додому Економіка Ноутбук кожному вчителю — 300 млн. відкату для Мінцифри

Ноутбук кожному вчителю — 300 млн. відкату для Мінцифри

85

Очі додолу, нервові рухи, розгубленість, ледве стримувана злість, загнаність, безнадійність, подавленість, намагання викрутитися за будь яку ціну — з одного боку, та впевненість, напористість, радість перемоги, посмішка, зверхність, приговір, вирок — з іншого — Служба безпеки України підловила та насадила на гачок «велику рибу».

Цього разу це був не конвертаційний центр, якесь там об’єднання Інтернет-ботів під дахом ФСБ чи організоване злочинне угрупування шахраїв-збоченців по «розводу» повнотілих жінок на темі схуднення (див. Надурити по-новому — цифрова трансформація повнотілих жінок за схемами Михайла Федорова).

Департамент кібербезпеки СБУ запобіг масштабному розкраданню державних коштів на урядовій програмі “Ноутбук кожному вчителю”за сприяння найвищих посадових осіб держави — «Викрито зловмисників, які організували механізм відкатів на 300 млн грн. при закупівлі близько 60 тис. ноутбуківДо втручання спецслужби українські бізнесмени готові були пристати на злочинні вимоги зловмисників. Відтепер СБУ буде сопроводжувати та наглядати за всіма договорами — до закупівлі останнього з ноутбуків».

СБУ отримало інформацію про наміри організувати велику корупційну схему при реалізації державної урядової програми «Ноутбук кожному вчителю» — «Окремі особи хотіли забезпечити протиправну змову учасників ІT ринку та заявляли при цьому, що вони нібито уповноважені на це керівництвом Міністерства цифрової трансформації України. СБУ розкрила всі деталі “схеми”. Сума афери становила б 30% «відкатів» від субвенції, а це – близько 300 мільйонів гривень. За ці кошти можна було б придбати ще тисячі ноутбуків вчителям”.

За словами керівника Департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка на брифінгу в Кабінеті міністрів України, співробітники спецслужби попередили про схему Мінцифру та МОН, які займаються цією субвенцією, провели нараду, на яку запросили учасників ринку (близько 30 ІТ компаній) та наказали їм всім відмовитися від злочинних планів, поки не пізно — «Відкати неприпустимі, і якщо хтось піде на порушення закону, то реакція буде швидкою та жорсткою”.

Що це було — чому в СБУ зірвали спецоперацію на самому початку, не дочекалися закінчення, поспішили, не задокументували все та не взяли хабарників на гарячому при отриманні корупційного відкату в 300 млн. грн. чорним налом, криптою чи перерахунком в оффшор?

Чому Михайло Федоров, його перший зам. чи хоча б призначений «цапом-відбувайлом» якийсь там керівник департаменту (якщо дійсно винні) ще не в СІЗО, а СБУ відмазує «дієвих» на брифінгу в Кабміні? І якщо Мінцифра повністю чиста — чому не бачимо фотографій і не чуємо прізвищ затриманих під час операції її «уповноважених представників» і «довірених осіб», яких задокументував ДКІБ? Де ці негідники!?!

І де детективи НАБУ: багатомільйонна коррупція на найвищому рівні держави — це ж їх поноваження!!! Чому не видно було їх на брифінгу, і чому мовчать зараз?

Можливо, це знову гра на випередження у протистоянні НАБУ та СБУ, як це вже неоднаразово траплялося? (див. СБУ зірвала спецоперацію НАБУ щодо корупції в Держміграції після того як доповіли Демчині).

Правова інформатика вирішила розібратися у цих непростих і дуже заплутаних питаннях.

З виступу Іллі Вітюка на бріфінгу відомо: «учасники тендерів за змовою на найвищому рівні держави поділили Україну між собою», а також, що «у двох областях тендери вже відбулися: Дніпропетровській (визначений переможець) та Волинській (результати торгів відмінені)».

Названі Дніпропетровська та Волинська області — це сфера інтересів першого заступника Мінцифри Олексія Вискуба: з Дніпра він родом — очолював там за часів Олександра Вилкула Комунальне підприємство «Головний інформаційно-комунікаційний і науково-виробничий центр Дніпропетровської обласної ради», а на Волині за часи Державного агентства з питань електронного урядування — входив до складу Науково-технічної ради з питань інформатизації Волинської області.

Дніпропетровська область отримала найбільший розмір субвенції за програмою «Ноутбук кожному вчителю», першою розпочала торги та першою і попала в поле зору правоохоронцям на намірі вкрасти багатомільйонний куш з бюджету — тому ми зосередилися на її закупівлях.

Тендери оголошував і проводив Департамент освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації, вимоги до предмету закупівлі в тендерній документації розроблялалися на основі осучасненого Наказу МОН № 1440 від 02.11.2017 «Про затвердження Типового переліку комп’ютерного обладнання для закладів дошкільної, загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти» та спільного листа МОН і Мінцифри № 1/11-4216/1/06-1-6282 від 10.06.2021 з детальною інструкцією що і як робити, коли і куди, а також додатками: примірною тендерною документацією та ціною закупки ноутбуків, розрахованою Мінцифрою.

Тендерні пропозиції у Дніпрі подали всього дві фірми: одна місцева — ТОВ ВФ «Сервіс», друга запорізька — ТОВ ВКП «Всесвіт» (ганебні думки з підозрою про розпил 30% відкату на двох: Михайло Федоров + Олексій Вискуб, породжені лише асоціаціями з географічними назвами, просимо одразу відкинути як необгрунтовані).

Обидві фірми подали пропозиції на закупівлю ноутбуків від компанії Hewlett-Packard з майже однаковими пакетами документів та трохи поторгувалися.

Перемогу за меншою вартістю закупівлі отримала дніпропетровська — ТОВ ВФ «Сервіс», в її специфікації зазначено: HP 250 G8 Pent7505/ 8Gb/ SSD128GB/ 15.6FHD/ Win10Pro.

Зіскановане зображення

Авторизаційні листи на участь цих фірм у тендері надало представництво Hewlett-Packard в Швейцарії:

Довідки про наявність контрактів з імпортером — Іноземне підприємство «І-АР-СІ», яке «не бере участь у державних закупівлях»:

Інформація про сервісні центри Hewlett-Packard в Дніпрі для гарантійного обслуговування (ТОВ ВФ «Сервіс» один з них):

Лист-підтвердження від сервісного центру Hewlett-Packard в Запоріжжі для ТОВ ВКП «Всесвіт» (ці підприємства пов’язані між собою засновниками та спільною комерційною діяльністю):

Як видно з документів по закупівлі ноутбуків у Дніпропетровській ОДА: запорізька ТОВ ВКП «Всесвіт» підігравала дніпропетровській ТОВ ВФ «Сервіс» (яка виграла тендер), а другий справжній дистриб’ютор компанії Hewlett-Packard (а також сервісний центр) у Дніпрі — ТОВ «РІМ-2000» на торги не подавався.

(Цікаво, у який спосіб Дніпропетровська ОДА ремонтувала б закуплені ноутбуки через Запоріжжя, якби в тендері перемогла ТОВ ВКП «Всесвіт»).

Але, головне питання: де взялися ті 30% відкатів (які задокументувала прослушка СБУ) та за якими схемами їх хотіли вивести в кеш — для відповіді на нього потрібно повернутися до спільного листа МОН і Мінцифри з додатками та зрозуміти як працювала вся ця схема.

Відомо, що МОН і Мінцифра не стали оголошувати один міжнародний тендер на все (що дозволило б отримати оптову ціну на велику кількість ноутбуків) — пішли вже перевіреним шляхом часів Державного агентства з питань електронного урядування (тоді понад 300 млн. було перекинуто з Національної програми інформатизації органам державної влади на закупівлю систем електронного документообігу, ринок був поділений між кількома виробниками, ціни на торгах не падали, кожен своє отримав і ніхто на корупції не попався).

Корупційна формула розрахунку ціни зі штучним інтелектом:

У додатку №2 до листа Розрахунок очікуваної вартості детально розписано як Мінцифра визначила середню вартість ноутбука в 20 040 грн. (яку потім спустила як «економічно обгрунтовану» на обласний рівень) — гуглили ціни на rozetka.com.uaexe.uacomfy.uaitmag.uafoxtrot.com.ua та опитали листами кількох продавців.

Потім викинули максимальні та мінімальні (на 30%) відхилення та порахували середнє значення на залишок, за цим розрахунком і вийшло так, що реальна (роздрібна) вартість ноутбуку HP на 30% менша від визначеної Мінцифрою:

Далі схему з «корупційною похибкою» Мінцифри в +30% легалізували — отримувачі субвенції «Ноутбук кожному вчителю» заповнили зразки тендерної документації від Мінцифри та направили їй же на «експертизу».

Мінцифра передала все це Державному науково-дослідному інституту технологій кібербезпеки та захисту інформації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України (експериментальний проект з організації проведення експертизи Національної програми інформатизації та окремих її завдань (проектів) до кінця повноважень Зеленського) — там подивилися і відписали наверх: «Все ОК».

Потім ці експертні висновки по кожній закупівлі пропустили через засідання та голосування Науково-технічної ради Національної програми інформатизації при Мінцифрі:

І всі ці люди зі списку (переважно від Мінцифри) теж їх погодили.

Після «колективного рішення» Олексій Вискуб (перший зам. міністра Мінцифри та керівник НПІ) підписав на адресу кожному отримувачу субвенції лист — все добре, погоджено, починайте закупівлі!!!

І закупівлі швидко розпочалися — всі «шахер-махери» зроблені, ніщо не віщувало бурі. І тут бабах, як грім серед білого неба — СБУ піймало всіх і одразу на шаленій корупції.

«Витягти та легалізувати непомітно відкат у 30% в Україні на закупівлі ноутбуків (без встановленого на них прикладного програмного забезпечення) за бюджетні кошти на такій великій партії неможливо, люба перевірка це виявить» — консультують нас друзі-експерти в цій галузі.

«Були б Федоров та Вискуб не такими жадібними, обмежили б свій апетит у 5% навару, могло б і пройти, а так… піймали їх. Дуже багато шуму, велика кількість компаній-посередників, різні виробники (HP, Lenovo, ACER), різні країни, дуже тупа і ненадійна схема. Незрозуміло яким місцем думали та приймали рішення. Вони, мабуть, ще й хотіли прибуток за кордоном сховати та почали докучати цим вендорів. От і вилізло все».

Версію про те, що СБУ могло поспіхом гасити міжнародний скандал та «відмазувало» Мінцифру від іноземних спецслужб, поділяють і інші наші знайомі, які тривалий час пропрацювали в правоохоронних органах — «На кого направлений цей брифінг в Кабміні? Навіщо гучне публічне зізнання? В Україні влада все завжди вирішує на договорняках по-тихому. Хто їх притиснув? Хто змусив? Чим? Дивіться, Федоров понуро не заперечує щодо відкатів, а СБУ рапортує що бере закупівлю ноутбуків під свій контроль. Це відео не на нашу аудиторію розраховане, 100% не для Зеленського та ОП».

Так чи інакше, визначена Мінцифрою за «високоінтелектуальною» формулою (змішались вкупу коні, люди) ціна в 20 040 грн. для закупівлі ноутбуків — завищена на корупційні 30% (факт), заяви Федорова про повторну експетизу договорів (які ним же і розроблені та на всіх рівнях погоджені) — не витримують жодної критики.

Подальші події та відображення їх на дашборді Мінцифри покажуть — чи насправді поставщики відмовляться від «оговорених попередньо» відкатів у 30% та чи збільшать на цю частину кількість ноутбуків за контрактами.

Але чи захочуть «комерси» працювати «за копійки» під цілодобовим наглядом СБУ?

В Китаї (де розташоване виробництво цих ноутбуків) за такий «зальот» одразу розстрілюють — а в Україні, пійманий на гарячому Михайло Федоров, майже одразу побіг далі розповідати ЗМІ та телеканалам про величезний «антикорупційний ефект» від його діяльності.

На цьому фоні визначення Кабміном ще одного державного підприємства Держспецзв’язку «Українські спеціальні системи» централізованою закупівельною організацією та недавняпрезентація-воркшоп «Як робити закупівлі у сфері цифровізації безпечно, ефективно та прозоро» — виглядають зовсім феєрично.

Далі буде…

Автор: Сергій АНТОНЕНКО

Джерело: Legal Informatics

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я