додому Економіка ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ОГЛЯД

ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ОГЛЯД

55

на 1.02.2024

ЗАГАЛЬНА СИТУАЦІЯ

● Через бойові дії 31.01 в Донецькій обл. було знеструмлено 11,3 тисячі споживачів у 25 населених пунктах. Залишаються без напруги 98 населених пунктів (50,5 тисячі споживачів). 

● На Миколаївщині частково знеструмлено м. Снігурівка (без світла 827 побутових та 61 юридичний споживач). Також без напруги 6 сусідніх населених пунктів (1554 побутових та 88 юридичних споживачів). У м. Очаків через обстріли без електропостачання 308 домоволодінь. 

● У населених пунктах Харківської області через ворожі обстріли знеструмлювалися 1,1 тисячі споживачів. Після відновлення мереж заживили 12 споживачів. Залишаються відключеними через бойові дії 16,7 тисячі споживачів.

● Відновили енергоживлення 2 прифронтових населених пунктів Пологівського району Запорізької обл, повернувши світло 451 родині.

● В одному із сіл Білоцерківського району на газопроводі середнього тиску стався витік газу. 

● НАК “Нафтогаз України” відновила роботу всіх онлайн-сервісів Газопостачальної компанії “Нафтогаз України” та Національного оператора “Газорозподільні мережі України” (“Газмережі”) після кібератаки. 25 січня, вранці було зафіксовано масштабну кібератаку на один із дата-центрів, який використовують “Газмережі”. Тоді вебсайти філій національного оператора та колцентр припинили роботу.

● Верховний суд остаточно повернув трубу «Медведчука» у державну власність.

● ВАКС не дозволив націоналізувати мережу АЗС Shell. Мін’юст планує подавати апеляцію.

ЗАЯВИ

Міненерго стверджує, що Потепління та сонячна погода сприяють зниженню рівня споживання. 

Виникнення дефіциту в енергосистемі не прогнозується. Електроенергії, виробленої електростанціями всіх видів, вистачає для забезпечення енергопостачання всіх юридичних та побутових споживачів.

“Укренерго” заявило, що пропускна здатність високовольтних мереж «Укренерго» достатня для покриття наявного попиту. 30.01 була повернута в роботу високовольтна лінія 330 кВ в східному регіоні, що була пошкоджена під час обстрілу. 

Кабмін заявив, що Україна вперше в історії проходить опалювальний сезон на газі власного видобутку.  На сьогодні у сховищах – близько 10 мільярдів кубів газу, зазначили в Уряді. 

️Крім того, Україна проходить цю зиму зі збалансованою електроенергосистемою. Також Українська держава стала частиною європейської електроенергосистеми ENTSO-E і було збільшено можливості імпорту електроенергії до 1,7 ГВт.

Герман Галущенко створив робочу групу для вирішення питання погашення боргів на енергоринку, повідомили в Міненерго. До складу робочої групи увійшли представники Міненерго, НКРЕКП, АТ «Оператор ринку», НЕК «Укренерго», ДП «Гарантований покупець» та представники профільних енергетичних асоціацій. Борг НЕК Укренерго перед Гарпоком за Послугу для ВДЕ складає 31,5 млрд грн. Тим часом, учасники ринку боргують НЕК понад 20 млрд грн за передачу, на балансуючому ринку – ще 30 млрд грн. 

ЕНЕРГОАТОМ

● В Енергоатомі стверджують, що Україна має можливість збільшити вироблення електроенергії за рахунок «заморожених» атомних енергоблоків. Зокрема, йдеться про завершення проєкту запуску енергоблоків №3 і №4 на Хмельницькій АЕС. Їх добудова, а також побудова на Хмельницькій АЕС двох нових атомних енергоблоків АР-1000 в межах партнерства Енергоатома та Westinghouse перетворить Хмельницьку атомну електростанцію на найпотужнішу станцію як в Україні, так і в Європі. За 2022 рік блоки Хмельницької АЕС виробили 10 млрд 617 млн кВт-год електроенергії, у 2023-му – 12 млрд 602 млн кВт-год. Запланована побудова енергоблоків № 3 та № 4 на ХАЕС дасть можливість збільшити щорічне виробництво електроенергії на 14 млрд 500 млн кВт-год. До того ж, уведення їх в експлуатацію на 45% компенсує втрачені потужності тимчасово окупованої Запорізької АЕС.

● Натомість критики вважають, що такий проєкт буде коштувати мільярди доларів. Наприклад, добудова ХАЕС 2 та РАЕС 4 коштувала приблизно 1,5-2 млрд доларів. В умовах двократного зростання боргів на енергоринку протягом 2023 та тотального засилля ПСО є певні сумніви щодо можливості компаніі фінансувати такі проєкти. Можливо буде залучене зовнішнє фінансування, але інформація щодо цього аспекту поки відсутня.

● Офіційна угода між Енергоатомом та Westinghouse, підписана 17 грудня 2023 року про закупівлю обладнання для енергоблоку №5 Хмельницької АЕС за американською технологією АР1000, в додаток до відмови від російського ядерного палива, викликала цілеспрямовану інформаційно-психологічну операцію російської пропаганди, яка розпочала потужну кампанію з дискредитації Westinghouse та її продукції, яку закуповує Енергоатом.  

● Безпекова ситуація на ЗАЕС загострюється, про що свідчать останні події з блекаутом та заявою МАГАТЕ щодо мінування станції. Лише повернувши атомну електростанцію у підпорядкування Україні, можна досягнути прогнозованої безпекової ситуації в регіоні. Замовчування проблем у роботі ЗАЕС та в цілому перебування станції під окупацією російських військових становить реальну небезпеку для України та усього європейського континенту. 

ЕКСПОРТ/ІМПОРТ

● Імпорт електроенергії здійснюється в ранкові та вечірні години з Польщі, Словаччини, Румунії та Молдови. Загальний обсяг 2980 МВт·год, з максимальною потужністю в окремі години до 783 МВт. З 1 грудня технічна можливість імпорту електроенергії з Європи до України та Молдови складає 1700 МВт.

● Експорт 31.01 та 1.02 відсутній.

Як зазначає Олег ПОПЕНКО, “загальний обсяг 4 743 МВт·год, з максимальною потужністю в окремі години до 830 МВт. І це вже другий чи третій день підряд, мы імпортуємо електроенергію з Європи.. ось так ми готувалися до опалювального сезону”.

ГЕНЕРАЦІЇ

● в роботі перебувають 26 блоків ТЕС і ТЕЦ. ️Серед них 5 енергоблоків ТЕС працюють на газі.

● 9 енергоблоків АЕС, які знаходяться на неокупованих територіях, працюють в енергосистемі України.

● Виробництво електроенергії на українських ГЕС максимальне з урахуванням режимів роботи водосховищ.

● Рівень водосховищ майже відповідає рішенню Міжвідомчої комісії по встановленню режиму роботи ГЕС дніпровського каскаду та Дністровської ГЕС.

● Виробництво електроенергії СЕС і ВЕС залишається на сезонному рівні. 

● Борг НЕК «Укренерго» перед Гарантованим покупцем, і як наслідок, перед ВДЕ без змін і сягає 31,5 млрд грн.

● За два роки в Україні ввели 660 МВт «зеленої» генерації. У 2022 році побудовано 310 МВт, у 2023-му — 350 МВт. ️В першу чергу це сонячні та вітрові електростанції, а також біогазові та малі ГЕС.

ЕЛЕКТРИКА

● Протягом минулого тижня на УЕБ було проведено 27 аукціонів з купівлі/продажу електроенергії в режимі одностороннього аукціону, з яких 4 – у комерційних секціях, та 23 – у спеціалізованих. Серед ініціаторів були представлені: Гарантований покупець, Енергоатом-Трейдинг, Центренерго, Укргідроенерго, компанії групи ДТЕК, Акваресурс-1, ТКЕ ЧМР, ПУПи та ОСРи тощо. Загалом реалізовано понад 402,8 тис. МВт.г електроенергії.

● Ціни на оптовому ринку електричної енергії в ОЕС України за останні тиждені знизились. ІЗа січень 2024 індекс РДН базового навантаження складає 3 326 грн/МВт∙год, що на 9% нижче за індекс базового навантаження РДН за грудень 2023.

● Ціни на електроенергію на західному кордоні України на цьому тижні знизились в середньому на 8% (в Румунії) та на 24% (в Польщі). 

ГАЗ

● Споживання газу в Україні у січні 2024 року вище рівня минулого на 12% (температури нижче норми), але нижче аналогічного періоду 2021 на 23%;

● Видобуток газу в Україні у січні 2024 вище від аналогічного періоду 2023 на 3,5%;

● Нетто реекспорт газу (-) з використанням “short-haul” у напрямку Угорщини, Польщі, Словаччини, Румунії та Молдови з 01.01.24 коливається в діапазоні (-)11…17 млн м3/добу;

● Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 10,4 млрд кубів, що вже нижче середнього рівня у звичайні 2015-2018 роки на 2%, та нижче минулого року на 5%. І це з врахуванням 1,0 млрд м3 газу нерезидентів; 

● Відбір газу з ПСГ в середньому становить 82 млн куб м на добу;

● З початком нового року НАК «Нафтогаз» продовжує закупівлі природного газу українського видобутку через «Нафтогаз Трейдінг» на УЕБ: 24.01.24 викупив 0,5 млн м3 (ресурс січня по 11,8 тис. грн без ПДВ за тис. куб.); минулого року НАК «Нафтогаз» у 1-му кварталі імпортував 1 млрд м3 з Європи замість закупівлі газу внутрішнього видобутку.

● Тривала торгівля ресурсом лютого, січня 2024 року. Загалом позиції на купівлю та продаж природного газу формували 5 компаній: СП БНК, ГПК Нафтогаз Трейдинг, Укрнафта, Крафт Енерджи, АК Київводоканал. Стартові ціни ресурсів мали різнонаправлені тренди протягом тижня. У підсумку, станом на п’ятницю середня стартова ціна ресурсу ПСГ була нижчою за показник понеділка на 0,95%. Протягом минулого тижня були реалізованими позиції на продаж та на купівлю. Загалом продано 5920 тис. куб. м природного газу. 

● На короткостроковому ринку природного газу УЕБ учасники формували заявки в ГТС та ПСГ. Реалізація газу відбулася на внутрішньодобовому ринку. Загалом було укладено 10 угод загальним обсягом 78 тис. куб. м. Протягом тижня на короткостроковому ринку було зафіксовано зниження ціни. 

● Минулого тижня ціни на природний газ на Ice Endex знижувалися, окрім четверга, коли виникла загроза зниження експорту СПГ і можливий дефіцит ресурсу на ринку, а також похолодання у Німеччині та Франції. 

ВУГІЛЛЯ

● ️Загальний обсяг вугілля на складах українських ТЕС та ТЕЦ знизився на 30 тис. тонн і становить близько 740 тис. тонн.

● Компанія “ДТЕК Енерго” з вересня 2023 року по січень 2024-го імпортувала 226 тис. тонн енергетичного вугілля з Польщі для надійнішого проходження осінньо-зимового періоду. Поставки продовжуються регулярно і, згідно з умовами контракту, триватимуть до кінця березня, тобто майже до кінця опалювального сезону, запевняють у компанії.

● Окупаційна рашистська влада уклала перші угоди на оренду вугільних шахт та обладнання в Луганській області. Йдеться про майно шахти “Білореченська”, гірничо-збагачувальної фабрики, а також виробничого підрозділу “Краснодонське вантажно-транспортне управління”. Як заявивглава Луганської ВЦА Артем Лисогор, до січня 2028 року права на володіння або користування майновими комплексами підприємств вугільної галузі, що перебувають у державній власності “ЛНР”, росіянам окупаційна влада може передавати без проведення торгів. Відповідне рішення окупанти ухвалили ще в грудні 2023 року.

● У 2022 році шахти на окупованих територіях Донеччини та Луганщини скоротили видобуток вугілля на 42%. Російська окупаційна адміністрація законсервувала всі шахти у Хрустальному. А шахти об’єднання “Східвугілля” окупанти відключили від електрики за мільйонні борги. Гірникам “Східвугілля” на окупованій Луганщині заборгували 400 мільйонів рублів зарплати. Також через закриття шахт на окупованих територіях Донеччини та Луганщини жителі понад 67 селиш залишились без опалення.

● Попри військові дії та постійну небезпеку, на Донеччині продовжують працювати близько 20 тис шахтарів. Як зазначає очільник Донецької ВЦА Вадим Філашкін, загалом в галузі продовжують працювати 20 тис людей. За останній час до видобутку вугілля були працевлаштовані 1300 людей.

● Ціни на вугілля на європейському ринку знизились і складають 99 доларів за тонну (3 742 грн/т).  

● Запаси вугілля на складах терміналів Амстердам-Роттердам-Антверпен за тиждень зросли та складають 6,7 млн тон (+21% від середньорічної норми та на 8% нижче рівня минулого року за цей період).

ТАРИФИ

– НКРЕКП схвалив для обговорення двоетапну зміну тарифів на водопостачання та водовідведення низки водоканалів. У регулятора наголосили, що зараз рішення про зміну тарифів не приймається остаточно, а лише виноситься на обговорення.

Зокрема, оптовий тариф на водопостачання пропонується змінити таким чином (за 1 кубометр без ПДВ):

● КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгород» – 10,63 грн із 1 квітня; 11,88 грн – із 1 липня;

● ️«Львівводоканал» – 8,11 грн із 1 квітня; 9,02 грн – із 1 липня;

● ️«Івано-Франківськводоекотехпром» – 4,69 грн із 1 квітня; 5,85 грн – із 1 липня;

● ️«Чернівціводоканал» – 9,06 грн із 1 квітня; 10,26 грн – із 1 липня;

● ️«Дрогобичводоканал» – 12,95 грн із 1 квітня; 15,64 грн – із 1 липня.

Зазначається, що причиною зміни тарифів є зростання витрат на електроенергію, витрат на оплату праці з 1 липня 2024 року, витрат на амортизацію тощо. При цьому тарифи водоканалів востаннє змінювалися на початку 2022 року.

– Як зазначив Олег ПОПЕНКО, “тарифи і надалі зростатимуть. Піднімуть тарифи на електроенергію. Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг вчора запропонувала розглянути можливість підвищення тарифів для певного переліку водоканалів, більшість з яких знаходяться на заході України. Таким чином, тарифи на водопостачання, електроенергію і обслуговування багатоквартирних будинків підвищаться”.

– На сьогодні діє єдиний тариф для населення – 2,64 грн/кВт-год. Повноцінно витрати на постачання цієї е-е ним не закриваються. Є механізм ПСО, за яким компенсація дешевого тарифу здійснюють державні компанії, Енергоатом та Укргідроенерго. Лобісти хочуть підняти тарфи до 6-7 грн/кВт-год. 

– Чинний тариф діє до кінця квітня 2024 – це офіційне рішення. Вочевидь, як зазначає ресурс ТОК, “питання про його подальше збільшення є у порядку денному на найближчі місяці. Але різкого підвищення, скоріше за все, не буде.  При прийнятті рішення по тарифу враховуються не фактори платоспроможності населення, а саме те як це буде сприйнято в медіа-просторі”.  Вочевидь ресурс ТОК “топить” за лобістів і йому начхати на споживачів.

МІЖНАРОДКА

● Уряд надав НЕК “Укренерго” дозвіл на розроблення проєкту щодо відведення земельних ділянок для будівництва лінії електропередачі від Дністровської ГАЕС до підстанції “Вінницька”. ПрАТ “Укргідроенерго” мало намір розпочати будівництво третьої черги Дністровської ГАЕС у складі 5-7 гідроагрегатів. Потужність третьої черги, згідно з планом, має становити 972 МВт. Добудова трьох нових гідроагрегатів Дністровської ГАЕС є складовою частиною Енергетичної стратегії держави до 2035 року. За проєктом, станція складатиметься із семи гідроагрегатів загальною потужністю 2268 МВт у генераторному режимі та 2947 МВт – у насосному. Отже вона може стати найбільшою гідроакумулюючою електростанцією в Європі та шостою у світі.

● НКРЕКП 30 січня 2024 року погодила правила та структуру розподілу пропускної спроможності, а також порядок розподілу доходів від управління обмеженнями за міждержавним перетином Україна – Молдова. Оператори системи передачі (ОСП) України та Молдови уклали договір та  узгодили правила на впровадження спільного скоординованого розподілу пропускної спроможності міждержавних мереж на українсько-молдавському кордоні на базі електронної аукціонної платформи НЕК «Укренерго». Структура розподілу пропускної спроможності для аукціонів міждержавного перетину за напрямом Україна – Молдова була визначена українським ОСП та узгоджена з оператором системи передачі Молдови, а також погоджена Регулятором у розмірі: для річних аукціонів – 35%, для місячних аукціонів – 35%, для добових аукціонів – 30%.

● НКРЕКП також погодила порядок розподілу доходів від управління обмеженнями, який був узгоджений операторами системи передачі України та Молдови, та визначений договором про розподіл міжзональної пропускної спроможності між торговими зонами НЕК «Укренерго» та ДП «Moldelectrica». Відповідно до умов договору передбачається, що дохід від управління обмеженнями за міждержавним перетином Україна – Молдова розподіляється між НЕК «Укренерго» та ДП «Moldelectrica» у співвідношенні 50% на 50%. 

● Прийняті рішення дозволять розширити можливість проведення експортно-імпортних операцій з електричною енергією через міждержавний перетин Україна – Молдова, що, в свою чергу, позитивно вплине на забезпечення безпеки постачання електричної енергії та стабілізацію роботи об’єднаної енергосистеми України.

● Україна та Молдова приєднаються до Вертикального газового коридору в січні 2024 року. Оператори газотранспортних систем (TSO) України та Молдови – ОГТСУ та Vestmoldtransgaz – мають стати офіційними учасниками Вертикального газового коридору в середині січня 2024 року, згідно з заявами ОГТСУ та інших TSO. Вертикальний газовий коридор був вперше оголошений у 2016 році операторами газових мереж Греції, Болгарії, Румунії, Угорщини та Австрії, і існує у вигляді  сукупності об’єднаних активів у всьому регіоні. Український та молдовський оператори ГТС приєднуються до Вертикального газового коридору саме тоді, коли Греція має ввести в експлуатацію регазифікаційний термінал Alexandroupolis FSRU, що збільшить доступ регіону до LNG. Якщо Україна та Молдова офіційно приєднаються до проекту, надалі плануватиметься співпраця з Румунією для розширення пропускних потужностей на прикордонних інтерконекторах.

● Секретаріат енергетичного співтовариства закликає до діалогу щодо реформ в українському газовому секторі. Останні рекомендації в рамках Огляду енергетичного ринку України від 01.2024 визначають необхідність відновити дискусію щодо регуляторних реформ закритого українського ринку газу з метою відновлення принципів відкритого газового ринку, які діяли до російського вторгнення. Зокрема, рекомендації закликають до кращих альтернатив у забезпеченні постачання газу, підвищення ліквідності сектора та максимізації потенціалу енергетичного переходу. Секретаріат рекомендує поступово зменшувати державне втручання на ринок газу та пришвидшити трансформацію української інфраструктури в рамках мети з декарбонізації енергетики.

В ПАРЛАМЕНТІ

1.02 в режимі відеоконференції відбудеться засідання Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг ВР

Планується розглянути: 

● Проєкт Закону №10086 про внесення змін ЗУ “Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств” щодо продовження терміну дії мораторію на виконавчі провадження, заходи примусового виконання рішень та порушення справ про банкрутство державних вугледобувних підприємств; 

● “Проєкт Закону №6133 про внесення змін до ЗУ “Про нафту і газ” щодо визначення критичних сховищ газу та критичних магістральних трубопроводів транспортування газу; 

● Проєкт Закону №10383 про внесення змін до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2024 рік” щодо компенсації різниці в тарифах; 

● Звернення Комітету до Міністра фінансів США Джанет Єллен, Державного Секретаря США Ентоні Блінкена, Міністра закордонних справ Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії Девіда Кемерона, Міністра закордонних справ Норвегії Еспена Барта Ейде, Віце-президента Єврокомісії, Верховного представника ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Джозепа Борреля щодо необхідності подальших санкцій щодо експорту російського зрідженого газу (LNG);

● Презентація гендиректора АТ «Енергетична компанія України» Віталія Бутенка щодо результатів роботи компанії за 2023 рік.

за матеріалами ЗМІ та огляду соціальних мереж, підготовлено проєктом ЕнергетикаUA та ЦДПГС для сайту ПолітКом

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я