додому Поточні новини ХРОНІКИ ВОЄННОГО СТАНУ (17.12.2018 – 23.12.2018)

ХРОНІКИ ВОЄННОГО СТАНУ (17.12.2018 – 23.12.2018)

36

Голова РНБО Олександр Турчинов

 • У ПРЕЗИДЕНТА ПЕРЕЛІЧИЛИ, ЩО ВІДБУЛОСЯ В УКРАЇНІ ПІСЛЯ ВВЕДЕННЯ ВОЄННОГО СТАНУ

У понеділок, 17 грудня під час засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій представник Президента України у Верховній Раді Ірина Луценко наголосила, що з часу запровадження воєнного стану, окрім посилення міжнародної підтримки України, це дало змогу здійснити низку дій всередині країни.

«Не можна не відзначити, які дії відбулися в Україні. Я їх перерахую: військові сили приведені в бойову готовність; доукомплектовані понад 100-ма одиницями та мають доукомплектуватися ще 200-ма одиницями техніки. Провели передислокацію військ, бойове злагодження бригад та батальйонів територіальної оборони. Уточнили і затвердили мобілізаційний план; посилили охорону державного кордону, об’єктів критичної інфраструктури, державної таємниці; збільшено кількість блокпостів; визначено перелік закладів охорони здоров’я, де за потреби надаватиметься необхідна медична допомога військовим, в тому числі, створено резерви інвентаря, ліків, донорської крові», – повідомила Ірина Луценко.

За її словами, також було уточнено плани евакуації населення, матеріальних та культурних цінностей. «У десяти областях, в яких введено воєнний стан, посилили і збільшили патрулювання Національної поліції, підключено Національну гвардію», – додала Луценко.

 • ДВОДЕННИЙ ВІЗИТ ВОЛКЕРА

У вівторок, 18 грудня Спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер під час зустрічі з Головою Верховної Ради Андрієм Парубієм заявив, що дуже важливо не продовжувати дію воєнного стану в 10 областях і дотримуватись демократичних принципів. У той же час Волкер сказав, що США підтримують прагнення України щодо зміцнення боєготовності збройних сил для відповіді на російську агресію.

Андрій Парубій сказав Волкеру, що Україна потребує озброєння, яке би дозволило ефективніше захищати кордони країни і розраховує в цьому питанні на підтримку США. Коментуючи введення воєнного стану, Парубій підкреслив, що рішення було важливим для координації дій між громадянськими адміністраціями і військовими. «Ми не знаємо про те, коли і як можуть відбутися провокації, тому маємо бути готові до них у повній мірі. Якщо не буде прямої агресії, питання не буде знову підніматися, оскільки необхідно провести вибори», – наголосив голова Верховної Ради. Наступного дня Курт Волкер обговорив ситуацію в Азовському морі з Президентом України Петром Порошенком. Також вони обговорили підходи щодо продовження міжнародного тиску на Росію.

 • ПОРОШЕНКО: СИТУАЦІЯ В КРАЇНІ ПОВНІСТЮ КОНТРОЛЬОВАНА

18 грудня на зустрічі із тернопільськими студентами та викладачами Президент Петро Порошенко заявив, що «ситуація в Україні перебуває під повним контролем держави і не вимагає оголошення мобілізації, проте в разі відкритої масштабної наземної агресії Російської Федерації її буде оголошено негайно». Порошенко вчергове запевнив, що мобілізація буде у випадку відкритої наземної агресії з боку Росії. Він наголосив, що на цей випадок у нього «всі укази про мобілізацію заготовлені» і не доведеться «бігати і питати дозволу» у Ради на оголошення мобілізації. Президент нагадав, що наразі призовників строкової служби в зону ООС не направляють. Вони займаються виключно бойовою підготовкою і навчанням.

 • ДЕРЖДУМА РФ УХВАЛИЛА У ТРЕТЬОМУ ЧИТАННІ ПОПРАВИ ДО ЗАКОНУ ПРО ГРОМАДЯНСТВА

Держдума Російської Федерації ухвалила у третьому (останньому) читанні поправки до закону про громадянство, що спрощують набуття російського громадянства, насамперед громадянам України. Закон надає президенту РФ повноваження «визначати в гуманітарних цілях категорії іноземних громадян, які мають право на набуття громадянства РФ у спрощеному порядку».

У Держдумі зазначають, що йдеться про людей «із держав зі складною суспільно-політичною й економічною ситуацією, де відбуваються збройні конфлікти чи зміна політичного режиму». В ухваленому документі також спрощується прийняття у громадянство для співвітчизників росіян – заяви вони зможуть подавати за місцем перебування, а не за місцем реєстрації.

 • ТУРЧИНОВ ДАВ ІНТЕРВ’Ю «BBC NEWS УКРАЇНА»

В середу, 19 грудня голова РНБО Олександр Турчинов у інтерв’ю «BBC News Україна» розповів, що Україна планує здійснити новий прохід через Керченську протоку із залученням міжнародних партнерів. «Якщо ми зупинимось і відступимо, то Росія фактично виконає своє завдання по захопленню Азовського моря, пред’явить світу самовизначені нові морські кордони в Чорному морі, де-факто легалізувавши окупацію Криму… з цим питанням неможна зволікати. Ми пропонуємо і нашим партнерам взяти участь у цьому проході з українських Чорноморських портів до українських портів на Азовському узбережжі. Будемо запрошувати представників ОБСЄ та інших міжнародних організацій, щоб вони були присутні на наших кораблях, для того, щоб довести всьому світу, що Україна та її моряки не порушують жодних законів і міжнародних правил».

У той же час, Турчинов прогнозує, що воєнний стан не перевищить заявлений термін і не буде продовжуватися за відсутності повномасштабної військової агресії. Однак він вважає, що деякі речі, які діяли ефективно, можуть бути продовжені вже у звичайних умовах. Наприклад, рішення щодо блокування в’їзду до України чоловіків віком від 16 до 60 років, яке чітко виконується «і безумовно, це значно полегшує роботу і нашої контррозвідки, і правоохоронних органів, тому що ми таким чином блокуємо потрапляння з Росії агентури та диверсійних груп».

 • РЕЗЕРВІСТИ МОЖУТЬ ПОВЕРНУТИСЯ ДОДОМУ ДО РІЗДВА

19 грудня Генеральний штаб ЗСУ у «Facebook» повідомив, що викликані через воєнний стан резервісти можуть повернутися додому до Різдвяних свят. Начальник управління підготовки персоналу головного управління підготовки Збройних сил України Микола Губінь заявив, що до восьми навчальних центрів ЗСУ на збори направили понад три тисячі військовозобов’язаних.

 • СУД ЄС СКАСУВАВ САНКЦІЇ ПРОТИ АЗАРОВА, ЯКІ ВЖЕ ВТРАТИЛИ ЧИННІСТЬ

Того ж дня стало відомо, що Суд Європейського союзу анулював санкції, які були накладені на колишнього українського прем’єр-міністра Миколу Азарова, запроваджені проти нього у 2014 році і продовжені у 2015-му. Суд також зобов’язав Раду ЄС оплатити всі судові витрати по обох позовах – першої і другої інстанції. Але це рішення не означає виключення Азарова з чинного списку санкцій Євросоюзу.

Суд вказав на те, що Рада ЄС, перед тим, як діяти на основі рішень органу влади третьої країни, повинна була перевірити, чи було це рішення ухвалене із врахуванням прав на захист та на ефективний юридичний супровід. Нагадаємо, у квітні Суд Європейського Союзу відмовився скасовувати санкції проти Азарова, запроваджені проти нього Радою ЄС 2016 року.

Вже 21 грудня речник Генпрокуратури Андрій Лисенко повідомив, що незважаючи на рішення Суду Європейського Союзу про зняття санкцій з Азарова, його активи в Україні і закордоном лишаються арештованими. Лисенко підкреслив, що арешт згаданих активів у кримінальних провадженнях триватиме незалежно від дії адміністративних санкцій ЄС та Швейцарії. «Вказані активи можуть бути повернуті в Україну після набрання законної сили відповідними рішеннями суду», – додав спікер ГПУ. Він нагадав, що станом на сьогодні  адміністративні санкції ЄС діють стосовно 13 українських колишніх високопосадовців, Швейцарії – стосовно 18. «Скасування судом ЄС прийнятих у попередніх роках рішень Ради ЄС щодо продовження санкцій стосовно окремих осіб не впливає на чинний санкційний режим Європейського Союзу», – відзначив Лисенко. 0

 • ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ УПЦ (МП)

20 грудня Верховна Рада ухвалила законопроект №5309 щодо назви релігійних організацій, керівний центр яких перебуває не території держави-агресора. Законопроект зобов’язує змінити назву релігійних організацій в Україні, які входять до структур церкви, центр якої «розташовується в країні – агресорі». Єдиною країною, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України  і тимчасово окупувала частину території України є Російська Федерація. Законопроект підтримали 240 народних депутатів.

«Релігійна організація (об’єднання), яка безпосередньо або як складова частина іншої релігійної організації (об’єднання) входить до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та тимчасово окупувала територію України, зобов’язана у своїй повній назві, зазначеній її у статуті (положенні), відображати приналежність до релігійної організації (об’єднання) за межами України, до якої вона входить (частиною якої вона є), шляхом обов’язкового відтворення у своїй назві повної статутної назви такої релігійної організації (об’єднання) з можливим додаванням слів «в Україні» та/або позначення свого місця в структурі іноземної релігійної організації», – йдеться у законопроекті.

Після ухвалення законопроекту №5309 у сесійній Раді Верховної Ради виникла бійка між депутатами Юрієм Березою, Нестором Шуфричем та Юрієм Бойком. Бійку спровокувало те, що Шуфрич зірвав із трибуни Ради плакат із написом: «Агента Путіна Медведчука – під суд!». Відзначимо, що того ж дня російський президент Володимир Путін звинуватив Вселенського патріарха у бажанні наживи та виконання «вказівок з Вашингтону», а новостворену Православну церкву України назвав належною до «Стамбульського патріархату».

Чергова бійка у Верховній Раді

 • ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ ПУТІНА

Президент Росії Володимир Путін під час щорічної прес-конференції заявив, що Крим є частиною РФ, на якій Росія може і буде проводити військову політику так, як вважає за потрібне. «Якщо Генштаб, прикордонники вважають, що нам за якимись напрямами треба зробити щось додаткове – ми це будемо робити», – сказав Путін. Крім того, він зазначив, що у найближчі два роки Росія планує вкласти у Крим 300 мільярдів рублів. Також Путін заявив, що Росія від самого початку говорила про плани побудувати міст для зв’язку з окупованим Кримом. «Що стосується Керченської протоки, то вона дуже вузька, ситуація складна», – зазначив Путін. За його словами, там завжди здійснювалося лоцманське проводження, а міст там зовсім не заважає. Президент РФ стверджує, що Росія не тільки не перешкоджає військовим суднам, а й допомагає їм пройти. Він зазначив, що Росія притримується договору з Україною від 2003 року, в якому йдеться про прибережну зону держави у 5 км. Все інше – спільне море.

Говорячи про обмін українських моряків, Путін заявив, що лідер організації «Український вибір» Віктор Медведчук, коли був у Москві ставив це питання за дорученням Порошенка. Президент РФ вважає, що «ці питання можна буде вирішувати після завершення кримінальної справи».

 • ІНТЕРВ’Ю КОЛОМОЙСЬКОГО

20 грудня олігарх Ігор Коломойський під час інтерв’ю журналісту Дмитру Гордону сказав, що за Кримським сценарієм в 2014 році Росія могла захопити набагато більше території. Відповідаючи на питання про нездатність України захищати Крим у 20014 році Коломойський сказав: «не було можливості. По-перше, ніхто не міг повірити, що це війна, що потрібно захищатися, що хтось напав. Ніхто не сприймав Росію як ворога, по якому потрібно стріляти. Психологічний бар’єр. Дуже великий комплекс психологічних, військово-політичних, матеріально-технічних проблем. Потрібно готуватися, це не так все просто».

Говорячи про майбутні президентські перегони, Коломойський вважає, що для президента РФ Володимира Путіна найвигіднішим кандидатом буде Петро Порошенко. За словами олігарха, «якщо буде Порошенко конфлікт ніколи не завершиться. А Путіну невигідне завершення війни на Донбасі». Також мільярдер впевнений, що якби головою Донецької ОДА став Рінат Ахметов, проросійським бойовикам не вдалося б захопити частину області.

 • СКІЛЬКИ РОСІЯН ВІДВІДАЛИ УКРАЇНУ З ПОЧАТКУ РОКУ?

У ДПСУ повідомили, що до України протягом 2018 року в’їжджали 1,5 млн. громадян Російської Федерації. «Найбільше в Україну в’їжджали звісно громадяни Молдови (4,1 млн.), Білорусі (2,5 млн.), Росії (1,5 млн.), та Польщі (1 млн.). Також значний потік спостерігався з Угорщини (828 тис.), Румунії (645 тис.), Ізраїлю (296 тис.), Словаччини (294 тис.) та Туреччини (287 тис.)», – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, у зв’язку з воєнним станом Україна закрила в’їзд для чоловіків з громадянством Російської Федерації у віці від 16 до 60 років.

 • СКІЛЬКИ РОСІЯН НЕ ВПУСТИЛИ В УКРАЇНУ З ПОЧАТКУ ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ?

Голова Державної прикордонної служби України Олег Слободян повідомив, що за час дії воєнного стану в Україну не пропустили понад 1,4 тисячі громадян Російської Федерації. За словами Слободяна, українські прикордонники відмовляли росіянам у в’їзді через не підтвердження мети поїздки та перевищення терміну перебування під час попередніх поїздок. Він відзначив, що також було четверо громадян РФ, яким Україна вже заборонила в’їзд на свою територію, але вони все одно пробували через пункт пропуску заїхати ще раз.

 • ІНФОРМАЦІЯ ПРО МОЖЛИВИЙ ОБМІН ЗАРУЧНИКАМИ

У п’ятницю, 21 грудня віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко повідомила, що Україна запропонувала Росії обмінятися заручниками у форматі 22 на 22 і 72 на 19 5 січня 2019 року. Геращенко розповіла, що мова йде про обмін 22 росіян, затриманих і засуджених в Україні, ні 22 політв’язня Кремля, а також про передачу ОРДЛО 72 сепаратистів в обмін на 19 заручників на окупованих територіях. Нагадаємо, що спочатку обмін планувався на 27 грудня, але РФ і ОРДЛО передумали.

Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков відповів, що Москва готова повернути своїх співвітчизників, утримуваних в Україні по формулі «всіх на всіх», але у Москви та Києва різні підходи до питання обміну затриманими – «власне, в кваліфікації тих, хто перебуває в Москві й хто перебуває в Києві, тобто ким вважати цих людей». Тому, цей процес зараз неможливий.

 • У ХЕРСОНІ ОБМЕЖИЛИ ПРОДАЖ АЛКОГОЛЮ

Цього тижня у Херсоні заборонили продаж алкоголю у радіусі 300 метрів від місць розташування військових та прикордонних служб з 18:00 до 9:00.

«Згідно з рішенням сесії міськради, яке прийняли сьогодні, у Херсоні встановлено заборону на продаж алкоголю з 18:00 до 09:00 щоденно, враховуючи вихідні дні та свята, суб’єктами господарювання, які здійснюють господарську діяльність у торговельних об’єктах, розташованих у радіусі 300 метрів від місць розташування військових та прикордонних служб», – йдеться у повідомленні прес-служби міської ради Херсона.

 • В ХЕРСОНІ ЗАСУДЖЕНО СОЛДАТА – ДЕЗЕРТИРА

У Херсонській області було засуджено за дезертирство до 5 років старшого солдата-контрактника однієї з дислокованих на території області частин ЗСУ. Військова прокуратура заявила, що під час відпустки в 2016 році солдат не з’явився на місце служби.

 • НА ВІННИЧИНІ СБУ ПРИПИНИЛО ТРАНСЛЯЦІЮ “RUSSIA TODAY”.

СБУ припинила незаконну трансляцію російського каналу Russia Today на Вінниччині. Про це передає прес-служба відомства. Оперативники спецслужби встановили, що підприємство без відповідної ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення надавало своїм абонентам програмну послугу IPTV.

Серед телеканалів, що пропонували глядачам, були заборонені для трансляції на території України російські пропагандистські канали, зокрема “Russia Today”.

“У межах розпочатого кримінального провадження проведено санкціоновані слідчі дії в офісі приватного підприємства та виявлено технічне обладнання, яке, за попередніми висновками експертів, використовувалось для ведення протиправної діяльності”, – сказано в повідомленні.

 • В КИЄВІ ЗАКРИЛИ СТАНЦІЮ МЕТРО ЧЕРЕЗ ПОГРОЗУ МІНУВАННЯ

У неділю, 23 грудня, в Києві закрили через загрозу мінування одну зі станцій метро. “Станцію” Либідська “закрили на вхід і вихід. Поступив анонімний дзвінок про замінування. Проводиться перевірка”, – сказано в повідомленні.

Раніше в Києві евакуювали людей з Центрального залізничного вокзалу через загрозу мінування. Після перевірки вокзалу поліція не знайшла вибухівку. Робота вокзалу була продовжена в звичайному режимі.

Також в Дніпрі оголосили про мінування всіх вокзалів і станцій метро.

 •  СИТУАЦІЯ НА ДОНБАСІ

Згідно зі інформацією прес-служби ООС у районі проведення операції Об’єднаних сил на Донбасі 21 грудня російські окупаційні війська 7 разів порушили режим припинення вогню, з них тричі – із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї, жоден український військовий не постраждав. За даними розвідки, того дня було знищено чотирьох бойовиків та 3 поранено. Ворог відкривав вогонь по позиціях українських військових із гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів у районі селища Гнутове та Маріупольського напрямку.

З початку 2018 року бойовики більше 900 разів відмовили спостерігачам Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в доступі на окуповані території Донбасу, особливо поблизу державного кордону та у південних частинах Донецької області.

 • У 13 ОБЛАСТЯХ УКРАЇНИ ВІДБУЛИСЯ ПЕРШІ ВИБОРИ В ОТГ

Вперше пройшли вибори депутатів і керівників 78 об’єднаних територіальних громад, які повідомили в Центральній виборчій комісії. Мова йде про

В частковості, речь идет о Волинську (в 9 ОТГ), Дніпропетровську (1), Житомирську (6), Івано-Франківську (4), Київську (4), Кировоградську (4), Львовську (5), Полтавську (3), Рівненську (3), Тернопільську (5), Хмельницьку (3), Черкаську (27) і Черновицьку область (4).

Вибори проходять на 622 виборчих дільницях, де діє 1692 територіальних, одномандатних виборчих округів.

Результати виборів депутатів в одномандатних виборчих округах, а також виборів сільського, міського голови повинні бути встановлені не до останнього дня голосування, а до 28 грудня включительно.

 • ЦВК ОПРИЛЮДНИЛА КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН ПРЕЗИДЕНТСЬКИХ ВИБОРІВ

У п’ятницю Центральна виборча комісія опублікувала календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення виборів президента 31 березня 2019 року. Як зазначається у документі, виборчий процес стартує з 31 грудня. З цього дня дозволяється офіційне висунення кандидатів і подача документів для реєстрації. Останній день реєстрації – 8 лютого. Передвиборча агітація кандидатом дозволяється з наступного для після його реєстрації до 24:00 29 березня.

Зареєстровані кандидати зможуть офіційно відмовитися від балотування до 7 березня. Відповідно, до 8 березня включно Центрвиборчком зможе скасувати реєстрацію кандидатів і затвердити текст виборчого бюлетеня. Окружні виборчі комісії повинні бути створені до 18 лютого включно, дільничні – до 12 березня. До 22 березня включно Державний реєстр виборців повинен передати дільничним комісіям попередні списки виборців та іменні запрошення на вибори.

Безпосередньо голосування на виборах президента пройде 31 березня 2019 року з 08:00 до 20:00. Після цього окружні комісії зобов’язані встановити до 5 квітня включно підсумки голосування в округах, а ЦВК на цій підставі до 10 квітня включно – результати по Україні. Офіційно оприлюднені результати і рішення про призначення другого туру виборів в разі його прийняття мають бути до 13 квітня.

 • ДЕПУТАТ КУПРІЙ ПРОПОНУЄ ПОРОШЕНКО ОГОЛОСИТИ ВІЙНУ РОСІЇ

21 грудня 2018 року позафракційний народний депутат Верховної Ради України Віталій Купрій вніс на розгляд парламенту проект звернення до президента України Петра Порошенка з проханням оголосити війну Росії.

Текст пояснювальної записки до документа “Про звернення Верховної Ради до президента України щодо оголошення війни, розриву дипломатичних відносин і припинення транспортного сполучення з Російською Федерацією” в електронній базі поки відсутній.

 

Служба моніторингу Центру досліджень проблем громадянського суспільства