додому Культура Портрет імператора: нюанси

Портрет імператора: нюанси

39

Олександр НИКИФОРЧАК

Щоб нагадати про монети імператора-“стрілочника” й увійти в колію розмови, долию олії у вогонь: навіть сам портрет Коммода (незмінний атрибут реверса монет Давнього Риму, сьогодні саме він слугуватиме ілюстраціями блогу, а от реверси покажу наступного разу – люблю інтригувати, хай кортить, чекайте) слугував аргументом для звинувачень. На ньому бачили втілення зла, риси обличчя видавали за свідчення гріховності самого походження Коммода. Один історик побачив там тупу істоту з бичими очима, плід зради матері імператора Фаустини з легіонером, що й породило любов Коммода до боїв і ницих розваг. Але якщо не знати, хто на тому портреті? Які висновки можна зробити? Чи можна лише за портретом судити про людину?

Однозначно можна сказати лише одне – на аверсі монети людина з характерними ознаками Базедової хвороби, якою страждала і мати Коммода Фаустина молодша, а не “печать гріха”. Не плід гріховного зв’язку, а просто Базедова хвороба. З Коммода таки робили “стрілочника”, переписана історія. Додам, що характеризував імператора за його портретом російський історик XIX століття, сучасник його діянь, хіба ні?

Але наразі не про це, а про нюанси анонсовані в попередньому блозі. Щоб якось завершити цю тему та перейти до подальшого, скажу одне: було це давно, ставлення до подій та діячів неодноразово змінювалось, як воно було насправді – можна лише гадати та припускати, як от це роблю я, без ніяких претензій на істинність, лише мої думки, якими ділюсь. Та красиві монети, якими хочу зачарувати й вас, шановні читачі.

Якщо відверто, то ставити таке питання у провину зацікавленого неправильно, все про все знати не можна, у всьому розбиратись теж, але чи не всіх, хто заводить зі мною розмову про монети, цікавить насамперед одне питання: вартість та рідкісність монет – яка з них най- най- та за скільки?

І питання це не таке вже й банальне, воно ніби й просте, але водночас і складне, залежно від кута зору, а є нюанси, які найчастіше залишаються поза увагою: банальними таки вони здаються “експертам”. Чому монета вважається рідкісною, а водночас тому і дорогою у грошовому виразі? Про це ми трішки торкались у цьому циклі, але таки трішки…

Чим менше монета зустрічається, чим менше таку пропонують у продажі, тим вона рідкісніша. Все ніби просто. Але це не так. Як я вже анонсував, при роботі над даним циклом про імператора Коммода одним з аспектів було саме підбір монет для ілюстрування. І тут виліз ось цей нюанс рідкісності: за одними джерелами монета вважається нечастою, за іншими – поширеною.

Чому так? Бо саме підхід до критеріїв сортування та класифікації різний: один ресурс в основу кладе кількість проходів (продаж) даного типу монет на аукціонах, інший – скільки таких монет представлено у експозиціях музеїв. А є ж ще зібрання колекціонерів, які не сильно в більшості полюбляють виставляти на публіку свої скарби. Скільки там монет того чи іншого типу, яка точна кількість монет цього різновиду збереглась, чи можна дати достовірну відповідь?

Навіть з виокремленням того чи іншого типу не все так просто, хоч головний критерій теж ніби не сильно і мудрий – оті … Про оті “…” варто зупинитись більш уважно, про портрет також – він роль в класифікації теж певну відіграє – свою, але вже таки наступного разу (і реверси монет- героїв сьогоднішніх показати, інтрига!), хай поки кортить, зараз же час традиції: щира моя подяка читачам колонки Дописи на ПолитКом за приділену увагу, сподіваюсь було цікаво (і буде — старатимусь) та запрошую на свою сторінку в фейсбуці Олександр Никифорчак Блогер — про монети і навколо них, а кому зручніше – на Телеграм-канал: Історії про монети, монети про історію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я