додому Економіка ІНОЗЕМНІ ТЮТЮНОВІ КОМПАНІЇ ПРОДОВЖУЮТЬ ЗАРОБЛЯТИ НА ВІЙНІ В УКРАЇНІ

ІНОЗЕМНІ ТЮТЮНОВІ КОМПАНІЇ ПРОДОВЖУЮТЬ ЗАРОБЛЯТИ НА ВІЙНІ В УКРАЇНІ

36

Після початку повномасштабної війни рф проти України не всі транснаціональні та іноземні корпорації відреагували адекватно і далі продовжують заробляти на крові українців. Серед західних компаній, які залишилися працювати в Росії, найбільшу частку становлять німецькі – 19,5%, 12,4% – американські, 7% – японські. Справді, багато брендів і компаній принципово залишаються працювати на території країни-агресора. Це й усім відомі Procter&Gamblel, Nestle SA, LG, Samsung, LC Waikiki, Huawei, “Ашан” та багато інших.

Однак особливе місце серед них посідають транснаціональні тютюнові корпорації, що входять до топу найбільших іноземних компаній Росії за версією Forbes (за 2022 рік), які, зокрема, продовжують працювати і в Україні. Мова йде про Philip Morris, Imperial Global Tobacco, British American Tobacco, JTI та ін. 

Пишуть, що Philip Morris International мав виручку за рік – 392,9 млрд рублів. Це виробник сигарет під брендами Parliament і Marlboro. У них фабрика в Росії і дистрибуторський підрозділ, на  3 200 осіб. Japan Tobacco International: заробили – 345,5 млрд рублів. JTI Росія виробляє сигарети Kiss, Winston і LD та має 4 заводи в РФ. British American Tobacco: отримали за рік – 225,4 млрд рублів. Виробник цигарок Lucky Strike і Dunhill. Все ще тягне з продажом своїх активів в Росії. 

Британські компанії British American Tobacco, Philip Morris International і Japan Tobacco International займають понад 90% російського тютюнового ринку. У сумі це майже трильйон рублів (963.8 млрд рублів) прибутку, податки з якого спрямовані на фінансування російської агресії проти України.

Ці цифри підкреслюють, як найбільші тютюнові компанії світу продовжують фінансувати військові дії Путіна, незважаючи на обіцянку розірвати зв’язки з Росією.

Транснаціональна тютюнова індустрія фінансує війну росіян проти українців? Паління вбиває не лише наші легені? 

Минулого року депутат від Консервативної партії ВеликобританіїБоб Сілі сказав: «Це абсолютно неправильно, що ці західні компанії продовжують платити значні податки в російську казну, тому що велика частина державних витрат Росії зараз йде на фінансування війни в Україні, яка вбиває людей у великих кількостях. Ці компанії сказали, що вони не будуть підтримувати російську державу, і вони вчинять правильно, але вони явно цього не зробили». 

Компанії, які продовжують працювати на російському ринку, згідно з новим російським законодавством, змушені сприяти призову працівників до армії та фінансувати їхнє військове спорядження.

Давайте скажемо відверто: не вийти з ринку РФ за рік повномасштабної війни – це не випадковість, а свідома позиція. І тютюнові корпорації повинні за неї відповісти. 

Я повністю поділяю позицію тих моїх колег які стверджують, що СБУ, ДБР, БЕБ, НАЗК повинні проявити тверду позицію та взятися за ці корпорації в Україні. Чому досі в санкційних списках РНБОУ не опинилися Philip Morris, Imperial Global Tobacco, British American Tobacco, JTI? Чому до їх офісів в Україні не прийшли силовики та не задали питання менеджменту? Чому на міжнародному рівні Україна не вимагає запровадження санкцій щодо цих бізнесів?

26 квітня, у Верховній Раді відбулося засідання Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, на якому депутати розглянуть законопроєкти про запровадження в Україні електронної акцизної марки для тютюнових виробів. Суто “російська система” електронного акцизу, якої майже ніде у світі більше немає.

За підсумками дискусій з індустріями було враховано 2 з 16 зауважень тютюнової галузі.

Голова Комітету ВР Данила Гетманцев вважає, що тютюновий бізнес “договороздатний” і регулюється законодавцем. Та невже? А як сталося, що в Україні досі не введені обмежувальні заходи щодо тютюнових корпорацій, які не залишили країни-агресора? Може тому, що тютюнове лобі вміє переконувати?

Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства
попередня статтяТОМ КУПЕР. ВІЙНА В УКРАЇНІ, 27 КВІТНЯ 2023
наступна статтяНОВИНИ З США. СЕРЕДА-ЧЕТВЕР, 26-27 КВІТНЯ 2023

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я