додому Економіка ЧИ ВАРТО ЧЕКАТИ ВЛАДІ СТРАЙКУ БІЗНЕСУ ПІД ЧАС ВІЙНИ? 

ЧИ ВАРТО ЧЕКАТИ ВЛАДІ СТРАЙКУ БІЗНЕСУ ПІД ЧАС ВІЙНИ? 

119

Мій колега політолог Євген Магда дав досить точний аналіз кризи відносин держави та бізнесу. Євген пише, що сучасна війна росії проти України – це передовсім війна ресурсних можливостей сторін, які протистоять одна одній. В такій війні єдина наша перевага в багатоманітній та складнішій організованості, а не в кількості. Тому завданням влади має бути ефективна організація процесу залучення усіх наявних ресурсів та активів, задля перемоги. Не використання як витратний матеріал, не видоювання до дна, а створення умов, які передбачали відтворення та збереження.

Але що ж ми бачимо насправді?

Українська влада почала тотальні утиски бізнесу та в ручному режимі перерозподіляє ринки і потоки. І відбувається це далеко не на користь посилення оборони. Магда каже, що санкційні механізми та звинувачення у співпраці з росією, які супроводжуються відповідними діями ДБР та СБУ, використовуються для стрімкого переділу ринку. І якщо вже західні медіа припускають появу в Україні після перемоги над росією «нових олігархів», то проблема дійсно вийшла за межі самої України. 

На доказ цієї тези Магада наводить історію з обшуками та блокуванням роботи компанії «Київгума» на початку січня 2023 року. Тоді СБУ звинуватила менеджмент компанії у співпраці з росією та постачанні туди аптечок. Натомість розслідувачі обрудок в Міноборони стверджують, що активність правоохоронців чітко співпала з тендером на постачання аптечок ЗСУ. Метою движу було прибрати “Київгуму” з тендеру.

17 жовтня співзасновник ресторанного холдингу !FEST Юрій Назарук повідомив, що Бюро економічної безпеки проводить обшуки в його холдингу. За словами бізнесмена, робота офісу була заблокована. До !FEST на “кошмарення” бізнесу скаржився керівник виробника тепловізорів Arсher Олександр Яременко. Так само співзасновник інтернет-магазину Rozetka та співвласник компанії експрес-доставки “Нова пошта” Володимир Поперешнюк вказували на часті перевірки та штрафи від контрольних органів. Майже в кожному з цих випадків є підозра в тому, що мова йде не лише про те щоб “потрусити” бізнес на податки чи хабарі, а потиснути їх компанії на ринку.

Найбільш кричущим кейсом такого роду “наїздів” влади на бізнес є історія компанії “Паріматч”, яку методично прибирають з ринку, а на її місце заводять іншу ігорну фірму, наближену до окремих посадовців серед силовиків.

У 2023 році кількість скарг бізнесу на правоохоронців зросла в рази. Опитування підприємців проводили у квітні та червні і в розділі “Проблеми” найбільше зростання відзначалося серед відповідей “Непередбачувані дії держави, що можуть погіршити стан бізнесу” та “Перешкоди з боку регуляторних та/чи фіскальних органів”.

Ще влітку 2023 року ряд представників бізнесу створили рух “Маніфест 42” для захисту від свавілля влади. Тоді підписантами стали такі відобі люди, як співвласник Nemiroff Яків Грибов, СЕО “ОККО” Василь Даниляк, президент “Оболоні” Олександр Слободян, співвласник клінік “Добробут” Олег Калашников, глави “Фармака” Філя Жебровська й “Астарти” Віктор Іванчик, Сергій Сипко з Agrofusion. В грудні “Маніфест 42” заявив, що запускає реєстр “ворогів свободи підприємництва” серез чиновників. І вже в січні 2024 року, до одного з ключових підписантів “Маніфесту 42” та його ідеолога – власника Concorde Capital Ігора Мазепи прийшли, а його самого затримали.

Я жодним чином не хочу захищати Мазепу чи виправдовувати його. Проте, я погоджуюсь з Магдою, що атака на власника Concorde Capital на фоні Світового економічного форуму в Давосі, завдав більше шкоди не самому Мазепі, а загалом інвестиційному клімату в Україні. Те, як влада проводила “діалог” з бізнесом шляхом обшуків та затримань, блокування роботи та інформкампаній – демотивує наших партнерів взагалі розмовляти про інвестиції в Україну.

Під час зустрічі з віцепрем’єркою Юлією Свиреденко, віцепрем’єром Михайлом Федоровим та головою Верховної Ради Русланом Стефанчуком бізнес заявив про аномальну кількість відкритих кримінальних проваджень – 500 тис. справ. Як каже Юрій Бутусов, по справі на кожного 30-го працездатного українця.

На цій зустрічі група підприємців заявила, що якщо тиск на підприємців продовжиться, якщо по справі Мазепи не буде ухвалено більш прийнятних законних рішень, то велика кількість приватних українських підприємств оголосять фактично страйк. Ніби це вплинуло на Банкову. Принаймні, як пише нардеп Ярослав Железняк, прокуратура зібрала всіх силовиків (БЕБ-НацПол-СБУ) і повідомила, що нічого (читай: ніяких слідчих дій) по економіці підписувати не буде. На скільки довго протримається такий режим невідомо. Як не зрозуміло і правову основу такого типу “рішення”.

Я не бурусь стверджувати, що силовики закриють хабарні провадження. В мене також багато запитань до тих рішень, які були озвучені Свириденко, про додаткові гарантії захисту інтересів бізнесу під час обшуків та інших процесуальних дій; про створення чергової Рада з підтримки бізнесу на період воєнного стану; про обмеження перевірок бізнесу. Це все схоже на спробу заспокоїти бізнес, приспати пильність, чим на намагання вирішити проблему на системному рівні. Досить гасити пожежі! Робіть середовище, де такі пожежі просто не можливі! 

ВІТАЛІЙ КУЛИК, політолог, директор Центру проблем громадянського суспільства

Джерело тут

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я