаву. За останню добу урядовим силам вдалося зайняти міста Хазрама, Аль-Нашшабійя, Аль-Саліхійя, Хауш Аль-Давагіра та висоту Таль Фарзат. Бойові дії у цьому районі стали найбільш масштабними за останній рік. Точних даних про втрати внаслідок боїв і повітряних ударів немає. Кількість загиблих цивільних варіюється від 170 до 600 осіб. Єдине джерело інформації, яке дає чітку цифру і на яке посилаються чимало ЗМІ – це опозиційний «Сирійський центр моніторингу з прав людини», який розташований у Лондоні».

Ілія Куса відзначив, що Східна Гута – це сільськогосподарський регіон східніше Дамаска. З 2012 року він контролюється антиурядовими угрупованнями, а починаючи з 2015 року перебуває у блокаді з боку урядових військ. За даними ООН, у Східній Гуті заблоковані близько 250-400 тисяч цивільних, але точних даних щодо цього немає. За приблизними підрахунками, третина усіх людей з цього регіону – внутрішньо переміщені особи, які знайшли притулок у Дамаску та прилеглих територіях. На території Східної Гути заблоковані п`ять антиурядових формувань: коаліція «Тахрір Аш-Шям» (сирійське відділення «Аль-Каїди»), про-саудівська коаліція «Армія Ісламу», про-катарське угруповання «Файлак Ар-Рахман», про-катарський рух «Ахрар Аш-Шям» і розпорошені фракції колишньої «Вільної Сирійської Армії».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я